Brīdina par augsto piena cenu bīstamību

2011. gada 21. novembris plkst. 10:13
Sadaļa: Pārtika
Dalies ar šo rakstu

Šogad Eiropas piena tirgū ir augstas cenas un pieaugoši ražošanas apjomi gan piena izejvielai, gan pārstrādes produktiem, par to liecina Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra rīcībā esošā informācija.

Kopējie ES 2011.gada piena ražošanas apjomi varētu pārsniegt 2010.gada līmeni par 1.8%. Relatīvais pieaugums visvairāk izteikts ir Īrijā, Francijā, Austrijā un Baltijas valstīs. ES sviesta un pilnpiena pulvera eksporta iespējas ir mazas, jo ES cenas globālajā tirgū nav konkurētspējīgas. Tāpat eiro svārstības attiecībā pret dolāru, kā arī neprognozējamās finansu krīzes ietekmes sekas rada nenoteiktību tirgū. «Piena ES iepirkuma cenas šogad ir bijušas salīdzinoši ļoti augstas un līdz gada beigām turpinās saglabāties augstā līmenī.

Sākotnēji ES piena un produktu augstais cenu līmenis var likties pārsteidzošs, ņemot vērā ražošanas pastāvīgo pieaugumu. Liekas, ka arī vietējā pieprasījuma pieaugums nav noteicošais, un galvenokārt cenu līmeni notur augošās eksporta iespējas. Gada pirmajā pusē strauji palielinājās vājpiena pulvera un sūkalu pulvera eksports. Arī siera eksporta palielinājies. Lai gan sākotnēji eksporta pieprasījums bija galvenais augsto cenu «dzinējspēks», tagad ir skaidrs, ka lielāko daļu no piena ražošanas palielinājuma absorbēs iekšējais ES tirgus. Augsto cenu periods ir bīstams, jo tieši tad pastāv iespēja situācijas izmaiņas dēļ ciest vislielākos zaudējumus. Latvijas piena pārstrādes uzņēmumi situāciju piena tirgū ir mācējuši izmantot savā labā. Latvijas piena produkti lielos apjomos ir tikuši pārdoti gan ES tirgū, gan tādās eksotiskās zemēs kā Malaizija, Taizeme, Indonēzija, Dienvidkoreja, Tunisija, Maroka,» uzskata Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra vadītāja Ingūna Gulbe.