ASV 10 gadu parādzīmju likmes pieaugums virs 3% nav viennozīmīgi sliktas ziņas

2018. gada 16. maijs plkst. 12:34
Autors: Dienas Bizness
Sadaļa: Investors
Dalies ar šo rakstu

Procentu likmju izmaiņas pagājušajā mēnesī kļuva par vienu no galvenajiem diskusiju tematiem, nosakot kustību akciju tirgos un piesaistot vairāk uzmanības nekā uzņēmumu peļņas ziņojumi, skaidro Luminor Ieguldījumu pārvaldes daļas vadītājs Atis Krūmiņš.

Īpaši uzmanību piesaistīja ASV 10 gadu valdības obligāciju ienesīguma palielināšanās virs 3%, kas satraukusi investorus, pastiprinot svārstības akciju tirgū. Galvenais iemesls šādai investoru reakcijai bija bažas, ka augstākas procentu likmes varētu mazināt kopējos uzņēmumu ienākumus, vienlaikus padarot obligācijas pievilcīgākas salīdzinājumā ar ieguldījumiem akcijās, uzsver eksperts.

Atgādinot par zemo procentu likmju perioda beigām, šī bija pirmā reize pēdējo 4 gadu laikā, kad ASV 10 gadu obligāciju ienesīgums pārsniedza 3% līmeni. Taču vidējais ASV 10 gadu obligāciju ienesīgums kopš 2000. gada ir bijis 3,5% un 4,6% -kopš 1990. gada. Augstākas procentu likmes nozīmē, ka tirgus sagaida spēcīgu ekonomikas izaugsmi un mērenu inflāciju, kas parasti ir stimulējoša vide akcijām. Vēsturiski nevienā no četrām reizēm, kad ASV 10 gadu obligāciju ienesīgums pārsniedza 3% līmeni, netika novēroti negatīvi akciju tirgus rezultāti ne viena gada, ne trīs gadu periodos.

Aprīlī Eiropas tirgi uzrādīja labus rezultātus, nodrošinot gandrīz 4,5% pieaugumu. Arī attīstīto valstu akciju tirgi kopumā bija veiksmīgi, uzrādot 4,2% pieaugumu, bet attīstības tirgu akcijas šajā laika posmā palika nemainīgas un saglabāja nelielus zaudējumus no gada sākuma, atrodoties -1,3% līmenī kopš gada sākuma. Visu valstu pasaules akciju indekss (ACWI) ir spējis atgūt zaudēto un tuvākā gada perspektīvā paliek nemainīgs.

Dalies ar šo rakstu