Biznesa iegāde kā attīstības nosacījums – vai esam gatavi pircēja lomai? 

Runājot par uzņēmumu apvienošanos un iegādi (M&A), vēsturiski ir ierasts dzirdēt stāstus par Latvijā tapušu veiksmīgu uzņēmumu pārdošanu kādam lielākam, starptautiskam attiecīgās nozares spēlētājam. Tomēr pēdējo gadu laikā notikuši arī darījumi, kur vietējie uzņēmēji ir bijuši kapitāla daļu pircēji.

Inese Zīle, ALTUM valdes locekle, 2019. gada 07. oktobris plkst. 14:53

Foto: Ieva Leiniša/LETA

Viens no aktuālajiem, plaši izskanējušajiem piemēriem šobrīd ir AS Smiltenes piens pārdošana – uzņēmumu iegādājās vietējais investors. Var minēt arī Latvijas Pasta iegādāto Pasta stacijas pakomātu tīklu un darījumu, kurā uzņēmuma GroGlass vadības komanda kopā ar investīciju banku pērn izpirka uzņēmuma kapitāla daļas. Lai arī šādu labu piemēru nav daudz, Latvijas ekonomikas struktūras maiņa un atsevišķu nozaru dinamiskā attīstība ir labi priekšnosacījumi, lai arī mūsu uzņēmēji aizvien biežāk apsvērtu tādu biznesa attīstības scenāriju, kas paredz cita uzņēmuma iegādi.

Vērtējot M&A darījumu «klimatu», šīs jomas eksperti pēdējā laikā ir piesardzīgi optimisti. Ņemot vērā, ka darījumu skaits Baltijā un Eiropā šogad ir sarucis, kā arī ģeopolitiska mēroga neskaidrības (turpinās ieilgusī Brexit sāga un Ķīnas–ASV tirdzniecības saspīlējums), pagaidām nav pamata sagaidīt, ka investori pēkšņi metīsies ieguldīt Baltijas valstu uzņēmumos. Tomēr stāstam ir arī otra puse – kā liecina M&A darījumu konsultanta Oaklins M&A Baltics vērojumi, investīciju fondu interese par Baltiju un Latviju arvien pieaug, īpaši tas attiecas uz augstas pievienotās vērtības uzņēmumiem. Lielākais izaicinājums gan potenciālajiem kapitāla daļu pircējiem, gan pārdevējiem ir mērķtiecīgi sagatavoties darījumam. Biznesa pārdevējam ir jāiezīmē skaidrs attīstības plāns daudzus gadus uz priekšu, bet pircējam ir jāsaprot, kā darījums palīdzēs attīstīt esošo biznesu vai uzsākt jaunu.

Būtisks mūsu garantijas izmantošanas nosacījums ir attīstība, kapitāldaļu iegāde kā tāda nevar būt vienīgais mērķis.

Potenciālajiem biznesa pircējiem varētu interesēt tas, ka no šī gada pavasara Altum garantiju programmas iet- varos ir pieejama īpaša garantija banku aizdevumiem, kas paredzēti tieši uzņēmumu kapitāldaļu iegādei. Šīs programmas ietvaros Altum jau ir izsniegtas vai izsniegšanas procesā atrodas vairākas garantijas banku aizdevumiem, kas piešķirti kapitāldaļu iegādei. Latvijas uzņēmēji te ir saskatījuši biznesa attīstības iespējas, jo, piemēram, nopērkot nelielu, bet tehnoloģiski attīstītāku uzņēmumu, izveidojas pamats straujākai ekspansijai.

Būtisks mūsu garantijas izmantošanas nosacījums ir attīstība, kapitāldaļu iegāde kā tāda nevar būt vienīgais mērķis. Proti, darījumam jānodrošina uzņēmuma darbības paplašināšana vai izaugsme. Šo atbalsta instrumentu nevarēs izmantot, piemēram, lai no cita uzņēmuma īpašnieka vienkārši atpirktu viņa kapitāldaļas.

Biznesa iegāde ir bijis ļoti daudzu pasaules biznesa «milžu» attīstības stāsta svarīgs solis. Kad sasniegta attīstības kritiskā masa ar pašu spēkiem, sākas konkurentu, līdzīgas ievirzes uzņēmumu vai sadarbības partneru pārpirkšana (varam atcerēties, piemēram, Microsoft un Skype, Facebook un Whatsapp vai Google un YouTube). Uzņēmuma darbības mērogs kādā brīdī kļūst par turpmākās attīstības neatņemamu nosacījumu. Proti, pat ja kopumā M&A tirgus šobrīd nav augšupejošs, tas nebūt nenozīmē, ka attīstības scenārijs, kas paredz konkurenta vai biznesa partnera iegādi, būtu atmetams.

