Blokķēde: Enerģētikas nozares pārmaiņu pamatā 

Blokķēdes izmantošanas iespējas ir radījušas pamatīgu ažiotāžu daudzās industrijās. Šī tehnoloģija ļauj nodrošināt darījumus starp divām pusēm, izmantojot algoritmus bez trešo pušu apstiprinājuma. Tas palielina darījumu nodrošināšanas ātrumu un samazina izmaksas tirdzniecībā un uzņēmējdarbībā.

PwC enerģētikas eksperte (Global Energy MBA) Inese Dose, 16.3.2018

Publicitātes foto

Tā ir patiesa revolūcija, jo jaunas un, iespējams, labākas sadarbības formas aizstās pašreizējos starpniekus. Blokķēde pārvērtīs enerģētikas nozari, atbalstot pāreju no centralizēta modeļa (no augšas uz leju) ar ražotāju un patērētāju, uz izkliedētu modeli ar jauniem tirgus dalībniekiem: ražotāj-patērētājiem.

Paradigmas maiņa: no patērētājiem uz ražotāj-patērētājiem Pašreizējais «no augšas uz leju» (top-down) modelis ir balstīts vienkāršā paradigmā: ražotāji ražo elektroenerģiju un pārdod to patērētājiem, kuri to lieto. Taču līdz ar būtisku saules paneļu un bateriju cenu kritumu patērētāji sāks paši ražot elektroenerģiju, tādējādi kļūstot par ražotāj-patērētājiem. Pašreiz to galvenokārt virza nepieciešamība pēc ražošanas savām vajadzībām, toties šo pārmaiņu rezultātā mēs redzēsim elektroenerģijas tirdzniecības sākumu ražotāj-patērētāju starpā (peer-to-peer). Tādējādi pašreizējo modeli «no augšas uz leju» aizstās izkliedētais modelis. Jaunā sistēma rosinās jauna informācijas tīkla parādīšanos paralēli fiziskajam elektrības tīklam (tā saucamie «Digitālie Dvīņi»). Šis informācijas tīkls radīs milzīgu datu apjomu, kuru būs nepieciešams apstrādāt. Šīs pārmaiņas modelī ir patiesa revolūcija, un, kā jebkura revolūcija, tā radīs gan jaunas problēmas un jautājumus, gan arī jaunas iespējas.

Blokķēde būs galvenais revolūcijas veicinātājs

Jaunā izkliedētā modeļa pamatā būs vajadzība pēc divpusējas elektrības piegādes un tirdzniecības darījumu nodrošināšanas. Būs nepieciešamas sistēmas, kuras uzglabā ražotāj-patērētāju savstarpējo darījumu informāciju, turklāt dara to droši un «caurspīdīgi». Darījumu drošība (kā arī elektroenerģijas piegādes un sadales drošība), informācijas uzglabāšana un ar to saistīto datu drošība būs īpaši svarīga. Būs nepieciešams tikt galā ar jauno tirgus dalībnieku skaita eksploziju, kā arī ar to saistīto jauno datu apjomu.

Blokķēde un tās komponenti veicinās pāreju uz jauno izkliedēto elektroenerģijas modeli, piedāvājot risinājumu augstākminētajiem jautājumiem. Blokķēde ir decentralizēts darījumu žurnāls jeb, citiem vārdiem runājot, tā ir sistēma, kas nodrošina divpusēju darījumu ierakstu bez trešās puses pārbaudes, un tas tiek nodrošināts elastīgi, efektīvi, droši un daudz lētāk. Tas nozīmē, ka starpnieku loma samazināsies. Tādēļ ir svarīgi, lai jau tagad pašreizējie tirgus dalībnieki, kuriem ir vairāk vai mazāk starpnieka loma, izvēlētos savu vietu nākotnes izkliedētajā modelī, jo uzskatām, ka tieši šis būs nākotnes tirgus modelis enerģētikas nozarē.

Veiksmīgi Blokķēdes iniciatīvas piemēri enerģētikas nozarē

Blokķēde ir tik ievērojams apvērsums industrijā, ka to var salīdzināt ar mobilo telefonu ieviešanu pagājušā gadsimta astoņdesmito gadu vidū vai ar pārmaiņām burtiski visās nozarēs līdz ar interneta ieviešanu deviņdesmitajos gados. Līdzīgi Blokķēde pārvērtīs enerģētikas nozari. Šīs izmaiņas veicinās jaunu sadarbības veidu rašanos, kuri aizstās pašreizējos starpniekus. Blokķēdes izmantošana jau novējojamā finanšu sektorā, un tagad šim piemēram seko arī enerģētikas nozare. Gan esošie, gan jaunie tirgus dalībnieki (vai to kombinācijas) jau izmēģina Blokķēdes izmantošanas pilotprojektus.

Daži piemēri: British Petrolium un Shell attīsta uz Blokķēdes pamata balstītu digitālu platformu, kas nodrošinās naftas un gāzes tirdzniecību. Šīs platformas darbības sākums ir paredzēts 2018. gada beigās, un tiek plānots, ka tas būs zināmaā veida apvērsums (kā apgalvo šie vislielākie enerģētikas tirgus dalībnieki). Vairāk nekā 30 Eiropas elektroenerģijas ražotāju un tirgotāju ir apvienojušies savstarpējā elektroenerģijas tirdzniecības platformā, ko nodrošina Enerchain. Pirmais darījums notika 2017. gada beigās. LO3 Energy sadarbībā ar Siemens ir radījuši platformu elektroenerģijas tirdzniecībai Bruklinas (Brooklyn), ASV, mājsaimniecību starpā, lai gan regulatora noteikumus vēl nepieciešams adaptēt, lai platformas darbība varētu noritēt raiti.

