Cementa industrija izglābjas no kritiena konkurētspējas bezdibenī

2017. gada 16. februāris plkst. 7:27
Sadaļa: Ražošana
Dalies ar šo rakstu

ES perifērijas dalībvalstu cementa industrija parauta atpakaļ no konkurētspējas bezdibeņa malas; tirgus risinājums paliek nepilnīgs, ceturtdien raksta laikraksts Dienas Bizness.

Eiropas Parlamentā par mata tiesu – pēdējā balsojumā pirms tālākajām sarunām ES Padomē – ir novērsta neziņa cementa ražošanas industrijā. Latvijā tas nozīmētu pamatīgas problēmas Cemex, kas ir gan veiksmīgs eksportētājs, gan nozīmīgs darba devējs ar cita starpā ar lieliskiem korporatīvās sociālās atbildības rādītājiem. DB lielāko uzņēmumu TOP 500 Cemex ieņem 79. vietu. Kompānija pati komentāros ir atturība, bet eiroparlamentārietis Krišjānis Kariņš pēc balsojuma EP trešdienas pēcpusdienā DB sacīja, ka, «ja būtu palicis tāds likumprojekta piedāvājums, kāds tas nāca no politiski kreisajiem EP spēkiem, tad tas liktu CEMEX slēgt durvis Latvijā».

Runa ir par EP priekšlikumu labojumiem ES direktīvai 2003/87/EK par emisiju tirdzniecības sistēmu (ETS) un siltumnīcas efekta gāzu (SEG) emisiju samazināšanu jeb Klimata un enerģētikas mērķu 2030. gadam satvaru (KEPS2030).

Lietas būtība ir ievērojamas EP daļas ielobētie labojumi direktīvā, kas no 2021. gada atceltu bezmaksas SEG kvotas virknei industriju, liekot izmešu atļaujas pirkt ETS. Šķietamā loģika ir konkrētai industrijai ar mazu eksporta kapacitāti – zem 10% no veiktās tirdzniecības – atcelt emisiju subsīdijas bezmaksas kvotu veidā. Proti, ja industrijas eksports ir tik zems, tad tā pārsvarā darbojas ES iekšējā tirgū, kur ES jau pati var diktēt savus spēles noteikumus.

Visu rakstu Par mata tiesu lasiet ceturtdienas, 16.februāra laikrakstā Dienas Bizness!
 

Dalies ar šo rakstu
Atslēgvārds

Populārākās ziņas

Nepalaid garām