Ceļojums: Sasniegt «nekurieni» Grenlandes ledus cepurē

Autors: Iesaka: Kaspars Ulsts, Idea Havas Media stratēģiskais direktors, bloga adventures.lv autors; Rakstu sagatavojusi: Linda Zalāne
2017. gada 09. janvāris plkst. 13:13

Ekspedīcijai uz Grenlandi piekritu spontāni, kad turp plānoja doties latviešu ceļotāju grupa un paaicināja līdzi arī mani. Bijām astoņu cilvēku komanda, kas devās astoņu dienu pārgājienā uz Grenlandes ledus cepuri. Mērķis bija sasniegt vietu, kur, skatoties uz visām debespusēm, acīm paveras «nekuriene», ledus klājums.

Pirms biju nokļuvis Grenlandē, man šķita, ka šī sala būs milzīgs ledus klucis okeāna vidū, bez zaļuma, bet realitātē zemes tur ir samērā daudz. Grenlandi apskalo Atlantijas okeāns un Ziemeļu ledus okeāns un salas vidū ir milzīga, trīs km bieza ledus masa, bet tai apkārt kā vainags stiepjas klintis un kalni. Ledus masīvs ar savu svaru ir iespiedis zemi apmēram 300 m zem okeāna līmeņa, un ja tas izkustu, Grenlande pārvērstos par klinšu gredzenu ar milzu ezeru centrā. Interesanti, ka Grenlande tulkojumā no angļu valodas nozīmē zaļā zeme un blakus esošā sala Islande – ledus zeme, bet dzīvē viss ir otrādi.

Grenlandē bijām augustā, kas ir arī pēdējais brīdis, kad to apmeklēt, jo gadalaika maiņa notiek septembrī, kad salu dažas nedēļas pāršalc vētras, pēc kurām dramatiski mainās laikapstākļi, un pēc tam tur var baudīt tikai polāro ekstrēmu. Ieteicamākais laiks, lai apmeklētu Grenlandi, ir jūnijs, jūlijs un augusts, kad gaisa temperatūra ir no 5 līdz 10 grādiem virs nulles. Tad tur var redzēt arī puķes, ķērpjus un mellenājus, kas ir augstākā veģetācija, jo Grenlandē nav koku un krūmu. Ziemā Grenlandes piekrastē gaisa temperatūra ir apmēram -10 grādu, bet vidienē un ziemeļos sasniedz -30.

Mūsu mērķis bija doties ekspedīcijā pa pasaules lielāko ledus veidojumu, Grenlandes ledus cepuri, kur nav dzīvības, visapkārt ir tikai ledus. Otrs mērķis bija saprast, kā norit salinieku ikdiena nelielos ciematos. Tajos dzīvo inuīti jeb eskimosi, kas ir Grenlandes pamatiedzīvotāji, viņi mitinās nelielos, savstarpēji nošķirtos, fjordu ieskautos ciematos, kuros uzbūvētas mazas, krāsainas mājiņas. Ciemos ir visa nepieciešamā infrastruktūra, dažviet pat redzējām dažus auto un asfaltētu ceļu, kas šķita pārāk liela greznība.

Visu ceļojuma aprakstu Sasniegt «nekurieni» Grenlandes ledus cepurē lasiet 6. janvāra laikrakstā Dienas Bizness.