Protams, ar Blokķēdes principos balstīto jauno modeļu darbību saistīta ar ir virkne jaunu neskaidrību. Piemēram, jautājums par to, kas ir atbildīgs gadījumā, ja darījums nenotiek kā plānots, jo Blokķēde nodrošina darījumus bez starpniekiem, kuri parasti arī ir atbildīgā puse. Blokķēdi skāris negatīvais Bitcoin tēls, kura pārsteidzošās svārstības pārāk bieži figurē mediju virsrakstos. Arī daudzi regulatora noteikumi jāpārskata un jāadaptē. Tomēr, kur ir jauni izaicinājumi, tur parasti ir arī jaunas biznesa iespējas.

Nākamie soļi

Pašreizējo un jauno tirgus dalībnieku mērķi ir visnotaļ pretēji: pašreizējie tirgus spēlētāji vēlas noturēt savas pozīcijas tirgū, un jaunienācēji vēlas tos izstumt no tirgus. Tādēļ abām pusēm nepieciešams adaptēties pārmaiņām enerģētikas nozarē un izmantot jaunās iespējas, lai radītu vērtību.

Patērētāji kļūs par ražotāj-patērētājiem. Tas rada pievilcīgu biznesa potenciālu, proti, palīdzēt viņiem šajā pārejā. Piemēram, saules paneļu un bateriju pārdošana, to finansēšana un/vai apkalpošana, elektroenerģijas plūsmas optimizācija, patēriņa datu tālākpārdošana, elektromobiļu pārdošana un/vai apkalpošana utt.

 • Tiek radīts iespaidīgs informācijas tīkls paralēli fiziskajam elektroenerģijas tīklam. Šī tīkla drošības (kā arī kiberdrošības) nodrošinājums būs ļoti svarīgs.

 • Fiziskā elektroenerģijas tīkla drošība būs vitāla, jo tā ir visas ekonomikas pamatā.

 • Sadarbība starp jaunajiem un esošajiem tirgus dalībniekiem ir ieteicama, jo jau tika novēroti ļoti veiksmīgi biznesa modeļi. Esošie tirgus spēlētāji nodrošina savu tirgus piekļuvi un zināšanas, kamēr jaunie tirgus dalībnieki piedāvā radošu pieeju un jaunu tehnoloģiju pārzināšanu. Piemēram, ZF (auto industrijas), UBS (finanšu industrija) un IBM (IT industrija) sadarbība radīja tā saucamo eWallet, kas nodrošina elektrisko automobiļu apkalpošanu: sākot ar auto uzlādi un elektroenerģijas uzglabāšanu līdz pat iespējai apmaksāt ceļu nodevas un autostāvvietu izmantošanu.

 • Ir svarīga sadarbība ar regulatoru, lai tam palīdzētu adaptēt industrijas noteikumus, kas nodrošinātu pāreju uz jauno modeli un būtu labvēlīgi gan jaunajiem tirgus spēlētājiem, gan arī jaunajiem ražotāj-patērētājiem.

 • Uzsākot jaunas iniciatīvas, ir svarīgi atcerēties mantru: testējiet, tieciet pāri neveiksmēm, testējiet atkal un gūstiet panākumus!

  Tevi varētu interesēt

  Šīs jomas speciālistu nav daudz, pētījumu, kas varētu parādīt šīs inovācijas ietekmi uz biznesa modeļiem vai ekonomiku, gandrīz nav.

  Latvijas Universitātes (LU) studentu Biznesa inkubators sadarbībā ar Latvijas Blockchain asociāciju...

  Nepalaid garām

  Ja valsts eksperts apgalvo, ka šķeldu ceļa uzturēšana izmaksās 10 miljonus nākamo...

  Eiropas Savienības prioritātes ir mainījušās. Tuvākajā laikā var sākt mainīties Eiropas ekonomiskie...

  Igauņi pirmie pārgāja uz dabasgāzes izmantošanu sabiedriskajā transportā un Tallinā gandrīz...

  "Dienas Bizness" sadarbībā ar "Lursoft" ik gadu izdod zīmola izdevumu "TOP 500",...

  No šīs sadaļas

  Kā lielākā pašmāju gaļas pārstrādes uzņēmuma Forevers vadītājs saskatu vairākus riskus un...

  No 1. marta visi iedzīvotāji, kas vēlas saņemt pārmaksāto iedzīvotāju ienākuma nodokli, var...

  «Tele2» ir apkopojis viedpulksteņu galvenās priekšrocības....

  Šobrīd novērojamas divas galējības – no vienas puses, ļoti pozitīvas globālās ekonomikas...

  Iespējams, kļūda bija Arvila Ašeradena palikšana Ekonomikas ministra amatā. Neizskatās, ka viņam...

  Mazā Luksemburga, valsts, kuru pat grūti saskatīt kartē, atceļ Eiropas Centrālās bankas...

  Šobrīd plaši tiek diskutēts par Latvijas uzņēmējdarbības attīstības iespējām, demogrāfiskās...

  «Juristu aprindās cirkulē runas» – ar šādiem vārdiem vakar pusdienlaikā sākās galvenā...

  Viena no būtiskākajām nodokļu reformas nestajām pārmaiņām ir pilnībā mainīts uzņēmumu ienākuma...

  Man ir ļoti žēl, ka mana tēva Valērija Maligina vārds pēdējās nedēļās publiskajā...