Biznesu pārdošanas eksperts: start-up uzņēmumus pārdot principā nav iespējams 

Pašlaik parādās tendence arvien vairāk pieaugt mazo un vidējo (MVU) biznesu pārdošanas darījumu skaitam – aktivitāte šogad ir nedaudz lielāka nekā pērn un krietni augstāka nekā pirmajos pēckrīzes gados. Savukārt jaunu tehnoloģiju uzņēmumu jeb start-up pārdot nav iespējams principā, norāda finanšu konsultāciju un biznesa brokeru pakalpojuma sniedzējas SIA Capitalia direktors Pāvels Šnejersons.

Gunta Kursiša, 25.7.2013

Foto: SXC

Viņš skaidro, ka start-up galvenās vērtības ir komanda uz biznesa ideja, tādēļ, ja start-up uzņēmuma dibinātāji vēlētos to pārdot, tas nozīmētu, ka komandas vairs nebūs, un, iespējams, idejai paši dibinātāji netic. «Pircējus, protams, nevar ar tādu piedāvājumu ieinteresēt,» norāda P.  Šnejersons. Pārdošanas vietā start-up uzņēmumu dibinātāji parasti vēlas piesaistīt investīcijas attīstībai no riska kapitāla fondiem vai privātiem investoriem.

Tikmēr citu MVU pirkšanas un pārdošanas darījumu skaits kopš krīzes ir ievērojami pieaudzis. Piemēram, šogad par biznesa brokeru pakalpojumu izmantošanu interesējušies vairāk nekā 50 MVU, stāsta Capitalia direktors. Latvijā MVU interesē dažādi pakalpojumi biznesa pārdošanā, sākot no – pilna biznesa pārdošanas procesa vadības līdz sludinājuma ievietošanai Capitalia sludinājumu portālā. Aktivitātes kāpumu pēdējos gados P.  Šnejersons skaidro ar kopējās ekonomiskās situācijas uzlabošanos valstī. «Darījumu aktivitāte biznesu pirkšanas un pārdošanas jomā neaprobežojas tikai ar lieliem uzņēmumiem - arī mazo un vidēju uzņēmumu segmentā vērojams darījumu apjoma kāpums,» stāsta Capitalia direktors.

Jau pirms Saeimas vēlēšanām Jaunā Konservatīvā partija solīja, ka visas trīs Latvijas lielās ostas ir jāpaliek zem valsts jumta, tādēļ ASV sankcijas pret Aivaru Lembergu un vairākām juridiskajām personām ir uzlūkojamas kā politisko solījumu pildīšana un vienlaikus politiskās varas pārvēršana ekonomiskajā.

Aptuveni 10% no uzņēmumiem, kas interesējušies par biznesa pārdošanas iespēju, to ir veiksmīgi realizējuši, Db.lv atklāj P. Šnejersons. «Salīdzinoši nelielais procents atspoguļo faktu, ka biznesa pārdošana ir daudz sarežģītāka nekā, piemēram, dzīvokļa pārdošana, gan to, ka process var aizņemt daudz laika un daudzi biznesa pārdošanas projekti joprojām nav pabeigti,» viņš stāsta.

Savukārt pārdošanas cenu amplitūta ir «tikpat plaša, ka MVU definīcija», norāda P. Šnejersons. «Esam palīdzējuši gan pārdot internetveikalu par četriem tūkst. Ls, gan konsultējuši par biznesa ar vērtību virs viena milj. Ls pirkšanu un pārdošanu,» tā Capitalia direktors.

