Ekonomika

Automatizācijas un mākslīgā intelekta "bruņošanās sacensības" biznesā

Db.lv, 16.03.2023

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

65% uzņēmumu pasaulē jau iegulda robotikas un automatizācijas iniciatīvās, bet gandrīz tikpat, jeb 64% jau veic ieguldījumus mākslīgā intelekta (AI) un analītikas risinājumos, liecina EY jauno tehnoloģiju ieviešanas pētījums EY Reimagining Industry Futures Study 2023.

Tāpat vēl attiecīgi 14% un 16% plāno veikt investīcijas šajos tehnoloģiju virzienos jau nākamgad, nostiprinot robotiku, automatizāciju un mākslīgo intelektu jauno tehnoloģiju popularitātes vadībā. EY pētījums veikts visos pasaules reģionos, tostarp Austrumeiropā.

“Tas, ko mēs novērojam uzņēmējdarbības vidē šobrīd ir automatizācijas un mākslīgā intelekta “bruņošanās sacensības”. Proti, uzņēmējiem Latvijā jāņem vērā, ka mākslīgā intelekta, automatizācijas risinājumi, lietu internets, 5G un citas “uzlēcošās” tehnoloģijas dramatiski izmaina uzņēmumu konkurētspēju, radot jaunu produktu un pakalpojumu piedāvājumu un samazinot esošo produktu portfeļu izmaksas. Attiecīgi, ja uzņēmums šīs jaunās tehnoloģijas neizmanto, tad tas visdrīzāk zaudēs tirgus pozīcijas jau tuvāko gadu laikā. Tas arī izskaidro augsto investīciju īpatsvaru jauno tehnoloģiju klāstā, ” saka Nauris Kļava, EY partneris Baltijas valstīs.

Vēl 45% uzņēmēju EY pētījumā atzīmē, ka tie jau šobrīd iegulda tā sauktajos Edge Computing risinājumos, kas ir skaitļošanas koncepcija, kas paredz informācijas apstrādi tuvāk informācijas avotiem, kas nodrošina ātrāku datu apstrādi un lietotāja apkalpošanu un lietotāja pieredzi. Piemēram, labs Edge computing piemērs ir POS maksājumu karšu termināļi vai viedtālruņi, kas paši veic skaitļošanu, sazinās ar datu centriem un sniedz tūlītēju saziņu ar lietotāju. Jāatzīmē, ka trīs ceturtdaļas EY pētījuma respondentu atzīst, ka tiem nepieciešams vairāk izpratnes par tā Edge computing iespēju ieviešanu.

Savukārt, 38% uzņēmumu šobrīd jau iegulda lietu interneta risinājumos un vēl 24% to plāno darīt gada laikā, kamēr investīcijas 5G risinājumos veic 21% uzņēmumu. Bet tieši 5G ir lielākais īpatsvars to uzņēmumu, kas plāno ieguldījumus uzsākt gada laikā – tādi ir 31%. Vēl 18% uzņēmumu investē virtuālās realitātes risinājumos un tikpat arī blokķēdes iniciatīvās.

“Jaunajām tehnoloģijām ir arī svarīga vides ilgtspējas dimensija, kas nākotnē ļaus uzņēmumiem efektīvāk sasniegt to vides, sociālo un pārvaldības (ESG) dienaskārtību mērķus. Proti, 54% uzņēmēju mūsu pētījumā atzina, ka jaunās tehnoloģijas, piemēram, mākslīgais intelekts, 5G vai lietu internets, var dot nozīmīgu ieguldījumu ilgtspējīgas darbības nodrošināšanā. Lielāko ilgtspējas ietekmi no jauno tehnoloģiju izmantošanas uzņēmēji redz izmantotās enerģijas apjoma samazināšanā (tā domā 46% uzņēmēju), kā arī uzskata, ka tehnoloģijas palīdzēs labāk plānot un paredzēt uzņēmuma ilgtspējīgu darbību (39%). Tāpat būtiska uzņēmēju daļa (39%) sagaida, ka jaunās tehnoloģijas ļaus samazināt radīto atkritumu apjomu,” turpina N. Kļava.

EY Reimagining Industry Futures Study 2023 pētījums tika veikts aptaujājot 1 325 uzņēmumu pārstāvjus visos pasaules reģionos, tostarp Austrumeiropā. Pētījumā pārstāvētas 8 astoņas nozīmīgas nozares – tehnoloģijas, finanšu pakalpojumi, mobilitāte un transports, ražošana, enerģētika un komunālie pakalpojumi, veselības aprūpe, plaša patēriņa produkti un tirdzniecība, valsts sektors. Pētījumā iekļauti tikai tie respondenti, kas atzinuši savas zināšanas par 5G un lietu internetu kā vidējas vai augstākas.

Komentāri

Pievienot komentāru