Čalovska advokāte: Kamēr Čalovskis būs Latvijā, rūpēšos par viņa cilvēktiesību nodrošināšanu

2013. gada 08. augusts plkst. 7:55
Autors: LETA
Sadaļa: Tehnoloģijas
Dalies ar šo rakstu

«Kamēr Deniss Čalovskis atrodas Latvijā, uzņemšos rūpes, lai viņa cilvēktiesības tiktu nodrošinātas,» pastāstīja kibernoziegumos apsūdzētā Latvijas pilsoņa Čalovska aizstāve advokāte Ilona Bulgakova.

Bulgakova norādīja, ka šodien tikās ar savu klientu un Čalovskis par valdības lēmumu uzzināja jau vakar no masu medijiem. «Neapšaubāmi, Čalovskis bija cerējis uz taisnīgu lēmumu. Savukārt es uzskatu, ka šis lēmums ir netaisnīgs, vēl jo vairāk - Satversmes 98.pantā ietvertais nosacījums - ja ar izdošanas procesu pārkāptas Satversmē noteiktās cilvēka pamattiesības - tas netika vērtēts vispār,» minēja advokāte.

Tāpat viņa sacīja, ka stabilās garantijas, ka Čalovskis nokļūtu atpakaļ Latvijā iespējamās notiesāšanas gadījumā, netika sniegtas, tas neizriet arī no ASV atbildīgo iestāžu nosūtītās notas, kas ir Bulgakovas rīcībā. Viņa arī sacīja, ka tagad ir radies jautājums par to laiku, ko Čalovskis līdz sprieduma pasludināšanai varētu pavadīt ASV, - tas laika sprīdis Bulgakovai nav zināms, kā arī nav zināms nekas par aizstāvību, kas Čalovskim tur varētu būt.

Viņa izteicās, ka nepieciešamie soļi šobrīd ir izdarīti un ir nosūtīti iesniegumi no paša Čalovska Tieslietu ministrijai (TM) - lūgums viņa notiesāšanas gadījumā atgriezt viņu atpakaļ Latvijā soda izciešanai, kā arī lūgums apturēt pašu izdošanas procedūru, pamatojoties uz to, ka iesniegts pieteikums Eiropas Cilvēktiesību tiesā (ECT).

Kā ziņots, TM ir saņēmusi Čalovska aizstāvju iesniegumu, kur lūgts apturēt viņa izdošanu ASV līdz Eiropas Cilvēktiesību tiesas (ECT) lēmumam, un tagad tas tiks izvērtēts. Tomēr TM preses sekretāre Ksenija Vītola norādīja, ka galvenais ir ECT lēmums, proti, gadījumā, ja ECT pieņems lēmumu par pagaidu aizsardzības pasākumu, tad par šo lēmumu ECT informēs MK pārstāvi, kas par to attiecīgi informēs atbildīgās iestādes.

Tāpat ministrija ir saņēmusi arī Ministru kabineta rīkojumu par Čalovska izdošanu. Tāpat advokātu vēstule ir saņemta arī Iekšlietu ministrijā, taču tā pēc piekritības tuvākajā laikā tiks pārsūtīta TM un Ģenerālprokuratūrai, aģentūra LETA noskaidroja IeM.

Kā ziņots, advokāti arī šodien turpina nosūtīt dokumentus ECT par Čalovski. Advokāti lūdz tiesu pieņemt pagaidu noregulējumu un apturēt jaunieša izdošanu ASV. Čalovska advokāts Saulvedis Vārpiņš aģentūrai LETA pastāstīja, ka ECT telefoniski apstiprinājusi, ka dokumenti ir saņemti, taču pagaidām nav oficiāla apstiprinājuma par pieteikuma izskatīšanu.

Vārpiņš aģentūrai LETA iepriekš sacīja, ka pieteikums pa faksu ECT nosūtīts vakar un šodien ar kurjeru tiek nosūtīti vēl papildus iztulkotie dokumenti. Advokāts cer, ka tiesa šodien dos ziņu par to, ka pieteikums reģistrēts un tiesa sākusi iepazīties. Vārpiņš arī cer, ka lēmums par pagaidu noregulējumu tiks pieņemts tuvāko diennakšu laikā. ECT Preses nodaļā aģentūrai LETA apstiprināja, ka ECT saņēmusi lūgumu aizturēt aizdomās turamā Čalovska izdošanu ASV. Lūgums saņemts saskaņā ar Tiesas noteikumu 39.pantu par pagaidu pasākumiem. Sīkāku informāciju, tostarp par to, cik ilgā laikā ECT varētu pieņemt lēmumu, tiesa nesniedz.

Vārpiņš vakar izteica bažas - lai izbēgtu no liekiem sarežģījumiem attiecībās ar ASV, Latvijas valsts varētu mēģināt Čalovski izdot pēc iespējas ātrāk, pirms vēl ECT paspējusi pieņemt un izskatīt viņa lūgumu aizkavēt izdošanu ASV.

Jau ziņots, ka pēc valdības rīkojuma saņemšanas TM vērsīsies pie Valsts policijas, kas nodarbosies ar izdošanas procedūru. Par pieņemto lēmumu TM informēs arī Ģenerālprokuratūru.

Ministru kabineta pārstāve starptautiskajās cilvēktiesību institūcijās Kristīne Līce aģentūrai LETA iepriekš sacīja - ja advokāts vērsīsies Strasbūras tiesā, tad ECT skatīs lūgumu par pagaidu aizsardzības pasākumiem. Tomēr Eiropas Cilvēktiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvencija neparedz termiņus, kādos tiesai būtu jāpieņem lēmums. Teorētiski, ja ECT lemtu par pagaidu aizsardzības pasākumiem, tad lēmums tiktu paziņots valdībai un tas būtu jāpilda.

Jau ziņots, ka valdība nolēma izdot ASV kibernoziegumos apsūdzēto Čalovski.

Dalies ar šo rakstu

Populārākās ziņas

Nepalaid garām