Atjaunojamās enerģijas federācija sūdzas EK par nelikumīgu valsts atbalstu lielajām dabasgāzes stacijām 

Latvijas Atjaunojamās enerģijas federācija (LAEF) ir iesniegusi Eiropas Komisijā sūdzību, lai risinātu Latvijā samilzušās problēmas ar lielas jaudas dabasgāzes staciju nesamērīgo atbalstu, informē federācijas pārstāvji.

Žanete Hāka, 03.4.2014

LAEF valdes priekšsēdētājs Andis Kārkliņš

Foto: LAEF

Viņi skaidro, ka īdzšinējā valstij piederošo dabasgāzes staciju interešu lobēšanā ir ilgstoši ignorēti valsts atbalsta piešķiršanas noteikumi, kas rada negatīvu ietekmi uz enerģētikas nozari kopumā. Tā rezultātā elektroenerģijas lietotāju veiktās piemaksas vairo Latvijas atkarību no Krievijas dabasgāzes, bet nesekmē vietējo energoresursu izmantošanu.

Iesniegtās sūdzības mērķis ir pievērst Eiropas Savienības uzmanību Latvijas enerģētikas problēmām un panākt, ka Eiropas Komisija turpmāk ierobežo nesamērīgo valsts atbalstu lielajām dabasgāzes stacijām Latvijā, kas tiek sniegts kā elektroenerģijas obligātais iepirkums un garantētā maksa par stacijā uzstādīto elektrisko jaudu. LAEF prognozē, ka Eiropas Komisijas iesaistes rezultātā ieguvēji būs gan patērētāji, kuriem samazināsies maksājumi par elektroenerģiju, gan enerģētikas nozares dalībnieki kopumā.

Jau pirms Saeimas vēlēšanām Jaunā Konservatīvā partija solīja, ka visas trīs Latvijas lielās ostas ir jāpaliek zem valsts jumta, tādēļ ASV sankcijas pret Aivaru Lembergu un vairākām juridiskajām personām ir uzlūkojamas kā politisko solījumu pildīšana un vienlaikus politiskās varas pārvēršana ekonomiskajā.

«Ekonomikas ministrija ir akcionārs AS Latvenergo un AS Rīgas Siltums, līdz ar to savu iespēju robežās kā enerģētikas nozares augstākā iestāde ir centusies izveidot tādu atbalsta sistēmu, lai šie ražotāji varētu segt savas izmaksas un gūt peļņu ar uzviju. Šāda atbalsta sistēma juridiski ir novērtējama kā valsts atbalsts, kuram jāatbilst stingrām prasībām un tas ir jāsaskaņo Eiropas Komisijā. Šobrīd esam saņēmuši ziņas no vairākiem avotiem, ka Eiropas Komisijai ir bažas par Latvijā izveidoto atbalsta sistēmu un to, vai šīs sistēmas ietvaros atsevišķiem ražotājiem atbalsts nav neadekvāti liels,» skaidro advokātu birojā Fort praktizējošais advokāts un partneris Sandis Bērtaitis.

«Saprotam, ka sūdzības iesniegšana Eiropas Komisijā ir galējs solis. Esam centušies šo jautājumu sakārtot nacionālā līmenī, bet saprotam, ka dabasgāzes lobijs ir tik liels, ka sarunas par valsts atbalsta būtisku pārskatīšanu lielajiem dabasgāzes patērētājiem ir bijis nesekmīgs,» atzīst LAEF valdes priekšsēdētājs Andis Kārkliņš. «Šobrīd lūdzam Eiropas Komisiju pievērst nopietnu uzmanību Latvijas situācijai, jo šāda atbalsta izmaksa veido noturīgu saikni ar Krievijas dabasgāzes piegādēm, kas apdraud Latvijas neatkarību enerģētikas kontekstā,» uzsver A. Kārkliņš.

LAEF nesagaida no Eiropas Komisijas tūlītēju reakciju uz iesniegto sūdzību, bet ir pārliecināta, ka ilgtermiņā Latvijai vajadzēs pārskatīt savu pozīciju, kuri enerģijas ražotāji tiek atbalstīti un ar kādiem instrumentiem. Valsts atbalsta jautājumi būs arī jārisina saistībā ar nesen ieviesto subsidētās elektroenerģijas nodokli un valsts budžeta mērķdotāciju obligātā iepirkuma komponentes samazināšanai. 

No šīs sadaļas

Zemnieku saimniecībā Vecsiljāņi tiek nodrošināts pilns piena pārstrādes cikls – no pašu...

Lauku atbalsta dienests (LAD) aprīlī izsludinās projektu iesniegšanu pasākuma Lauku saimniecību...

SIA Liepājas kafijas fabrika jaunie īpašnieki, Ukrainas investori, šogad plāno ieguldīt...

Uzvarētāju noteiks tehniskie rādītāji; CAF vilcieni būtu lētāki, lēš industrijas pārstāvji
...

Ukrainas un Krievijas politiskie notikumi, kā arī valūtu svārstības liek eksportētājiem meklēt...

SIA CIDO grupa turpmāk minerālūdeni Mangaļi pildīs jaunās EcoForma pudelēs, kas esot...

SIA Akva Agro ieguldīs 540,5 tūkstošus eiro zivju audzēšanas ražotnes modernizēšanā,...

Lietuvas kapitāla elektroenerģijas piegādātājs Energijos tiekimas ārvalstu tirgos darbosies ar...

Sākoties Vācijas lidsabiedrības Lufthansa pilotu streikam, aviokompānija trešdien, ceturtdien...

Vienā novadā leģendāro piena konfekti – gotiņu – ražo divi uzņēmumi: SIA...