Brīvais tirgus administratoriem – par un pret 

Maksātnespējas administratoru brīvais tirgus, iespējams, ļautu nozarei veiksmīgi pašregulēties, otrdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.

Māris Ķirsons, 2015. gada 08. septembris plkst. 10:37

Vai ļaut kreditoriem pašiem izvēlēties maksātnespējas administratoru? Atšķirīgi viedokļi šajā jautājumā izkristalizējās laikraksta Dienas Bizness rīkotajā apaļā gada diskusijā par maksātnespējas nozares problēmām un nepieciešamajām reformām tās veiksmīgā attīstībā. Pašlaik maksātnespējīgajiem uzņēmumiem administratori tiek piešķirti rindas kārtībā, ko fiksē datorsistēma. Taču kreditora brīva izvēle attiecībā uz maksātnespējas administratoru, iespējams, ļautu nozarei veiksmīgi atrisināt administratoru reputācijas jautājumu, jo, piemēram, līdzīgi kā zvērinātu advokātu vai notāru gadījumā klients izvēlētos tikai tāda administratora pakalpojumus, kurš savas prasmes jau iepriekš pierādījis darbos un kura reputācija ir augstā līmenī. Tādā veidā notiktu arī administratoru pašregulācija un sava veida pašattīrīšanās – ar brīvā tirgus mehānisma līdzekļiem, kas liktu administratoriem rūpēties par savu reputāciju, konkurēt, pilnveidoties, būt labākajiem savā jomā.

Tieši šāds modelis, nevis valsts amatpersonas statusa noteikšana no 2016. gada 1. janvāra, iespējams, būtu ceļš maksātnespējas nozares pašregulācijai. Vēl jo vairāk tāpēc, ka Somijā, Igaunijā, Lietuvā un arī Čehijā administratora amata kandidāta izvēles tiesības ir arī kreditoriem. Vairāk uzmanības būtu jāvelta arī maksātnespējas iestāšanās patiesā brīža noteikšanai, nevis tam, kad tiek iesniegts pieteikums tiesā. Jāņem vērā, ka Igaunijā, Čehijā un Lietuvā administrators tiek iecielts līdz maksātnespējas pasludināšanai.

Uzticības lieta

«Cilvēkam, kurš nokļūst uz operāciju galda, ir svarīgi, lai viņu operētu profesionālis, nevis tāds, kurš vēl tikai sāk trenēties to darīt. Līdzīgi ir arī ar tiem cilvēkiem, kuri ķeras pie maksātnespējīga uzņēmuma administrēšanas,» uzsver LTRK prezidents Aigars Rostovskis. Viņaprāt, pašreizējā situācijā ir svarīga kreditoru uzticēšanās administratoram, kas noteikti būtu daudz augstāka, ja kreditoriem pašiem būtu iespēja izvēlēties administratoru, «jo neviens taču neiet pie daktera, kuram neuzticas». A. Rostovskis norāda, ka šāda pieeja ļautu izveidoties administratoru superblicei, kurai kreditori uzticētos. Tomēr ne visi diskusijas dalībnieki piekristu šādai visai radikālai reformai.

Viens no variantiem, kā atvieglot maksātnespējas procesu, ir dot legālu iespēju kreditoriem izvēlēties administratoru. «Tas atrisinātu uzreiz 50% no tā, par ko šobrīd uztraucas šī procesa izmantotāji. Uzmanība šobrīd ir koncentrēta bažām par to, vai konkrētais administrators nepārstāv kādas slēptas intereses. Turklāt tas notiek pat situācijā, kad administrators tiek izvēlēts zināmā loterijas kārtībā – slēptā rindā, ko regulē datorsistēma. Kāpēc šajos apstākļos kreditori nevarētu likt priekšā savu administratoru? Visi iesaistītie tad zinās, kuri kreditori ieteikuši administratoru un daudz vērīgāk sekos viņa rīcībai. Sistēma kļūs atklāta un caurspīdīga,» tā Latvijas Sertificēto maksātnespējas administratoru asociācijas valdes priekšsēdētājs Olavs Cers. Šāda sistēma liktu administratoriem savā starpā konkurēt, arvien augstāk celt savu kvalifikāciju, nemitīgi izglītoties un rūpēties par savu reputāciju.

Tikmēr O. Ceram oponē Tieslietu ministrijas valsts sekretāra vietniece Laila Medina: «Ir tikai problēma: kurš būs tas, kas pateiks, kuri ir patiesie kreditori?» «Tiesa,» atbild O. Cers. «Tiesa to nevar izdarīt, jo tas neietilpst tās funkcijās. Strīdus gadījumā ir sarežģīta tiesvedība,» tā L. Medina.

Visu rakstu Brīvais tirgus administratoriem – par un pret lasiet 8. septembra laikrakstā Dienas Bizness.

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Nepalaid garām

Latvijas pašvaldības desmitgades garumā cēlušas peldbaseinus, stadionus, kultūras centrus bez...

Restorānu nedēļas projekts lielu peļņu nenes, toties izvelk cilvēkus no mājām iepazīt...

Šodien Dienas Bizness rīkotajā preses konferencē par jaunāko izdevumu Miljonārs tika atklāti Latvijas...

Vecie dēļi iegūst otro dzīvi SIA AW Latvia ražotajās mēbelēs un sienu...

Reizi mēnesī pie veikala «Preces no Vācijas» vērojama mūsdienām netipiska aina -...

«Mēs pārejam uz iknedēļas drukātā izdevuma formātu. Izmaiņas Dienas Biznesā ir vajadzīgas....

No šīs sadaļas
2015. gada 08. septembris plkst. 8:56

Latvijai vienīgajai Eiropā administratoriem valsts amatpersonas statuss; advokātu kolēģi kaimiņvalstīs...

2015. gada 05. augusts plkst. 11:16

Aicina likumprojektu pārstrādāt, rakstīt jaunu likumu, kā arī norāda uz korupcijas un...

2015. gada 31. jūlijs plkst. 10:14

Publisko iepirkumu pretendentu rindas kļūs retākas, jo tajās vairs 
nevarēs atrasties nodokļu...

2015. gada 17. jūlijs plkst. 8:39

Reizi gadā par klientiem – fiziskām personām –, kuri mēnesī līzinga vai...

2015. gada 14. jūlijs plkst. 15:58

Kredīta un līzinga devējiem reizi gadā būs jāziņo Valsts ieņēmumu dienestam (VID)...

2015. gada 03. jūlijs plkst. 9:11

Tālākais liktenis neskaidrs, kas tiks piemērots uzņēmumiem, kuri līdz 30.jūnijam nav izpildījuši...

2015. gada 02. jūlijs plkst. 9:59

Ņemot vērā pieaugošo dažādu kuģošanas līdzekļu kustību Latvijas iekšējos...

2015. gada 01. jūlijs plkst. 9:00

Latvijā korupciju varētu samazināt, mainot cilvēku domāšanu un ar normatīvo aktu pārbaudēm...

2015. gada 29. jūnijs plkst. 15:18

Uzņēmēji un arodbiedrība noraida Finanšu ministrijas sagatavoto diferencētā neapliekamā...

2015. gada 29. jūnijs plkst. 15:12

Valsts kontroles konstatētos trūkumus maksātnespējas jomā centīsies novērst, jo nesakārtota...