Attīstības vārdā aicina samazināt darbaspēka nodokļu slogu 

Darbaspēka nodokļu sloga samazināšana veicina gan ēnu ekonomikas, gan nodarbināto emigrācijas mazināšanos, kā arī nāk par labu labklājības attīstībai ilgtermiņā.

Dienas Bizness, 10.7.2013

Vitālijs Gavrilovs, Latvijas Darba devēju konfederācijas prezidents

Foto: Rīgas Tehniskā universitāte

Latvijas Darba devēju konfederācija (LDDK) un Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK) aicina valdību pildīt solījumus un saglabāt likumā iestrādāto iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) samazināšanas grafiku, kas paredz 2014. gadā IIN samazināt par 2%. 

«Neskatoties uz pēdējā laikā izskanējušiem politiķu izteikumiem, ka darbaspēka nodokļi varētu netikt mazināti paredzētajā kārtībā, mēs pastāvam uz to, ka tautsaimniecības attīstības, darbaspēka neto atalgojuma pieauguma un ēnu ekonomikas mazināšanas vārdā ir jāīsteno iepriekš solītā un 2012. gadā likumā iekļautā apņemšanās mazināt iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmi. Darbaspēka nodokļu jomā šis ir viens no svarīgākajiem instrumentiem, kas palīdzēs uzlabot uzņēmējdarbības vidi, tādējādi dodot iespēju radīt jaunas darbavietas un palielināt NETO atalgojumu, mazinot bezdarbu valstī,» pārliecināts ir LDDK prezidents Vitālijs Gavrilovs. LTRK prezidents Gundars Strautmanis papildina: «Ja valdība atsakās no likumā nostiprinātas darbaspēka nodokļu samazināšanas, priekšplānā izvirzot citu gadiem ilgušu problēmu risināšanu – to var salīdzināt ar rokas bremzes noraušanu valsts tautsaimniecībai!»

Jau pirms Saeimas vēlēšanām Jaunā Konservatīvā partija solīja, ka visas trīs Latvijas lielās ostas ir jāpaliek zem valsts jumta, tādēļ ASV sankcijas pret Aivaru Lembergu un vairākām juridiskajām personām ir uzlūkojamas kā politisko solījumu pildīšana un vienlaikus politiskās varas pārvēršana ekonomiskajā.

Nodokļu politikai jāveicina gan ekonomikas attīstība, gan sociālā vienlīdzība, mazinot nabadzību dažādās iedzīvotāju grupās. Tomēr, LTRK un LDDK aicina valdību vērtēt nodokļu politikas iniciatīvas caur Nacionālā attīstības plāna virsmērķa- «ekonomikas izrāviens» – prizmu, piedāvājot mērķtiecīgus nodokļu instrumentus Latvijas uzņēmēju konkurētspējai tirgos. Uzņēmēju pārstāvji uzsver, ka, diferencējot neapliekamo minimumu, ieguvēji būs «aplokšņu» algu maksātāji un saņēmēji, nevis tie komersanti, kas godprātīgi maksā visus darbaspēka nodokļus. Tāpat, progresīvā neapliekamā minimuma ieviešana neveicinātu reemigrācijas politikas īstenošanu, jo kopējais darbaspēka nodokļu slogs «vidējā» lieluma algu saņēmējiem paliks faktiski nemainīgs. 

Vienlaikus LDDK un LTRK vadītāji piekrīt, ka sociālās vienlīdzības veicināšanai nepieciešams līdz ar IIN likmes samazināšanu plānotajā apjomā paaugstināt atvieglojumus par apgādībā esošām personām. 

Saskaņā ar Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD – Organisation for Economic Co-operation and Development) veiktajiem pētījumiem nodokļu politikas un nodarbinātības jomā, darbaspēka nodokļu sloga samazināšana veicina gan ēnu ekonomikas, gan nodarbināto emigrācijas mazināšanos, norāda LDDK un LTRK. Vienlaikus tā ir iespēja pakāpeniski veicināt algu pieaugumu augstas kvalifikācijas, augstas darba intensitātes un atbildības līmeņa sektoros, motivējot Latvijā veidot augstas pievienotās vērtības ekonomiku, kas rada lielāku pienesumu tautsaimniecības un vispārējās labklājības attīstībai ilgtermiņā. 

DB jau rakstīja, ka atbalstu darbaspēka nodokļu mazināšanai Latvijā savas vizītes laikā paudis Eiropas Komisijas sociālo lietu komisārs Lāslo Andors, norādot, ka Latvijai vajadzētu novirzīt nodokļu slogu no darbaspēka uz tādām jomām kā īpašuma vai vides nodokļi. Vizītes laikā komisārs uzsvēra, ka šāda rīcība nāks par labu iedzīvotājiem ar zemiem ienākumiem, ļaujot darba devējiem radīt jaunas darbavietas un veicināt sabiedrību iekļaujošu izaugsmi. 

Tevi varētu interesēt

Atšķirībā no daudzām citām Eiropas valstīm Latvijas nodokļu politika izceļas ar īpašu...

Turpmāk kārtībā, kādā individuālie komersanti, individuālie uzņēmumi, zemnieku un zvejnieku...

Valsts prezidents Andris Bērziņš izsludinās Saeimā 20.jūnijā pieņemtos grozījumus Civillikumā,...

Uzskatot, ka likumā paredzētā 10% līgumsodu sliekšņa ieviešana nodarīs būtisku...

«Tas, ka Latvija ir augstu nodokļu zeme, ir mīts. Iemesls šādam priekšstatam...

Nepalaid garām

Dzelzceļa līnijas "Rail Baltica" projekta īstenotāji atklājuši pirmās nākotnes infrastruktūras...

Nākamajā gadā uzņēmējiem gaidāms ne viens vien izaicinājums, taču tajā pašā laikā...

Par čeku loterijas devumu ēnu ekonomikas apkarošanā un nodokļu ieņēmumu palielināšanā varēs...

Ekonomikas izaugsmes bremzēšanās ir vērojama, taču vismaz tuvāko gadu laikā tik dziļa...

Latvijas tehnoloģiju uzņēmumi saredz iespēju darbiniekiem strādāt attālināti, taču ļaut strādāt...

Novembra sākumā Rīgā, Ģertrūdes ielā atklāts salons BG Suits, kas piedāvā gan...

Norisinājusies ikgadējā Dienas Biznesa rīkotā TOP 500 apbalvošanas ceremonija, kurā tiek atvērts...

No šīs sadaļas

Latvijas darba tirgu tuvākajos gados sagaida vairāki būtiski izaicinājumi, tā šodien secināts,...

Pirmā komunikācija ar potenciālo darba devēju, sarakste ar kolēģiem vai biznesa partneriem...

Vidējā termiņā pārkvalifikācija būs nepieciešama aptuveni 20% ekonomiski aktīvo iedzīvotāju...

Nodarbinātības valsts aģentūra (NVA) saņēmusi 97 bezdarbnieku pieteikumus dalībai pasākumā...

Bērna tiesības uz kvalitatīvu izglītību nav iespējams īstenot bez motivēta un profesionāla...

Supervīzija ir veids, kā ieraudzīt sevi dažādās darba situācijās, saprast, kas notiek...

Vēlme ātri un bez pūlēm sasniegt nosprausto mērķi dominē pār īstām zināšanām...

Sportošana nodrošina veiksmīgu un produktīvu smadzeņu darbību, par to pārliecināti...

Koncentrēt dalībvalstu un ES resursus, lai jau tuvākajā laikā panāktu uzlabojumus jauniešu...

Apbalvoti projekta «Droša skola – drošs darbs» konkursa «Droša...