Banku nozare varētu sākt pelnīt 2011. gadā

2010. gada 22. februāris plkst. 13:27
Autors: Ieva Mārtiņa
Sadaļa: Bankas
Dalies ar šo rakstu

Banku nozare arī šogad kopumā cietīs zaudējumus, jo iepriekš aktīvi kreditējošām bankām vēl būs jāveido uzkrājumi šaubīgiem kredītiem, bet ar peļņu banku nozare varētu sākt strādāt 2011. gadā.

Šādu prognozi izteica Latvijas Komercbanku asociācijas vadītājs Teodors Tverijons, lēšot, ka zaudējumu apjoms šogad nebūs tik liels kā pērn, bet peļņa varētu parādīties, ja nepasliktināsies situācija ar kredītmaksājumu kavējumiem, kā arī līdz ar aktīvāku kreditēšanas atsākšanos, jo procentu ienākumi no kreditēšanas ir viens no banku galvenajiem ienākumu avotiem.
Pēc viņa teiktā, šogad uzkrājumu apjoms varētu sasniegt 10 – 11 %, salīdzinot ar kopējo kredītportfeli, kas 2009. gada beigās bija 15,43 miljardi latu (par 7 % mazāks nekā pirms gada).

Pagājušā gada beigās kopumā bankas bija izveidojušas uzkrājumus 1,33 miljardu latu apjomā, kas ir 8,6 % pret kopējo kredītportfeli.
Uzkrājumu dēļ bankas ne vien cieta Latvijas banku vēsturē lielākos zaudējumus 773 miljonu latu apjomā, kas faktiski «apēda» vairāku gadu iepriekš gūti peļņu, bet banku akcionāriem prasīja papildu izdevumus ieguldījumiem pamatkapitālā, lai nodrošinātu pietiekamu pašu kapitālu un izpildītu kapitāla pietiekamības rādītāju.

T. Tverijons lēsa, ka pagājušā gada laikā bankas kopumā palielinājušas pamatkapitālu par 728,3 miljoniem latu, tostarp ārvalstu bankas ieguldījušas 474 miljonus latu. Savukārt papildu subordinētais kapitāls piesaistīts 209,3 miljonu latu apjomā.

Dalies ar šo rakstu