Enerģētika

Aukstums liek domāt par dabasgāzes rezervēm

Armanda Vilcāne, 06.03.2018

Zane Kotāne

Foto: Ieva Leiniša/ LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Saglabājoties ilgstošam aukstumam, Inčukalna krātuve nespētu nodrošināt pieprasīto dabasgāzes apjomu

Lai gan šobrīd Inčukalna krātuve tiek galā ar klientu pieprasījumu pēc dabasgāzes, situācija var kļūt kritiska - Conexus Baltic Grid (Conexus) valdes priekšsēdētāja Zane Kotāne atzīst, ka gadījumā, ja šī gada janvāris būtu bijis aukstāks vai aukstums ieilgtu, Inčukalna pazemes gāzes krātuve nespētu apmierināt patērētāju vajadzību pēc dabasgāzes, jo krātuves jaudas būtu nepietiekamas. Lai izvairītos no enerģētikas krīzes, šādas situācijas Z.Kotāne aicina risināt preventīvi, ieviešot Latvijā obligātās dabasgāzes uzglabāšanas rezerves.

Viens no lielākajiem dabasgāzes patērētājiem Latvenergo gan šādu risinājumu vērtē negatīvi, prognozējot, ka tādā gadījumā gala produkta cena paaugstinātos, bet tirgus kļūtu mazāk likvīds. «Inčukalnam būtu jāstrādā, balstoties uz ekonomiskajiem principiem, ieinteresējot tirgotājus ar atbilstošu cenu piedāvājumu. Ja glabāšana Inčukalnā būtu izdevīgāka, augtu arī pieprasījums. Visur pasaulē ir pieņemts, ka glabāšanas izmaksām ir jābūt zemākām par vasaras un ziemas cenu starpības izmaksām,» skaidro Latvenergo ražošanas direktors Māris Kuņickis. Viņš atzīmē, ka apgādes drošuma jautājumi ir jārisina dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas operatoram, tāpēc uzlikt šo slogu uz tirgotāju pleciem nebūtu pareizi. «Tas nav tirgotāju pienākums, šī problēma jārisina pašam Conexus, veicot tarifu izmaiņas vai palielinot savu stratēģisko rezervi,» pauž M.Kuņickis.

Esošie un plānotie Inčukalna pazemes gāzes krātuves tarifi neveicina vēlmi tirgotājiem izmantot krātuvi komerciāliem mērķiem, norāda AJ Power Holding valdes loceklis Roberts Samtiņš. Viņš stāsta, ka tirgotāji, plānojot piegādes saviem klientiem, paredz dažādus avotus un ziemas periodā Inčukalna krātuve nav vienīgais. «Piemēram, mēs piegādājam gāzi arī no Lietuvas. AJ Power Gas šogad aktīvi izmantojis Inčukalna krātuvi, un plānojam to darīt arī nākamajā sezonā, tomēr jebkādu obligāto prasību ieviešanu vērtējam negatīvi, jo tas nelabvēlīgi ietekmēs konkurenci gāzes tirgū un gala rezultātā patērētajiem radīsies papildu izmaksas,» domā R.Samtiņš.

Z.Kotāne gan atgādina, ka krātuves izmaksas ir fiksētas, tāpēc, veidojot obligātās rezerves un piepildot krātuvi, tās nepalielinātos un uz vienu vienību drīzāk pat samazinātos.

LASI ARĪ:

Conexus: Aukstā laikā Krievija tehniski nespēs piegādāt dabasgāzi Latvijas patērētājiem

Lietuvas gāzes tirgotāji: Inčukalna gāzes krātuves tarifu paaugstināšana padarītu to nepievilcīgu

Conexus stūrē vienotā tirgus virzienā

Plašāk lasiet rakstā Aukstums liek domāt par rezervēm otrdienas, 6. marta, laikrakstā Dienas Bizness!

Komentāri

Pievienot komentāru