Ceļš līdz briežu ragu pārstrādei sākās ar vajadzību pēc sakoptas apkārtnes 

Pēteris Dimants zāli pats pļaut nevēlējās, tāpēc piemeklēja atbilstošus zālēdājus dzīvniekus, kuri vienlaikus priecētu arī acis – tāds ir īsais sākums briežu dārza tapšanā.

Renāte Priede, 27.3.2013
1/14

Foto: Ritvars Skuja, Dienas Bizness

Piesaistot ES finanses, izveidota bioloģiskā saimniecība un Baltijā pirmā akreditētā dambriežu audzētava Rembates pagasta saimniecībā Dangas. Turpinot saimniecības attīstību, viņš pievērsies inovatīva biznesa veidošanai, kura pamatā ir briežu ragi. Pēc aktīvo vielu sastāva tie esot ierindojami otrajā vietā aiz bruņurupuču bruņām, kas pie mums nav pieejamas, tā produktu slavē godalgoto ragu ganāmpulka saimnieks.

Pasaulē aktuāli ir pētījumi par jaunu preparātu iegūšanu, kuru iedarbība izpaužas dažādu ķermeņu bioķīmisko, fizioloģisko un imunoloģisko sistēmu stabilizēšanā. Pēc uzņēmēja stāstītā, briežu ragi ir vienreizējs bioloģiski aktīvu vielu avots. Piesaistot vairākus Latvijas zinātniekus un laboratorijas, šobrīd notiek ragu sastāva izpētes un preparātu izstrāde, taču sīkāka informācija par pētījumu norisi un rezultātiem pagaidām neesot plašāk publiskojama.

Raksts turpinās pēc reklāmas

Pēteris rēķina, ka gatavās vielas ražošanai, lai nodrošinātu vajadzīgo apjomu nepieciešams apstrādāt 10 tonnas ragu gadā, bet paša saimniecībā pieejams vien ap 100 kg, tādēļ pārējo nāksies iepirkt no Latvijas un Eiropas briežu audzētājiem, ar kuriem jau sāktas sarunas bioloģisko produktu izstādē – Nirnbergā – BioFach 2013 – šī gada februārī; interese esot bijusi liela. Izstādē viņš arī pārliecinājies, ka faktiski brīva ir viņa paša noskatītā niša – briežu ragu pulvera ražošana.

Ir sācies darbs pie sastāvdaļu standartizācijas, lai saprastu vidējos rādītājus katrai vielai. Secināts, ka Latvijas briežu ragiem šīs vielas ir aktīvākās, jo šeit esot labāka, minerālvielām bagātāka pārtika, skaidro Pēteris. Jauno piedevu plānots ražot trīs veidos: ragu pulveris, ekstrakts, izstrādes stadijā ir arī rausīši – no ražošanas procesa atlikumiem gatavots uztura bagātinātājs dzīvniekiem. Ir bijuši ziņojumi, ka dzīvnieku masa, tādus lietojot, spēj pieaugt līdz pat 28%, vietējie zinātnieki gan ir krietni skeptiskāki un priecātos par 5%. Tomēr jau esot pārbaudīts, neka tie mājputni, kuru barībai tiek pievienots briežu ragu pulveris, masā pieņemas straujāk kā viņu ciltsbrāļi.

Visu rakstu lasiet laikrakstā Dienas bizness.

Laikraksta abonentiem elektroniskā versija DB arhīvā.

No šīs sadaļas

Komisks atgadījums pasaules vadošajā dzīvnieku produktu izstādē izrādījās SIA ADD radītās...

Lai gan iesākumā Zanei Pumpurei-Prāmniecei šķitis, ka smilšu animācijas radošās...

Vienā dienā Elīna Rācene izdomāja sākt gleznot, citā – izgatavot papīra lampas....

Atrodoties bērna kopšanas atvaļinājumā, kļuva skaidrs, ka jāveido savs bizness....

Mūsdienās uzņēmumu konkurētspēja un ilgtspēja vairs nav iespējama bez iesaistīšanās...

Kā panākt, lai simts arhitekti no visas pasaules piedāvātu idejas Latvijas pārvērtībām?...

Cilvēki izmanto iespēju savu tukšo stikla pudeli dabai draudzīgā veidā pārvērst stilīgā...

Zirgkopība Armanda lauku jātnieku kluba saimniekam Armandam Šteinam ir dzīvesveids, kas sniedz...

Uzņēmums Mechanika atradis sadarbības partnerus Vācijā, radījis jaunu zīmolu Nur....

Tautas raksti piedien ne tikai tradicionāliem aksesuāriem; tie var rotāt arī tik...