Baltic Crystal būs pasaulē piektais lielākais safīra kristālu ražotājs

2012. gada 05. jūnijs plkst. 8:21
Autors: NOZARE.LV
Sadaļa: Ražošana
Dalies ar šo rakstu

Krievijas pilsoņiem piederošais mākslīgo safīra kristālu ražotājs SIA Baltic Crystal būs pasaulē piektais lielākais kristālu ražotājs, sola Baltic Crystal ģenerāldirektors Andrejs Mihailovs.

Vienlaikus pēc plānotajiem apjomiem Baltic Crystal pasaulē būs pieskaitāms pie vidēja lieluma kristālu ražotājiem, jo četri lielākie uzņēmumi kristālus ražo lielos apjomos, norādīja Mihailovs.

Patlaban pasaulē lielākais safīra kristālu ražotājs ir Krievijas uzņēmums Monokristal Stavropolē. Vēl viens liels ražotājs ir ASV uzņēmums Rubicon Technology, kuru izveidojuši izceļotāji no Krievijas, izmantojot Krievijā radītas tehnoloģijas.

«Vēl ir Japānas ražotājs KSR, taču viņi ražo savām vajadzībām, līdz ar to ražošanas apjomi ir grūti saprotami. Pērn lielu kristālu ražošanas apjomu sasniedza viens uzņēmums Dienvidkorejā,» skaidroja Mihailovs.

Kopumā pasaulē kristālus audzē nedaudz vairāk nekā 20 kompānijas, bet tās galvenokārt ir nelielas firmas ar nelieliem apjomiem un vairāk orientētas uz ražošanu pētnieciskām vajadzībām, informēja Mihailovs.

«Līdz ar to patlaban Baltic Crystal būs pasaulē piektais lielākais kristālu ražotājs, iespējams, nākotnē šajā rangā pacelsimies augstāk,» piebilda uzņēmuma ģenerāldirektors.

Viņš skaidroja, ka uzņēmuma ražošanas apjomus var mērīt dažādi - kilogramos, stieņu garumā, taču stieņi ir dažādā diametrā - divas, četras un sešas collas.

«Stieņi divu collu diametrā, mūsuprāt, jau ir pagātne - tie patlaban ir tirgū visizplatītākie, bet tos pārsvarā ražo Ķīnā, līdz ar to šo kristālu kvalitāte ir diezgan zema un pieprasījums pēc tiem pakāpeniski samazinās. Tagad augošs pieprasījums ir pēc stieņiem četru collu diametrā, un nākotnē tāds būs pēc stieņiem sešu collu diametrā,» sacīja Mihailovs.

Plānots, ka mēnesī Baltic Crystal ražos aptuveni pusotru līdz divas tonnas kristālu, stieņu apjoms būs mazāks, bet visus tā saucamos atlikumus, kas rodas pēc stieņu izvirpošanas, var izmantot atkārtoti - vai nu vēlreiz kausēt un audzēt kristālus, vai arī izmantot citiem mērķiem.

«Piemēram, patlaban stomatoloģijā kļūst populāras safīra protēzes. Safīrs ir bioloģiski neitrāls un ļoti izturīgs materiāls, tāpēc to var izmantot arī kā implantu locītavu protezēšanā. Nelielos apjomos safīra kristāli tiek izmantoti arī skalpeļu ražošanā,» piebilda Mihailovs.

Jau ziņots, ka Baltic Crystal safīra monokristālu ražotnes izveidē paredzēts investēt septiņus miljonus latu.

Uzņēmums jau tagad audzē kristālus un ražo kristāla stieņus. Ražošanas telpas aptuveni 1500 kvadrātmetru platībā kopš 2011.gada oktobra Baltic Crystal nomā bijušās rūpnīcas Kompresors teritorijā.

«Telpas bija visai nolaistas, un daudz tika strādāts, lai tās savestu kārtībā un nodrošinātu kristālu ražošanas vajadzībām nepieciešamo tīrības līmeni. Uzņēmumā 2012.gada janvārī tika uzstādīta eksperimentālā iekārta, ar kuru tiek pilnveidota tehnoloģija. Jūnijā beigās plānots no ASV saņemt pirmo komerciālo iekārtu, lai varētu sākt komerciālu ražošanu,» piebilda Mihailovs.

SIA Baltic Crystral Latvijā reģistrēta 2011.gada 21.jūnijā. Kompānijas pamatkapitāls ir 2,1 miljons latu.

Uzņēmums uz pusēm pieder Krievijas pilsoņiem Aleksandram Abeļevam un Jevgenijam Boguslavskim.

Valdība 22.maijā atbalstīja monokristālu ražotāja SIA Baltic Crystral investīciju projektu Latvijā, tādējādi uzņēmums varēs pretendēt uz uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) atlaidi par atbalstāmo investīciju projekta ietvaros veiktajiem sākotnējiem ilgtermiņa ieguldījumiem.

Lai veicinātu ekonomikas ātrāku atveseļošanu, piesaistot Latvijai lielās investīcijas, 2011.gada 1.janvārī stājās spēkā grozījumi likumā Par uzņēmumu ienākuma nodokli, kas paredz atjaunot UIN atlaidi par atbalstāmo investīciju projekta ietvaros veiktajiem sākotnējiem ilgtermiņa ieguldījumiem.

Likums paredz piemērot atlaidi 25% (ja kopējā sākotnējo ilgtermiņa ieguldījumu summa ir līdz 35 miljoniem latu) vai 15% (ja kopējā sākotnējo ilgtermiņa ieguldījumu summa pārsniedz 35 miljonu latu) apmērā par investīciju summu, kas pārsniedz trīs miljonus latu, nodokļu maksātājiem, kuri veikuši ieguldījumus pamatlīdzekļos, kas izmantojami nodokļa maksātāja saimnieciskās darbības veikšanai atbalstāmajās prioritārajās nozarēs un nodrošina jauna darbības profila sākšanu, esošās darbības modernizāciju vai paplašināšanu, vai vispārēju darbības procesa būtisku maiņu.

Dalies ar šo rakstu

Populārākās ziņas

Nepalaid garām