Ātro kredītu tirgū dalībnieku skaits var sarukt

2016. gada 03. februāris plkst. 10:14
Autors: Žanete Hāka
Sadaļa: Finanses
Dalies ar šo rakstu

Pēc ātro kredītu cenu ierobežošanas daļa kompāniju Latvijā, visticamāk, veģetēs, par vietējā tirgus daļu vairs tik ļoti necīnīsies, aktīvāku darbību izvēršot ārvalstīs, taču tās, kas paliks, attīstīs jaunus produktus, intervijā prognozē AS 4finance izpilddirektors Toms Jurjevs, piebilstot, ka tirgus patlaban ir stabilizējies.

Fragments no intervijas:

Kā vērtējat aizvadīto gadu ātro kredītu segmentā?

Tas bijis stabilitātes gads – nav vērojama izaugsme nozarē, izņemot to, ka darbu sāka jauns spēlētājs – ondo.lv, uz kura rēķina kopējais izsniegto kredītu apmērs izskatījās pieaudzis. Patlaban nozare ir iegājusi stabilitātes stadijā, līdz ar to, visticamāk, strauji neattīstīsies, tomēr šī gada ierobežojumu dēļ varētu būt finanšu rādītāju pasliktināšanās.

Ņemot vērā, ka cenas būs zemākas, klientu skaits var pieaugt?

No vienas puses, tāda iespēja pastāv, bet no otras puses – uzņēmumu skaits, kuri sniegs pakalpojumus, var samazināties tieši tādēļ, ka cenas ir ierobežotas. Mazos spēlētājus, kuriem ir svarīgs katrs eiro, šīs izmaiņas skars visvairāk, tādēļ viņi, iespējams, tirgu pametīs, un, pat ja neaizies, tad vismaz ievērojami sašaurinās savu darbību.

Var jau manīt likumdošanas noteikto ierobežojumu ietekmi tirgū? Iepriekš tika teikts, ka kreditētāji varētu neizsniegt aizdevumus uz īsākiem termiņiem. Vai šīs prognozes ir piepildījušās?

Jau tagad vairāki uzņēmumi nozarē neizsniedz kredītus, kuru atmaksas termiņš ir līdz 30 dienām, taču ir arī tādi, kuri vairs neizsniedz aizdevumus līdz 90 dienām. Nav pieejamas arī mazās summas. Ja agrāk varēja aizņemties, sākot no 5–10 eiro, tad tagad minimālās summas ir, sākot no 50–70 eiro. Lielākoties nav iespējams aizņemties uz pavisam īsiem termiņiem. Agrāk aizdevumi tika izsniegti uz pāris dienām, taču tagad minimālais termiņš ir 7–10 dienas.

Vai arī jūsu uzņēmums ir mainījis stratēģiju?

Mēs tagad piedāvājam kredītus no 50 eiro un uz laiku, sākot no 10 dienām, jo nav finansiāli izdevīgi izsniegt aizdevumus uz mazākiem termiņiem. Nav svarīgi, vai kredīts ir liels vai mazs, jo fiksētās izmaksas nemainās – tajās ietilpst cena par naudas pārskaitījumu, komisijas maksas par klienta pārbaudi dažādos reģistros, lai pārliecinātos par viņa maksātspēju, kā arī citas. Ierobežojumu dēļ mēs par šiem mazajiem kredītiem varam prasīt smieklīgas naudas summas, un, piemēram, izsniedzot 50 eiro uz vienu dienu, mēs no klienta iekasējam mazāk par vienu eiro, kas nenosedz fiksētās izmaksas šī kredīta izsniegšanai.

Visu interviju Tirgus piedzīvo pārmaiņas lasiet 3. februāra laikrakstā Dienas Bizness.

Dalies ar šo rakstu