Autovadītāji stāsta, kā izraisījuši avārijas

2007. gada 10. maijs plkst. 17:00
Autori:
Dalies ar šo rakstu

Noslēgusies ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) sadarbībā ar Satiksmes ministriju, Iekšlietu ministriju un Valsts policiju organizētā kampaņa Nāvīgs ieradums!, Db.lv informēja Ceļu satiksmes drošības direkcija.

Kampaņas laikā tika uzrunāti cilvēki, vaicātas viņu domas un pieredze brīžos, kad šoferis vienlaikus ar auto vadīšanu nodarbojas vēl ar ko citu:

1)  Gandrīz visi autovadītāji sarunās atzina, ka viņi auto vadīšanu apvieno ar kādām citām darbībām. Visbiežāk (apmēram 90% autovadītāji) atzina, ka viņi braucot runā pa telefonu un raksta īsziņas. Tieši otro- īsziņu rakstīšanu - paši autovadītāji uzskata par visbīstamāko blakus darbību pie stūres.

2) Ēšana un dzeršana tiek atzīta par riskantu darbību pie auto stūres,  jo izņemot ēdienu no iepakojuma, tas mēdz nokrist uz drēbēm, nākas meklēt salvetes, kas aizņem vēl papildus uzmanību utt. Tomēr cilvēki min, ka bieži vien  tas ir vienīgais laiks, kad viņi dienā var paēst.

3) Kā salīdzinoši "ne tik nāvīgu ieradumu" šoferi min smēķēšanu, jo tā nenovēršot domas un skatienu no ceļa. Tomēr arī smēķējot rodas situācija, kad autovadītājs uz ilgāku laiku novērš skatienu no ceļa - tas ir brīžos, kad degoša cigarete nokrītot uz sēdekļa vai auto grīdas.

4) Lielākā daļa sieviešu nedaudz kautrējoties stāsta, ka viņas sastrēgumos vai gaidot luksoforā zaļo gaismu mēdz krāsoties. 

5) Mazu bērnu vecāki apstiprina, ka uzmanību no ceļa novērš runāšanās un strīdēšanās ar bērniem, rotaļlietu, dzērienu un uzkodu padošana atvasēm, kas atrodas blakus vai aizmugurējā sēdeklī.

Autovadītāju stāsti par Nāvīgiem ieradumiem:

Kungs pensijas vecumā: 30 gadu auto vadīšanas pieredze, tajā laikā tikai viena avārija. Tās iemesls -  kūciņas ar pildījumu ēšana pie auto stūres. Pildījums iekritis klēpī. Kamēr vīrietis slaucījis bikses, viņa vadītais auto ietriecies priekšā braucošajā transportlīdzeklī.

Vīrietis, kas Vācijā braucis pa autobāni: Vīrietis smēķējis. Cigareti neveiksmīgi mēģinājis izmest pa logu. Tā iekritusi auto salonā. Tā kā uz ceļa nedrīkst apstāties, vīrietis, braucot lielā ātrumā mēģinājis atrast cigareti. Auto sācis bīstami "staigāt pa joslām". Vēlāk vīrietis šo situāciju atzinis par bīstamāko savā auto braukšanas laikā.

Pasažiera stāsts: Sēžot auto sastrēgumā, šoferis rakstījis īsziņu. Viņš nav laikus noreaģējis, ka priekšā braucošais transportlīdzeklis strauji nobremzē, un ieskrējis tajā. Zīmīgi, ka tieši tajā brīdī  priekšā braucošās mašīnas vadītājai rokās bijusi skropstu tuša.

Rīdzinieka stāsts: Braucot pa Rīgas centru, auto vadītājs dzēris limonādi no stikla pudeles. Brīdī, kad nācies strauji sabremzēt, ar pudeles kakliņu viņš izsitis sev priekšzobu. Par laimi auto sadursme nenotika.

Mazpilsētas autovadītājs: Viņš notriecis luksoforu, brīdī, kad ar sievu strīdējies pa telefonu. Par laimi krustojumā tajā brīdī nav bijusi neviena cita mašīna.

Jaunais satiksmes dalībnieks: Meitenes vadītais auto  noskrējis no ceļa, jo aizmugurē sēdošā draudzene lūgusi nomainīt radio staciju.

Jaunā māmiņa: Kāda jauna māmiņa ietriekusies priekšā braucošajā auto mašīnā brīdī, kad meklējusi salonā bērna nomesto knupīti.

Vīrietis: Tik ilgi skatījies uz meitenes kājām, līdz ietriecās priekšā braucošajā auto.

Cilvēks, kas apgūst svešvalodu: Sastrēguma laikā auto vadītājs austiņās klausījies svešvalodas mācību materiālu un tik ļoti tajā iedziļinājies, ka nav laikus uzsācis kustību, tādējādi aizkavējot satiksmi. Viņš nav dzirdējis arī citu automašīnu signālus. Aizmugurē braucošā auto vadītājs bijis tik nervozs, ka izlēcis no sava transportlīdzekļa un izsitis priekšā stāvošajai automašīnai stiklu. 

4 auto sadursme: Sēžot sastrēgumā, cilvēks lasījis laikrakstu un lēnām ripinājis mašīnu uz priekšu. Lasot viņš nav laikus pamanījis, ka priekšējais auto nobremzējis, un ietriecies tajā.  Savukārt viņa auto iebrauca aizmugurē braucošais un tajā ietriecās vēl viens auto. Rezultāts - pamatīgs sastrēgums un Rīgas tilta.

Sievietes stāsts: Sēžot sastrēgumā un ripinot mašīnu lēnām uz priekšu, sieviete ieraudzījusi jaunu apavu veikalu pretējā ielas  pusē. Tas pilnībā izslēdzis apziņā faktu, ka mašīna ir kādā brīdī arī jāapstādina. Tā viņa lēnām, bet mērķtiecīgi "ieripinājusies" priekšējā transporta līdzeklī. Par laimi ātrums bijis minimāls un abi transporta līdzekļi iztikuši bez lieliem bojājumiem.

Kundze ieskrējusi priekšā braucošajā auto mašīnā, jo … pārvilkusi apavus.

Dalies ar šo rakstu