Cer iekarot tirgu ar samogonu

2011. gada 23. marts plkst. 15:11
Autors: Inita Šteinberga
Sadaļa: Ražošana
Dalies ar šo rakstu

Pagaidām alkoholisko dzērienu ražotājam Istrenka ir tikai viena oficiāla samogona rūpnīca Istras ciemā, Latgalē, taču firmas valdes locekli Vladimirs Bičkovskis to raksturo vien kā pirmo sava vērienīgā plāna punktu. Nākotnē viņš plāno izveidot dažādu uzņēmumu tīklu, kam piesaistīt akcionārus. «Samogons un samogonka - tās ir divas atšķirīgas lietas,» pat kritiskos patentu devējus izdevies pārliecināt azartiskajam Vladimiram. Tiesa gan, pārliecināšanai vajadzējis pusotru gadu. Samogons ir dzēriens, ko pilnīgi oficiāli ražo Vladimirs Istras ciemā, samogonku dzen vīri savā sētā pašu patēriņam ne tikai Latgalē, un tā tirgošana aizliegta ar likumu.

Sākotnēji aptaujātie eksperti bijuši skeptiski, nez vai precei būs noiets. Pašizmaksa augsta, konkurentu netrūkst, šaubas, vai pirks lielā tilpuma pudeles (pārsvarā dzērienu pilda 2 l tarā). Taču tas izrādījies tieši efekts - tādu trauku dzērienu plauktā nevar nepamanīt.

Pamatā Vladimiram ir ideja par daudzu līdzīpašnieku uzņēmumiem, kādi populāri Amerikā. Akcijas pircējs kļūst par vienu no samogona ražotnes īpašniekiem un saņem apliecinošu dokumentu, tiekot oficiāli reģistrēts Uzņēmumu reģistrā. Kā pirmo pārdodamo šajā shēmā Vladimirs izvēlējies alkohola ražotni, jo tas ir dažādu slāņu cilvēkus ieinteresējošs produkts. Ļoti svarīgi, veidojot pirmo posmu savā iecerētajā biznesa ķēdē, bijis - lai viss ir likumīgi, lai neviena iestāde nevar neko pārmest.

Jau kādu laiku izmēģinājumam Vladimirs piedāvā pārdot uzņēmuma daļas pircējiem, un gribētāji ir. Tas iedrošinājis turpināt.

Pateicoties līdzīpašniekiem, izdevies iztikt bez kredītiem. «Par uzņēmuma daļām iegūtā nauda ir liekama attīstībā, tā nav jāatdod, par to nav jāmaksā procenti, kā tas būtu, ja līdzekļus dotu banka,» skaidro Vladimirs. Uzņēmuma kontrolpakete pieder Bičkovsku ģimenei. Sākotnēji viena uzņēmuma kapitāla daļas cena bijusi vien 3 Ls, nepilna gada laikā tās vērtība jau pieaugusi līdz 23 Ls. Šī shēma pēc laika ļaušot pat cerēt uz peļņu un dividenžu izmaksu.

Dalies ar šo rakstu