Budžets

Baltais nams gatavojas valdības darba apturēšanai

LETA/AFP, 09.02.2018

Foto: AFP/SCANPIX/LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

#ASV Baltais nams ceturtdienas vakarā paziņoja, ka gatavojas federālās valdības darba apturēšanai.

ASV Baltais nams ceturtdienas vakarā paziņoja, ka gatavojas federālās valdības darba apturēšanai pusnaktī uz piektdienu, jo Kongress ir sastapies ar šķērsli savos centienos pieņemt likumprojektu par valdības finansēšanu.

Dažas stundas pirms pašreizējā valdības īstermiņa finansējuma izbeigšanās republikāņu senators Rends Pols bloķēja ātra Senāta balsojuma sarīkošanu par kompromisa likumprojekta izskatīšanu.

Baltā nama Pārvaldības un budžeta birojs «pašlaik gatavojas asignējumu pārtraukumam», paziņoja šī biroja amatpersona, kas vēlējās saglabāt anonimitāti.

Šī amatpersona gan aicināja likumdevējus «bez vilcināšanās» pieņemt budžeta likumprojektu un nodot to parakstīšanai ASV prezidentam Donaldam Trampam, tomēr ir maz ticams, ka tas varētu notikt līdz pusnaktij uz piektdienu.

Likumprojekts, kas paredz pagarināt valdības finansējumu uz sešām nedēļām un pacelt federālā parāda griestus, ceturtdien bija jāpieņem Senātā, pirms tas tiktu nosūtīts balsojumam Pārstāvju palātā un pēc tam prezidentam parakstīšanai.

Ātram balsojumam par likumprojekta izskatīšanu Senātā ir nepieciešama visu 100 senatoru piekrišana, bet pret to iebilda republikāņu senators Rends Pols.

Pols no Senāta tribīnes kritizēja federālo izdevumu griestu pacelšanu un sacīja, ka viņš neļaus republikāņu kontrolētajam Senātam sarīkot ātru balsojumu par likumprojekta izskatīšanu.

«Es nevaru pilnīgi godīgi un labā ticībā vienkārši novērst skatienu, jo mana partija tagad ir līdzdalīga [budžeta] deficītā,» teica Pols.

«Ja jūs esat pret [Baraka] Obamas [administrācijas budžeta] deficītu, bet esat par republikāņu [budžeta] deficītu, vai tā nav liekulības definīcija?» sacīja Pols, piebilstot, ka viņš grib, lai pārējie likumdevēji «justos neērti».

Senāta mazākumā esošo demokrātu līderis Čaks Šumers brīdināja, ka sāk pietrūkt laika valdības darba pārtraukšanas novēršanai.

Ja Pols neatkāpsies no savas nostājas, tad saskaņā ar Senāta noteikumiem Senāta republikāņu vairākuma līderis Mičs Makonels var izsludināt jaunu sēdi pusnaktī un pēc tam vienu stundu pēc pusnakts sarīkot procedūras balsojumu par budžeta izdevumu likumprojekta izskatīšanu. Balsojums par šo likumprojektu notiktu pēc tam.

Likumprojekta pieņemšanas gadījumā tas tiks nodots Pārstāvju palātai. Ja Pārstāvju palāta to pieņems un pēc tam to parakstīs Tramps, kurš šo likumprojektu atbalsta, tad valdības darbs būs apturēts uz pavisam īsu laiku.

Likumprojekta pieņemšana Pārstāvju palātā ne tuvu nav droša, jo finanšu ziņā konservatīvie kongresmeņi var iebilst pret valsts parāda palielināšanu divus mēnešus pēc 1,5 triljonu dolāru vērtās nodokļu samazināšanas paketes pieņemšanas.

Pret šo likumprojektu var iebilst arī liberālie kongresmeņi, tostarp Pārstāvju palātas demokrātu mazākuma līdere Nensija Pelosi, jo tas neparedz pasargāt no izraidīšanas nelegālos imigrantus, kuri ASV tika ievesti kā bērni.

Likumprojekts ietver ASV Senāta līderu trešdien panākto abu partiju vienošanos par 2018. un 2019.gada budžetu. Tā paredz par 300 miljardiem dolāru palielināt militāros un nemilitāros izdevumus 2018. un 2019.gadā, kā arī paaugstināt parāda griestus līdz nākamā gada 1.martam.

Komentāri

Pievienot komentāru