Jāņem vērā, ka pēdējo 10 gadu laikā Latvijas ekonomikas struktūrā pamazām notiek pārmaiņas – ja pirmskrīzes laikā lauksaimniecības, mežsaimniecības, rūpniecības un transporta pakalpojumu nozaru devums veidoja 27% no kopējās pievienotās vērtības, 2010. gadā šo nozaru īpatsvars sasniedza 33% (Ekonomikas ministrijas dati), tad 2017. gadā šo nozaru īpatsvars ir sarucis līdz 29,7%. Savukārt pakalpojumu nozarē lielu pieaugumu nodrošina IT joma – informācijas un komunikāciju pakalpojumi pērn pieauguši par 13% (Centrālās statistikas pārvaldes dati). Šādai attīstības tendencei turpinoties, tai skaitā briedumu sasniedzot Latvijā izveidotajiem tehnoloģiju jaunuzņēmumiem, pieaugs arī ekspansijas nepieciešamība, lai kāpinātu eksportu, nodrošinātu konkurētspēju arvien plašākos ūdeņos.

Savukārt ekspansija vienmēr prasa finanšu ieguldījumu, lai balstītu inovāciju procesu, piesaistītu darbaspēku, veidotu jaunus produktus un, iespējams, iegādātos citu uzņēmumu kapitāldaļas. Parasti šie ir neordināri finansēšanas lūgumi, kur bankām jācenšas rast personificētus risinājumus un skrupulozi izvērtēt visus «par» un «pret». Altum garantija šādos gadījumos kļūst par nozīmīgu «plusiņu», lai banka nosvērtos par labu konkrētā darījuma finansēšanai un vēlāk mēs dzirdētu par Latvijas uzņēmumiem, kuru sekmīgā attīstība ir sakņota īstajā brīdī pieņemtā lēmumā iegādāties tālākas izaugsmes panākšanai svarīgu uzņēmumu.

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Tevi varētu interesēt
2019. gada 12. septembris plkst. 11:33

«Projekts ir svarīgs tāpēc, ka mēs iegūstam enerģiju no saules, kas ir...

2019. gada 04. septembris plkst. 10:55

Attīstības finanšu institūcija Altum izsludinājusi otro kārtu atklātai atlasei kredītiestādēm...

2019. gada 30. augusts plkst. 6:29

Visvairāk enerģijas uzņēmumos tiek tērēts tehnoloģisko iekārtu darbināšanai, kā arī iekštelpu...

2019. gada 07. augusts plkst. 6:30

Pēdējos gados pašvaldību aktivitāte energoefektivitātes jomā būtiski pieaugusi, obligātās...

2019. gada 30. jūlijs plkst. 9:32

«Šī ir konteinera tipa katlumāja, kura ir unikāla, jo ir ražota Latvijā,...

Nepalaid garām

Norisinājusies ikgadējā Dienas Biznesa rīkotā TOP 500 apbalvošanas ceremonija, kurā tiek atvērts...

Izdevniecība Dienas bizness ar 12.novembri izdod iknedēļas biznesa žurnālu, kas aizstās laikrakstu...

«Man šķiet, ka šobrīd Baltija ir pats caurspīdīgākais finanšu tirgus dalībnieks visā...

Savu eko māju no salmu paneļiem Raiskuma pagastā būvē arī latviešu modele...

100 straujāk augošie uzņēmumi Latvijā pagājušajā gadā apgrozījuši 335,92 milj. eiro, un...

Viena kleita Andele Mandele kustības piekritēju rokās mēdz nomainīt pat piecas saimnieces...

No šīs sadaļas
2019. gada 03. oktobris plkst. 8:33

Spējam, nespējam, drīkstam, nedrīkstam. Ko valdības lēmums samazināt bezdarbnieka pabalstu nozīmē...

2019. gada 02. oktobris plkst. 9:08

Līdztekus lielajai «novadu deķa sadiegšanai» ir būtiski realizēt arī citas reformas un...

2019. gada 27. septembris plkst. 15:29

Viens no aktuālākajiem tematiem pasaulē ekonomikas profesionāļu un politikas veidotāju vidū šobrīd...

2019. gada 27. septembris plkst. 15:14

Latvijas izglītības sistēma pamatskolas un vidusskolas posmā jau tagad piedzīvo fundamentālas...

2019. gada 26. septembris plkst. 12:00

Skarbā cīņā par investīciju piesaisti Latvija zaudē citām Eiropas valstīm ne pirmo gadu. Taču,...

2019. gada 20. septembris plkst. 6:49

Iespējams, mēs pat nespējam novērtēt to, ka dzīvojam relatīvi tīrā un sakoptā vidē,...

2019. gada 19. septembris plkst. 14:45

Ja Tev ir informācija, sākumā izdomā, ko ar to darīt. Šo teicienu varētu attiecināt...

2019. gada 17. septembris plkst. 13:51

Slēdzot darījumu par nekustamo īpašumu, neatkarīgi no tā, vai esat pircēja vai pārdevēja...

2019. gada 17. septembris plkst. 11:03

2019. gada 2. ceturksnī Latvijas tūristu mītnēs apkalpots 781,1 tūkstotis ārvalstu un vietējo viesu,...

2019. gada 12. septembris plkst. 13:36

Latvijas ekonomika šogad augs būtiski lēnāk nekā pērn. Luminor prognozes liecina, ka IKP šogad...