Britu mārciņas vērtība kāpj cerībā uz Brexit vienošanos, biržu indeksi pieaug 

Britu mārciņas vērtība otrdien pieauga jaunā cerībā, ka Lielbritānijas premjere Terēza Meja izvairīsies no haotiska bezvienošanās Brexit, savukārt pasaules biržu indeksi palielinājās.

LETA—AFP, 27.03.2019

Terēza Meja

Foto: EPA/SCANPIX/LETA

Jau vairākus mēnešus ir bijis skaidrs, ka «Mejas stratēģija ir bijusi iedzīt skeptiķus strupceļā, lai tie atbalstītu viņas vienošanos,» sacīja «Oanda» analītiķis Kreigs Erlams.

«Ideja, ka bezvienošanās Brexit vai nekāda Brexit risks būs pietiekams, lai iegūtu pietiekami daudz balsu, varbūt sāk nest augļus, kamēr parlaments tiecas pārņemt kontroli pār šo procesu,» sacīja analītiķis.

Dienu pirms šiem izteikumiem britu parlaments nolēma uzņemties iniciatīvu Brexit jautājumā, piešķirot sev tiesības balsot par dažādiem variantiem.

Lielbritānijai jāizšķiras starp četriem pamatvirzieniem - premjerministres Terēzas Mejas panāktās Brexit vienošanās atbalstīšana, izstāšanās no Eiropas Savienības (ES) bez vienošanās, Brexit atlikšana uz ilgāku laiku vai atteikšanās no Brexit vispār.

Pat ja parlaments ar balsu vairākumu izlems par rīcības kursu, valdībai nav juridisku saistību sekot parlamenta norādījumiem.

Pasaules biržās otrdien bija kāpums pēc pirmdienas krituma.

Volstrītā uzņēmumu akciju cenas pieauga, neraugoties uz vājiem datiem par ASV mājokļu būvniecību un patērētāju pārliecību.

«Apple» akcijas cena saruka par vairāk nekā 1% pēc Starptautiskās tirdzniecības komisijas tiesneša lēmuma, ka uzņēmums pārkāpis mikroshēmu ražotāja «Qualcomm» patentu, un ieteikuma aizliegt dažu «iPhone» modeļu importu ASV.

Parīzes biržas indekss pieauga pēc Francijas valdības ziņojuma, ka budžeta deficīts pērn samazinājies līdz 2,5% no iekšzemes kopprodukta (IKP), tādējādi reģistrēts zemākais līmenis pēdējos 12 gados.

Londonas biržas indeksa kāpums bija mazāk straujš, jo to bremzēja mārciņas vērtības palielināšanās.

Naftas cenas Ņujorkas un Londonas biržās pieauga.

Eiro vērtība pret ASV dolāru kritās, britu mārciņas kurss pret dolāru pieauga, bet ASV dolāra vērtība pret Japānas jenu palielinājās. Eiro vērtība pret britu mārciņu saruka.

Ņujorkas biržas elektroniskajā tirdzniecībā WTI markas jēlnaftas cena otrdien pieauga par 1,23 dolāriem līdz 60,05 dolāriem par barelu. «Brent» markas jēlnaftas cena Londonas biržā kāpa par 0,85 dolāriem līdz 68,06 dolāriem par barelu.

ASV biržu indekss «Dow Jones Industrial Average» otrdien pieauga par 0,55% līdz 25 657,73 punktiem, indekss «Standard & Poor's 500» kāpa par 0,72% līdz 2818,46 punktiem, bet indekss «Nasdaq Composite» palielinājās par 0,71% līdz 7691,52 punktiem.

Londonas biržas indekss FTSE 100 otrdien pieauga par 0,3% līdz 7196,29 punktiem, Frankfurtes biržas indekss DAX 30 kāpa par 0,6% līdz 11 419,48 punktiem, bet Parīzes biržas indekss CAC 40 palielinājās par 0,9% līdz 5307,38 punktiem.

Eiro vērtība pret ASV dolāru otrdien kritās no 1,1312 līdz 1,1264 dolāriem par eiro, britu mārciņas vērtība pret ASV dolāru pieauga no 1,3195 līdz 1,3201 dolāram par mārciņu, bet ASV dolāra vērtība pret Japānas jenu palielinājās no 109,97 līdz 110,55 jenām par dolāru. Eiro vērtība pret britu mārciņu saruka no 85,75 līdz 85,31 pensam par eiro.

Jaunākais izdevums