Bonus - malus sistēmai aprit gads

2007. gada 22. janvāris plkst. 10:55
Autori:
Dalies ar šo rakstu

Pērn janvārī Latvijā tika ieviesta transportlīdzekļu īpašnieku apdrošināšanas risku novērtēšanas sistēma Bonus - malus, kas apdrošinātājiem ļauj piemērot atlaides vai piemaksas OCTA polisei transportlīdzekļu īpašniekiem atkarībā no apdrošināšanas vēstures un izraisīto ceļu satiksmes negadījumu skaita, Db.lv informēja Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju birojs (LTAB).

Gada laikā Bonus - malus sevi esot attaisnojusi, jo likusi transportlīdzekļu īpašniekiem atbildīgāk izturēties pret pārgalvīgu braukšanu un to, kam uzticēt savu auto.

Bonus - malus sistēmas ieviešana noritējusi veiksmīgi un uz doto brīdi vairāk kā puse auto īpašnieku nokļuvuši augstākā atlaižu klasē nekā gadu iepriekš. Šobrīd augstākā iespējamā Bonus (atlaides) klase ir 15.

Bonus - malus klašu sistēma kalpo kā viens no OCTA polises cenas noteikšanas kritērijiem apdrošinātājiem, paralēli disciplinējot auto īpašniekus. Nereti tomēr rodoties pārpratumi transportlīdzekļu īpašnieku un apdrošinātāju starpā par Bonus - malus sistēmas pielietošanas niansēm un Bonus - malus klašu noteikšanu.

Bonus - malus (atlaide - piemaksa) klase tiek rēķināta attiecībā uz pāri: transportlīdzeklis un tā īpašnieks. Sistēma sastāv no 17 riska klasēm - 7.-17.klasē esošajiem pienākas atlaide (Bonus), 1.-5. - piemaksa (malus), 6.klase ir sākumklase, kurā automātiski nokļūst auto īpašnieki, kas pirmo reizi noformē OCTA polisi.

Sistēma darbojas centralizēti, kas nozīmē, ka transportlīdzekļu īpašnieki, pieņemot lēmumu mainīt apdrošināšanas sabiedrību, visās iekļūs vienādi augstā vai zemā Bonus - malus klasē. Atšķirsies tikai konkrētās sabiedrības piedāvātā polises cena, kā arī papildus piešķirtās atlaides, jo Bonus - malus ir nozīmīgs OCTA polises cenu noteicošs faktors, tomēr ne vienīgais.

Par katru izraisīto ceļu satiksmes negadījumu transportlīdzekļa īpašnieks zaudē līdz šim ieņemto klasi.

Ikviens transportlīdzekļa īpašnieks savu piederību Bonus - malus sistēmas riska klasei var uzzināt LTAB mājas lapā www.ltab.lv sadaļā Bonus - Malus, ievadot savu personas kodu un sev piederošā transportlīdzekļa reģistrācijas numuru, vai arī griezties pie savas apdrošināšanas sabiedrības.

Dalies ar šo rakstu

Populārākās ziņas

Nepalaid garām