Asociācija: akcīzes nodoklis tabakai jāpalielina pakāpeniski

2011. gada 03. februāris plkst. 14:39
Sadaļa: Citas ziņas
Dalies ar šo rakstu

Akcīzes nodoklim tabakai jāpieaug pakāpeniski un bez straujiem lēcieniem līdz 2018.gadā Eiropas Savienības noteiktajām likmēm, norāda tabakas izstrādājumu ražotāju nacionālā asociācija.

Latvijas pieredze liecinot, ka kontrabandas pieaugums esot lēcienveidīgs – ik reizi pēc straujas nodokļu celšanas legālajiem produktiem.

Salīdzinot ar 2009.gadu, nelegālo cigarešu smēķētāju skaits pērn pieaudzis visos Latvijas reģionos vidēji līdz 38%, bet īpaši – Daugavpils reģionā, kur 60% jeb seši no desmit smēķētājiem uzrādījuši cigarešu paciņas ar svešvalodās esošiem brīdinājuma uzrakstiem, liecina TNS Latvia ikgadējais pētījums par nelegālo cigarešu tirgu.

Tabakas izstrādājumu ražotāju nacionālās asociācijas valdes priekšsēdētājs Pēters Halacs uzsver, ka Latvijā nelegālo cigarešu apjoms, salīdzinot ar citām valstīm, esot šokējoši augsts. Kontrabandas cigaretes valsts budžetam gadā izmaksājot 80 milj. Ls.

«Populārākā» kontrabandas cigarešu marka esot More, kas veidojot 50% no visām nelegālajām cigaretēm un pārsvarā tiekot ievestas no Krievijas. Otrajā vietā ierindojas Winston. Jāpiemin, ka pēc VID datiem Winston ir kopumā pirktākās cigaretes Latvijā.

Savukārt no cigarešu markām, kas legāli vispār nav pieejamas Latvijā, topa virsotnē esot Jin-Ling, kā arī Kiss, Premyer un Prima.

Tāpat pētījuma dati atklāj, ka ielu tirgotāji kļuvuši par galveno nelegālo cigarešu pārdošanas kanālu. 73% smēķētāju nelegālās cigaretes iegādājoties «no rokas», bet 12% tās pērkot atklātos tirgos.

«Šāda tendence ir ļoti satraucoša, jo pārdošana «no rokas» nozīmē ļoti ciešu kontaktu starp pārdevēju un pircēju. Tiklīdz šāds kontakts nodibināts, tas kļūst neredzams tiesībsargājošām iestādēm. Ir vieglāk izsekot nelegālo cigarešu pārdevēju atklātā tirgū,» atzīmē JTI Marketing and Sales pārstāvis Ramunas Macius.

Nesen VID esot informējis, ka tam neesot vairāk resursu, ko investēt kontrabandas novēršanā. Asociācija atzīmē, ka valstij būtu jāpārdala resursi tām institūcijām, kur tie nes vislielāko atdevi.

DB jau rakstīja, ka 2009. gadā VID ierosinājis 225 kriminālprocesus, bet pērn - 329. Savukārt no visa kopējā kontrabandas cigarešu apjoma gadā tiek izņemti aptuveni 16%, bet vidēji Eiropas Savienībā šie rādītāji ir 5% līdz 8%. Kopumā pagājušajā gadā VID izņēmis vairāk nekā 77 milj. cigarešu, tādējādi novēršot vairāk nekā 11 milj. eiro kaitējumu valsts budžetam. Salīdzinot ar 2009. gadu, skaits ir pieaudzis par vairāk nekā 25 milj.

Dalies ar šo rakstu

Populārākās ziņas

Nepalaid garām