Cer atgūt pirms diviem gadiem izkrāptu Zivju fonda naudu

2011. gada 23. maijs plkst. 9:27
Sadaļa: Citas ziņas
Dalies ar šo rakstu

Zemkopības ministrija (ZM) joprojām cer atgūt līdzekļus, kas pirms nepilniem diviem gadiem izkrāpti no tās administrētā Zivju fonda, vēstīja LTV raidījums de facto.

Kā informēja raidījuma veidotāji, krāpšana saistīta ar līdzekļiem, ko katru gadu no valsts budžeta zivju fonda ietvaros atvēl zivju resursu saglabāšanai – upēs tiek laisti zivju mazuļi. Naudu atvēl arī pasākumiem, kas palīdz zivju resursus aizsargāt.

2009.gadā zivju fondam valsts atvēlēja 300 tūkstošus latu. Tolaik par naudas administrēšanu atbildēja ZM pakļautībā esošā Latvijas Zivju resursu aģentūra, kurai šis pienākums tika uzticēts pirmo reizi. Iespējamā krāpniecība notikusi pēc tam, kad pieņemts lēmums veidot kādu zvejnieku reģistra papildinājumu.

ZM Zivsaimniecības departamenta direktors Normunds Riekstņš raidījumam stāstīja, ka krāpšana saistīta, iespējams, ar vairāku dokumentu viltošanu, proti, «parādījās Zivju fonda padomes protokols ar citu skaitli ierakstā nekā bija piešķirtais finansējums, lielāku skaitli». Un, kā vēlāk izrādījies, «pēc tam uz šī pamata aģentūras grāmatvedībā tika iesniegti dokumenti apmaksai». Tikai pēc tam, iepazīstoties ar dokumentiem, secināts, ka tie bijuši viltoti.

Fiktīvajos darījumos iesaistītas vairākas privātfirmas, kuru kontos nonāca vairāk nekā 20 tūkstoši zivju fondam atvēlēto latu. Aģentūru tobrīd vadīja Māris Vītiņš, kurš kameras priekšā de facto atteicis skaidrot, kā iespējams, ka dokumentu viltošanu neviens laikus nepamanīja. Viņš vien sacījis, ka uz fiktīvu dokumentu pamata apmaksāti dažu firmu sniegtie pakalpojumi, kuri nemaz nebija sniegti.

Notikušā detaļas Vītiņš nevarot stāstīt, jo notiek policijas izmeklēšana. Viņš arī atzina, ka «mana kā iestādes direktora atbildība vienmēr ir par visu, kas notiek iestādē, tādā ziņā es esmu atbildīgs».

Kā atgādināja raidījuma veidotāji, 2009.gada nogalē aģentūru likvidēja, iemesls gan neesot bijusi valsts naudas izkrāpšana. ZM apgalvo, ka krāpšanā aizdomās turētie ministrijā vairs nestrādājot. Savulaik veikta dienesta pārbaude un vainīgie sodu saņēmuši – aģentūras vadītājam izteikts rājiens un 4 mēnešus izmaksāta mazāka alga.

Izkrāpto naudu joprojām nav izdevies atgūt. Policijas izmeklēšana sākta pirms gandrīz diviem gadiem un joprojām turpinās.

Dalies ar šo rakstu