Jautāts par to, vai par MVU biznesu iegādes darījumiem vairāk interesējas ārvalstnieki vai vietējie uzņēmēji un kompānijas, P. Šnejersons stāsta, ka pircēju loks pirmām kārtām ir atkarīgs no pārdodamā biznesa vērtības. «Cenu diapazona zemākajā galā, piemēram, autoservisiem, kafejnīcām, interneta veikaliem, pircēji ir vietējās privātpersonas. Bizness ar apgrozījumu vismaz 200 tūkst. Ls gadā (robežas ir ļoti atkarīgas no nozares) var būt interesants arī tajā pašā vai līdzīgā nozarē Latvijā strādājošam uzņēmumam ar vietējo vai ārvalstu kapitālu. Tāpat ir interese par Latvijas uzņēmumu iegādi no Lietuvas un Igaunijas uzņēmēju puses,» norāda Capitalia vadītājs.

Līdz šim Capitalia ir finansējusi 300 uzņēmumus, kopumā ieguldot vairāk nekā desmit miljonus kompāniju attīstībā. Capitalia uzņēmumu grupas pēdējo 12 mēnešu apgrozījums sastāda 350 tūkt. Ls, savukārt aktīvu apmērs veidoja 900 tūkst. Ls, norāda uzņēmuma pārstāvji.

Tevi varētu interesēt

«Tagad ir izdevīgākais brīdis mazām, strādīgām un gudrām komandām iekarot pasaules tirgus,...

Riska kapitāla firmas Khosla Ventues partneris Bendžamins Lings (Benjamin Ling), vēloties palīdzēt...

Mazu valstu tehnoloģiju iesācējuzņēmumiem ir savas priekšrocības – no pirmās dienas...

Likumu un normu pārpilnība un nemitīgās izmaiņas «noēd» diezgan lielu laika un...

Tehnoloģiju kompānija iegādājusies start-up Qwiki, kas izstrādājis lietojumprogrammu,...

Nepalaid garām

Dzelzceļa līnijas "Rail Baltica" projekta īstenotāji atklājuši pirmās nākotnes infrastruktūras...

Nākamajā gadā uzņēmējiem gaidāms ne viens vien izaicinājums, taču tajā pašā laikā...

Par čeku loterijas devumu ēnu ekonomikas apkarošanā un nodokļu ieņēmumu palielināšanā varēs...

Ekonomikas izaugsmes bremzēšanās ir vērojama, taču vismaz tuvāko gadu laikā tik dziļa...

Latvijas tehnoloģiju uzņēmumi saredz iespēju darbiniekiem strādāt attālināti, taču ļaut strādāt...

Novembra sākumā Rīgā, Ģertrūdes ielā atklāts salons BG Suits, kas piedāvā gan...

Norisinājusies ikgadējā Dienas Biznesa rīkotā TOP 500 apbalvošanas ceremonija, kurā tiek atvērts...

No šīs sadaļas

Bauskas novada domei piederošā SIA Vides serviss reģistrējusi trīs jaunas komecķīlas par...

Kafijas bārs Coffee Inn plāno paplašināties, atklājot divas jaunas kafejnīcas - tirdzniecības...

Valsts ieņēmumu dienests (VID) grasās apgādāt muitas iestāžu un finanšu policijas ierēdņus...

Viens no lielākajiem Kokneses novada mazumtirdzniecības uzņēmumiem SIA Pakavs 2012. gadā pieredzējis...

Celtniecības materiālu ražotājs un vairumtirgotājs SIA Knauf vadība aizvadīto darbības gadu vērtē...

Valsts SIA Latvijas Vēstnesis pagājušajā gadā apgrozīja 2,07 miljonus latu, kas ir...

Krievijā – Pleskavas apgabala Neveļas rajona Seņutinas ciemā, kas atrodas aptuveni simts...

Ņemot vērā loģistikas apsvērumus, Latvijā drīzumā vajadzētu ienākt jaunam spēlētājam - Mažeiķu...

Atšķirībā no Latvijas, Igaunijas mazumtirdzniecības līderis ir vietējā kooperatīvu sabiedrība...

Rīgas dome ir apstiprinājusi gadiem gaidītos un pretrunīgi vērtētos sadzīves atkritumu apsaimniekošanas...