Finanses

Banku sektora stiprināšana turpinās

Žanete Hāka, 30.12.2015

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Šogad turpinājās ES jauno regulējošo prasību ieviešana, kas vērsta uz banku sektora stiprināšanu, informē Finanšu un kapitāla tirgus komisija.

Sākot ar šo gadu, FKTK reizi ceturksnī nosaka un publisko pretciklisko kapitāla rezerves normu darījumiem ar Latvijas rezidentiem. Pretcikliskā kapitāla rezerve ir paredzēta, lai nodrošinātu, ka bankas ekonomiskās izaugsmes laikā uzkrāj pietiekamu kapitāla bāzi, lai varētu absorbēt zaudējumus lejupslīdes laikā – tā kalpo kā sava veida drošības spilvens bankām, lai tās būtu spējīgas turpināt kreditēšanu arī pienākot grūtākiem laikiem. Šobrīd pretcikliskā kapitāla rezerves norma ir noteikta 0% līmenī, taču nākotnē, atsākoties aktīvākai kreditēšanai, šī pretcikliskā kapitāla prasība bankām varētu arī tikt paaugstināta.

Sākot ar 2014. gadu, bankas un uzraugi papildus kapitāla rādītājiem novēro sviras rādītāju, kas parāda bankas pirmā līmeņa kapitāla attiecību pret tās riska darījumu kopsummu. Pārmērīgs sviras pieaugums bija būtiskākais nesenās finanšu krīzes Eiropā iemesls.

Sviras rādītājs Latvijas banku sektorā saglabājās augstā līmenī - 9.5% apmērā (2015.gada otrā ceturkšņa beigu dati), kas liecina par zemo pārmērīgas sviras risku Latvijas banku sektorā, un tātad šobrīd esam bez bažām šajā ziņā.

Tāpat no 1.oktobra kredītiestādēm spēkā stājās ES harmonizētais likviditātes seguma rādītājs (liquidity coverage ratio – LCR), kas nosaka minimālas prasības īstermiņa likviditātei, kas ir izstrādāts ar mērķi samazināt kredītiestāžu atkarību no īstermiņa finansējuma un centrālās bankas likviditātes nodrošinājuma un padarīt tās noturīgākas pret pēkšņiem likviditātes satricinājumiem.

Ir paredzēts pakāpenisks LCR ieviešanas periods, pilnībā tas jāievieš līdz 2018. gada 1. janvārim. FKTK veiktā ietekmes novērtējuma rezultāti liecina, ka Latvijas kredītiestādes jau šobrīd ir gatavas ievērot LCR prasību.