Būs jāizšķiras, kur rast papildu naudu veselībai 

Meklējot jaunu finansēšanas modeli, Veselības ministrija par pievilcīgāko variantu sauc sociālā nodokļa pārdali par labu veselības aprūpei

Lāsma Vaivare, 29.06.2016

Foto: DB 29.jūnija vāks

Valdības rīcības plāns paredz, ka līdz 1. jūlijam Ministru kabinetā jāiesniedz konceptuālais ziņojums par jauna veselības aprūpes finansēšanas modeļa izveidi. Ministrijas valsts sekretāres vietnieks Kārlis Ketners DB saka, ka informatīvais ziņojums ir gatavs, tiek saņemti atzinumi no ministrijām un, ja līdz ar notikušo ministra maiņu arī būs kāda aizķeršanās, tad tā būs neliela.

Veselības ministrija piedāvā trīs iespējamos veselības aprūpes finansēšanas modeļa variantus. Pēc tam, kad būs notikusi izšķiršanās par to, kurš no modeļiem ir īstenojams – laika grafiks paredz, ka diskusijas ministru starpā un ar sociālajiem partneriem varētu ilgt līdz septembrim –, notiks tā detalizēta izstrāde. Veselības ministre Anda Čakša gan saka, ka jau šobrīd tiek strādāts, lai piedāvājumus maksimāli detalizēti parādītu gan ar skaitļiem, gan pakalpojumu grozu utt.

Kā pievilcīgākais ministrijai šķiet modelis, kas paredz ieviest valsts obligātās veselības apdrošināšanas iemaksas. Lai nepalielinātu kopējo nodokļu slogu, informatīvajā ziņojumā tiek piedāvāts samazināt darba devēja valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (VSAOI) likmes, vienlaikus ieviešot veselības iemaksas, piemēram, ja 2017. gadā VSAOI samazinātu no esošajiem 23,59% uz 22,59%, 2018. gadā – uz 21,59%, tad veselības iemaksas nākamgad būtu 1%, 2018. gadā – 2%, bet 2019. gadā – 3%.

Visu rakstu Būs jāizšķiras, kur rast papildu naudu veselībai lasiet trešdienas, 29.jūnija laikrakstā Dienas Bizness (14.-15.lpp)!

Jaunākais izdevums