Finansējums

Biznesa eņģeļu vidū maz sieviešu

Anda Asere, 08.03.2018

Aiga Kalbjonoka

Foto: Ritvars Skuja, Dienas Bizness

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Pēdējā laikā sieviešu skaits biznesa eņģeļu vidū aug, bet izmaiņas notiek lēnām

«Man bail minēt skaitļus, bet šķiet, ka eņģeļinvestoru vidū sieviešu nav vairāk par 10%,» saka Nensi Govindere (Nanci Govinder), Rising Tide Europe tīkla eņģeļinvestore un Šveices inovāciju aģentūras Innosuisse jaunuzņēmumu konsultante.

Situācija, vērtējot pa valstīm, ir atšķirīga, un tam ir dažādi iemesli. Viņa uzskata, ka liela nozīme ir skolu sistēmai, kas mudina sievietes būt neatkarīgām. Pēc viņas teiktā, ir vajadzīga domāšanas maiņa finansēšanas jomā. «Uz sievietēm uzņēmējām skatās citādāk nekā uz vīriešiem, kuri ir uzņēmēji. Ir jāiesaistās, jāatbalsta un jāiedrošina, jāmaina sieviešu domāšana, ka viņām nevar būt ģimene un bizness. Var būt viss, bet varbūt ne viss vienlaikus,» saka N. Govindere.

Savukārt sabiedrisko attiecību kompānijas Ballou PR dibinātāja un Ballou Capital investore Kolete Balū (Colette Ballou) sieviešu mazo skaitu privāto investoru vidū saista ar strukturālu diskrimināciju – liela daļa šodienas privāto investoru ir bijušie riska kapitālisti vai uzņēmēji, kuri attīstījušies, pateicoties riska kapitālam, un tie lielākoties ir vīrieši. Lai to mainītu, sievietēm ir jāiesaistās un jāsāk investēt. Viņa redz, ka ir arvien vairāk eņģeļinvestoru sieviešu, un gribētu, lai sievietes par to vairāk runātu. Arī N. Govindere teic, ka sieviešu skaits biznesa eņģeļu vidū aug, bet ne pietiekami strauji. Tāpēc liels ir dažādu specializēto tīklu potenciāls.

«Ja mēs skatāmies uz sieviešu investoru skaitu, LatBAN nav pozitīvas tendences. Šobrīd 75 biedru vidū ir tikai divas sievietes, taču ir vairākas, kuras ir investoru pārstāves. Arī biznesa vidē sievietes joprojām ir krietni mazāk pārstāvētas. Tomēr Latvijā ir pozitīva tendence attiecībā uz sieviešu pārstāvniecību menedž- mentā – ap 50%. Arī mūsu nozarē ir daudz sieviešu vadošos amatos – Latvijas Biznesa eņģeļu tīklā, Latvijas Privātā un riska kapitāla asociācijā, Latvijas Startup uzņēmumu asociācijā, TechChill,» saka Aiga Kalbjonoka, biedrības Latvijas Biznesa eņģeļu tīkls (LatBAN) izpilddirektore.

Plašāk lasiet rakstā Biznesa eņģeļu vidū maz sieviešu ceturtdienas, 8. marta, laikrakstā Dienas Bizness!

Komentāri

Pievienot komentāru