Būvēs, iespējams, pirmo pasīvo biroju ēku Latvijā

2011. gada 09. maijs plkst. 9:50
Dalies ar šo rakstu

SIA Rīgas industriālais parks iecerējis uzbūvēt, iespējams, pirmo t.s. pasīvo biroju ēku Latvijā.

Pašlaik ēkas skiču projekts ir iesniegts saskaņošanai Rīgas pilsētas būvvaldē. Tās būvniecību plānots sākt šā gada augustā, bet pabeigt nākamā gada pavasarī, informēja SIA Rīgas industriālais parks izpilddirektors Gatis Jansons. «Cik mums zināms, Latvijā līdz šim ir uzbūvētas tikai pasīvās dzīvojamās ēkas. Šī varētu būt pirmā biroju ēka,» viņš saka.

Mērķis ir sasniegt pasīvajām mājām raksturīgo energopatēriņu, proti, līdz 15 kWh/m2, kas ir piecas – septiņas reizes mazāks nekā vidēji «parastajos» biroju centros (kur tas mēdz būs līdz 85 kWh/m2), atklāj SIA Rīgas industriālais parks valdes loceklis Rolands Latkovskis.

Taču projekta īstenotāji akcentē, ka šī biroju ēka būs pilotprojekts. «Būvēsim nelielu biroju ēku, jo tā savā ziņā ir eksperiments. Paskatīsimies, kā viss izdodas praksē, vai viss sanāk, mācīsimies kļūdu gadījumā. Mums ir doma uzreiz pēc šīs ēkas būvēt nākamo pasīvo biroju ēku, tikai – lielāku,» viņš saka. Projekta īstenotāji skaidro, ka pašlaik enerģijas patēriņš nomniekiem veido ap 20% no kopējām biroju izmaksām, bet dažkārt – arī vairāk. Tā kā enerģijas izmaksas nākotnē tikai pieaugšot, patēriņa samazināšanas jautājums visiem būs svarīgs.

Pašlaik no 20 ha Rīgas industriālā parka teritorijas neapbūvēti ir 7 hektāri. Jaunākā ēka parka teritorijā ir B klases biroju centrs ar izstāžu – tirdzniecības zālēm (showroom) pirmajā stāvā, kā arī ar lielu terasi biroju nomniekiem. Tā pabeigta 2009. gadā un šobrīd ir pilnībā iznomāta.

Plašāk lasiet 9. maija laikrakstā Dienas Bizness.

Dalies ar šo rakstu