Atjauno tiesvedību airBaltic, lidostas Rīga un flyLAL strīdā par īpašumu arestu

2015. gada 28. janvāris plkst. 17:27
Autors: LETA
Dalies ar šo rakstu

Augstākā tiesa (AT) trešdien atjaunoja tiesvedību strīdā starp bankrotējušo Lietuvas lidsabiedrību flyLAL-Lithuania Airlines (flyLAL) un starptautisko lidostu Rīga, kā arī nacionālo lidsabiedrību "airBaltic" par aresta uzlikšanu atbildētāju mantai.

Kā aģentūrai LETA norādīja AT preses sekretāre Baiba Kataja, šodien tiesas sēdē tika skatīti vairāki lietas dalībnieku pieteiktie lūgumi. Tiesa apmierināja lidostas lūgumu atlikt lietas izskatīšanu, ļaujot iesniegt papildu pierādījumus lietā, kas saistīti ar lidostas Rīga nozīmi valsts drošības aspektā un iespējamo zaudējumu aprēķināšanu.

Lidosta un airBaltic lūdza apturēt tiesvedību lietā sakarā ar pieteikuma iesniegšanu Viļņas apgabaltiesā par prasības nodrošinājuma atcelšanu. Šos lūgumus tiesa noraidīja.

Tiesa arī uzdeva pieteicējai flyLAL iesniegt tiesai pierādījumus prasības nodrošinājuma summas aprēķina pamatotībai.
Nākamais lietas izskatīšanas datums vēl nav noteikts.

Kā ziņots, 2013.gada pavasarī AT Senāts šajā lietā nolēma uzdot vairākus prejudiciālus jautājumus Eiropas Savienības (ES) Tiesai par to, kā interpretējama ES regula par citas dalībvalsts tiesu nolēmumu atzīšanu. Pēc ES Tiesas prejudiciālā sprieduma saņemšanas, kurā sniegtas atbildes uz konkrētiem jautājumiem, AT bija pamats atjaunot tiesvedību lietā.

LETA jau ziņoja, ka lidosta Rīga un airBaltic iesniedza blakus sūdzības par Rīgas apgabaltiesas lēmumu, ar kuru uzlikts arests atbildētāju mantai. Apgabaltiesa apelācijas kārtībā atstāja negrozītu Rīgas Vidzemes priekšpilsētas tiesas 2012.gada 19.janvāra lēmumu atzīt un izpildīt Latvijā Lietuvas tiesas 2008.gada lēmumu par aresta uzlikšanu airBaltic un lidostas Rīga kustamajai mantai un mantiskajām tiesībām apjomā, kas nepārsniedz prasījuma summu - 40 miljonus latu.

Šo Latvijas kompānijām nelabvēlīgo lēmumu Lietuvas tiesa toreiz pieņēma pēc flyLAL pieteikuma.

Kā ziņots, Latvijas pirmās instances tiesa gan noraidīja flyLAL lūgumu piemērot nodrošinājumu šī nolēmuma izpildei. Lietuvas lidsabiedrība nepārsūdzēja ne lēmumu par atteikumu piemērot nodrošinājumu, ne lēmumu par tā pieteikuma daļēju apmierināšanu. Par Lietuvas tiesu instanču 2008.gada nogalē pieņemtajiem lēmumiem flyLAL prasības lietā pret Rīgas lidostu un airBaltic Latvijas kompānijas vērsās tiesās Latvijā, lūdzot neatzīt valstī par izpildāmiem ārvalsts tiesas lēmumus un apturēt Lietuvas lidsabiedrības flyLAL pieteikumu par lēmumu izpildi Latvijā.

Rīgas rajona tiesa 2009.gada 16.janvārī atteicās pieteikumu pieņemt izskatīšanai, un šo lēmumu atstāja spēkā arī AT Senāts, kurā to bija pārsūdzējuši airBaltic un lidosta.

Tolaik tika ziņots, ka Lietuvas tiesa nolēmusi arestēt airBaltic līdzekļus pēc flyLAL prasības pret airBaltic un Rīgas lidostu par iespējamiem konkurences pārkāpumiem, kas lietuviešiem esot radījuši 40 miljonu latu zaudējumus.

Tiesa kā nodrošinājumu nolēma arestēt airBaltic un Rīgas lidostas īpašumus par šo summu, neattiecinot to vienīgi uz banku kontiem, jo tas varētu traucēt uzņēmuma darbību.

Kā ziņots, flyLAL bankrotēja 2009.gadā.

Dalies ar šo rakstu

Populārākās ziņas

Nepalaid garām