Beshmeļņickis: Šķēlem noteikti patiks piena ražošanas bizness

2011. gada 15. novembris plkst. 8:58
Sadaļa: Pārtika
Dalies ar šo rakstu

«Es nezinu pasaulē ļoti veiksmīgu piena produktu ražošanas uzņēmumu, kurš nebūtu pietiekami liels. Tas ir mēroga bizness, jo mērogs dod daudz priekšrocību. Piemēram, sarunās ar tirdzniecības tīkliem, produktu mārketingā, ražošanā. Krievijā mēs neilgā laikā apvienojām 35 piena pārstrādes uzņēmumus un uz to bāzes izveidojām nacionālo piena ražošanas līderi,» laikrakstam Diena stāstījis Krievijas piena nozares miljonārs Andrejs Beshmeļņickis.

«Radījām zīmolus, iekarojām topa pozīcijas faktiski visās piena produktu grupās. Un, galu galā, apvienojāmies ar Danone. Ar līdzīgu ideoloģiju esam atnākuši arī uz Latviju, kur piena ražošana ir ļoti saskaldīta. Salīdzinot ar Lietuvu, Latvija būtiski atpaliek, jo, piemēram, viens liels Lietuvas piena pārstrādātājs nopelna vairāk nekā visi lielākie Latvijas pārstrādātāji kopā ņemti,» viņš skaidrojis.

Vaicāts: «Kā šī konsolidācija notiks, ar ko varētu apvienot jums piederošo Rīgas piena kombinātu (RPK)?» Beshmeļņickis stāstījis: «Esam panākuši principiālu vienošanos ar Valmieras pienu (VP) par uzņēmumu apvienošanu. Tā rezultātā izveidosies neapstrīdams nacionālais čempions piena pārstrādes jomā un piektais lielākais uzņēmums Baltijas valstīs šajā nišā. Visai piena industrijai šāds spilgts līderis nāk par labu, jo līderis ir atbildīgs par tirgus attīstību.»

Uz jautājumu, vai pazīst Krievijas uzņēmēju Jevgeņiju Varovu, kurš nesen iegādājās 91,9% VP akciju, viņš atbildējis: «Jā, jau sen. Jevgeņijs ir ļoti veiksmīgs uzņēmējs, viņš bija ieinteresēts sadarboties ar mums. Es zināju, ka viņš grasās investēt VP, un mums izdevās ātri vienoties par darījuma galvenajiem principiem.

Beshmeļņickis apgalvojis, ka Andri Šķēli neesot redzējis un viņi neesot pazīstami, taču, runājot par to, ka Šķēle iesaistījies piena ražošanā, sacījis: «Nu, es apsveicu jebkuru, kurš iegulda naudu un enerģiju lauksaimniecībā. Viņam noteikti patiks šis bizness. Es pats arī esmu piena ražotājs, - Krievijā man pieder 2000 govju liels ganāmpulks, kā arī Krievijā senākā zirgaudzētava, kas dibināta XVII gadsimtā.»

Uzņēmējs arī stāstījis, ka «savulaik ieguldījumu Latvijā es uztvēru kā salīdzinoši nelielu, otršķirīgu, taču manas domas ir būtiski mainījušās». «Šodien Latvija ir mana prioritāte numur viens. Teikšu atklāti, - vēl gads, divi, un Latvijas piena ražošana var pazaudēt savu suverenitāti. Statistika liecina, ka gada laikā aptuveni 200 tūkstoši Latvijas piena aiziet pārstrādei uz Lietuvu. Tas ir vairāk, nekā RPK un VP pārstrādā kopā. Lietuvā uzņēmumi ir stiprāki, tiem ir stipra lielveikalu ķēde, caur kuru šis pārstrādātais piens atgriežas Latvijā. Man nekas nav pret Igaunijas un Lietuvas uzņēmumiem, tie ir mūsu kolēģi, ar kuriem vēlamies konkurēt.»

Pēc Beshmeļņicka domām, par galveno zīmolu Krievijā varētu kļūt Rasa. «Noteikti parādīsim to, ka šī produkta izcelsmes valsts ir Latvija,» viņš akcentējis.

«Latvija un Rīga Krievijas tirgū ir ar ļoti labu skanējumu. Gandrīz kā kvalitātes zīme, - kaut kas saistīts ar Eiropu, tādas siltas jūtas. Protams, arī Jūrmala, kas veido šo pozitīvo emociju kokteili,» viņš skaidrojis.

Dalies ar šo rakstu