Biznesu izplānoja Norvēģijā

2018. gada 05. janvāris plkst. 14:18
Dalies ar šo rakstu

Jana Štūlberga savu biovistu biznesu izplānoja Norvēģijā un dzimtajā Alsungā atgriezās jau ar ļoti konkrētu mērķi

(Visu rakstu lasiet DB izdevumā Biznesa Plāns. Žurnāls elektroniski nopērkams, klikšķinot šeit.)

Bioloģiskā putnkopība ir laba ādere lauku biznesam – veselīgas olas, kas dētas ārpus «kombinātiem», prom no antibiotikām, hormoniem un ĢMO saturošas barības, kas daudziem ēdējiem par pārsteigumu tiek izmantota visās vistu kūtīs Latvijā un jebkurā citā valstī Eiropā. Izņēmums ir bioloģiskās saimniecības.

350 vistas tikai izklausās daudz, saka bioloģiskās zemnieku saimniecības Dzirnas saimniece Jana Štūlberga. Saimniecība Alsungas novadā turas uz olām, bet audzē arī ogas un dārzeņus. Jana ir piecu bērnu mamma, kura nesen atgriezusies uz savu bērnības zemi no Norvēģijas. Tomēr Štūlbergu ģimenes piemērs nav klasisks atgriešanās vai, izsakoties politiķu jēdzieniem, reemigrācijas veiksmes stāsts. Jo tas ir vēl labāks. Puse ģimenes palikusi strādāt Norvēģijā, kur Janas vīrs Guntars nodibinājis celtniecības firmu.

Ziemas sezonā dējība ir sliktāka, turklāt vistas pilnīgi visos gadalaikos dēj «nevis tad, kad man gribas vai klientiem vajag, bet tad, kad viņas to vēlas». Tāpēc Jana ir ieradinājusies regulēt pārdošanas procesu – Dzirnu kūtī dētās olas ir ļoti pieprasītas, gribētāji piesakās jau laicīgi, bet Jana regulē produkcijas plūsmu tā, lai neviens nepaliktu pavisam bešā. Daļa klientu paši brauc uz kūti pakaļ, citiem Jana ved klāt, vēl daļa olu nonāk SIA Lauku rudzupuķe pārdošanas vietās, ko pazīstam kā Rimi Klētis. Dzirnu produkcija nopērkama gan tirdzniecības centros Alfa, Spice, gan Pulkveža Brieža ielas Rimi Rīgā. Visi dārzeņi ir bioloģiski sertificēti. Sadarbība ar Klēti izvērsusies nejauši, kad Jana kopā ar suitenēm apmeklējusi Balttour izstādi.

«Vecāmamma teica, ka viss ir jādara ar mīlestību. Ja tu nemīli, tad esi beigts.» Vīrs Guntars Štūlbergs kopā ar vecākajiem dēliem Jurģi (24) un Krišu (21) palika Norvēģijā. Aleksis (15) ir atpakaļ Alsungā un jau palīdz vadīt saimniecību, viņa pārziņā ir, piemēram, zemes frēze, tāpat darbos piedalās arī Marta Elizabete (10) un Elīsa Viktorija (7), kura dzimusi Norvēģijā un šis fakts atspoguļojas arī viņas vārdā.

«Esmu ļoti pateicīga laikam, ko tur pavadīju. Dažkārt cilvēki aizbrauc uz ārzemēm, jo viņiem traki gribas naudu, bet mēs neesam tas gadījums. Mums drīzāk vajadzēja nospraust savus mērķus, sākt virzīties uz tiem, saprast, kādā veidā varam izpausties. Un, galvenais, apzināties, ka patiesībā varam paveikt ārkārtīgi daudz,» aizdomājas Jana.

Kādas ir Tavas domas? Piedalies Dienas Biznesa diskusijā:

Vai bio pārtikas uzvaras gājiens Latvijā turpināsies?

Dalies ar šo rakstu