Asociācija: pārkāpumi dzelzceļa nozarē jānovērš

2009. gada 07. decembris plkst. 17:43

Baltijas Asociācija Transports un Loģistika (BATL) uzskata par nepieļaujamu Latvijas valdības atteikšanos no valsts dzelzceļa nozares reformas un saistību izpildes.


«Patlaban Latvijas ekonomikas funkcionēšana un izeja no krīzes ir tieši atkarīga no starptautisko finanšu donoru labvēlības. Bet gatavotie Latvijas valdības lēmumi neatzīt pieļautos pārkāpumus ES priekšā kopā ar atteikšanos veikt jebkādus izšķirošus soļus šajā sfērā padara par neizbēgamu jaunu tiesas procesu pret Latviju no Eiropas Savienības puses. Tas draud Latvijai un valsts budžetam ne tikai ar jaunu soda naudu gandrīz pusmiljona dolāru apmērā, bet arī dos starptautiskajām organizācijām nopietnu signālu par mūsu valsts nespēju izpildīt saistības, kuras tā ir uzņēmusies,» teikts BATL paziņojumā. 

Jau šā gada oktobrī Latvija saņēma no ES argumentētu slēdzienu procedūru pārkāpumu lietā, kurā norādīta virkne pārkāpumu, kas pieļauti dzelzceļa nozares reformā. Galvenais – kravu pārvadājumu jomā nav brīva tirgus un konkurences. Latvijā tā arī nav notikusi faktiska un juridiska pārvadātāja atdalīšana no dzelzceļa infrastruktūras pārvaldītāja, netika radīts patstāvīgs regulators infrastruktūras darbības pārvaldē, norāda asociācija. Situācijas nozarē pētījuma gaitā EK eksperti nonāca pie slēdziena, ka Regulators, kuram jāregulē infrastruktūras pārvaldi, regulē tikai daļu faktiskā infrastruktūras pārvaldnieka darbības un savu darbību. Bet Latvijā patlaban ir radusies neiespējama situācija, kurā dzelzceļa infrastruktūras pārvaldnieka darbības finanšu rādītāji nav pieejami klientiem, bet infrastruktūras izmantošanas maksu klienti nevar apstrīdēt.

ES Direktīvu un ieteikumu ignorēšana dzelzceļa nozares reformēšanā atmet atpakaļ par vairākiem gadiem tranzīta biznesa nozares attīstību, padarot to par faktiskā monopolista dzelzceļa pārvadājumu jomā – valsts koncerna VAS Latvijas dzelzceļš un tā vadības ķīlnieku, norāda BALT, piebilstot, ka monopola stāvokli dzelzceļa nozarē pastiprina VAS LDz.

Latvijas valdības atteikšanās gadījumā labprātīgi pildīt saistības Latvijas dzelzceļa nozares reformu jomā arī BATL dalībnieki  ir gatavi iniciēt tiesas procesu.