Investors

Augstākais dolāru Libor kopš 2008. gada

Jānis Šķupelis, 14.03.2018

Foto: REUTERS/SCANPIX/LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

ASV dolāru Libor strauji pārlēcis pāri 2% barjerai

Tirgus dalībniekiem gaidot augstāku inflāciju un tai sekojošu attiecīgu reakciju no pasaules ietekmīgāko centrālo banku puses, pēdējā laikā visai strauji palielinājusies starpbanku likmju Libor USD vērtība. Piemēram, trīs mēnešu Libor USD no pagājušā gada decembra vidus 1,6% nu ir uzlēkusi virs 2% atzīmes un sasniegusi augstāko līmeni kopš 2008. gada. Vēl 2015. gadā trīs mēnešu Libor USD likmes vērtība atradās pie 0,3% atzīmes, bet 2014. gadā tā bija tuvāk 0,2%.

Šīs likmes palielināšanās nozīmē, ka maksājumi pieaug visiem tiem, kuriem šai likmei piesaistīti aizdevumi. Augstāk ceļo arī citu termiņu šo likmju vērtība, un, piemēram, 12 mēnešu Libor USD šobrīd pārsniegusi 2,5%. Šāds Libor likmju kāpums atgādina to, ka rekordzemo likmju laiki kļūst par pagātni.

Jāpiebilst, ka, neskatoties uz regulatoru vēlmi pēc skandāla ar Libor manipulēšanu šai likmei meklēt aizvietotāju, šīm likmēm pasaulē piekabināti finanšu produkti un aizdevumi 350 triljonu ASV dolāru vērtībā. Liela daļa no šīs summas piesaistīta tieši minētajām Libor ASV dolāru likmēm. Libor ir viens no galvenajiem indeksiem, ko izmanto, lai noteiktu hipotēku maksājumus. Tāpat Libor USD likmju kāpums liecina, ka pieaug aizņemšanās izmaksas bankām.

Pagaidām gan eirozonā šādi procesi izteikti vēl vērojami nav, un trīs mēnešu Euribor likmes vērtība joprojām dzīvojas negatīvā teritorijā, un šīs nedēļas pirmajā pusē tā atradās pie -0.327% atzīmes.

Visu rakstu Augstākais dolāru Libor kopš 2008. gada lasiet 14. marta laikrakstā Dienas Bizness.

Komentāri

Pievienot komentāru