Benzīns var sadārdzināties par 4-5 santīmiem

Autors: Līva Melbārzde
2010. gada 02. decembris plkst. 13:38

PVN, akcīzes nodokļu un obligāto degvielas rezervju uzglabāšanas izmaksu dēļ Latvijas degvielas uzpildes stacijās benzīns no 1. janvāra var sadārdzināties par 4-5 santīmiem.

Par to raksta Telegraf. Ekonomikas ministrija jau šovasar paziņoja, ka turpmāk privātie uzņēmēji turpmāk būs atbrīvoti no pienākuma glabāt obligātās valsts degvielas rezerves, par tām maksās valsts, bet uzņēmējiem tiks uzlikta jauna kompensējoša nodeva, kas nepārsniegs viņu līdzšinējos izdevumus par degvielas glabāšanu.

Tomēr pēc Telegraf rīcībā esošas neoficiālas informācijas, konkursā par degvielas rezervju glabāšanu uzvarējusi firma, kura prasa teju četras reizes lielākas izmaksas nekā tās bijušas, kad degvielas tirgotāji rezerves glabājuši paši – iepriekš izmaksas par vienas degvielas tonnas glabāšanu sasniedza 4 latus, bet tagad tiek prasīti 14 lati. Konkursā par degvielas rezervju glabāšanu esot startējušas trīs firmas- Lukoil piedāvājis uzglabāt dīzeli par 3.99 latiem tonnā, kamēr Kurzemes degviela, kas grasoties uzglabāt lielāko degvielas daļu, par dīzeļa tonnu prasot 7 latus, bet par benzīnu – 14 latus.

Konkursā piedalījās arī uzņēmums Kalna dzirnavas, kas dīzeli piedāvājās uzglabāt par 7.5 latiem, tomēr šis uzņēmums konkursā neesot uzvarējis, raksta Telegraf. Nodeva par degvielas rezervju glabāšanu tiks piemērota, ievedot degvielu valstī, un pēc Degvielas tirgotāju asociācijas aprēķiniem sasniegs 1-2 santīmus litrā, PVN paaugstināšana no 21 uz 22% pievienos vēl 1 santīmu, bet akcīzes atvieglojuma atcelšana par biodegvielas jaukšanu Latvijas teritorijā, pieliks vēl pāris santīmu, līdz ar to degviela galapatērētājiem var sadārdzināties par 4-5 santīmiem.

Pēc ES normatīviem, katrai dalībvalstij jāuzglabā degvielas rezerves 90 patēriņa dienām, turklāt vismaz 25% no šīs degvielas jāglabā konkrētās valsts teritorijā. Db.lv jau rakstīja, ka Latvija jau ilgstoši nespēj šo normatīvu izpildīt. Iepriekš valsts bija noslēgusi līgumu par savu degvielas rezervju glabāšanu ar nelielu firmu SIA Vigo, kurai pašai nebija ne iespēju, ne nepieciešamās infrastruktūras šīs degvielas rezerves uzglabāt.