CIDO Grupa: VARAM ir jāatgriežas pie depozīta sistēmas dzērienu iepakojumam ieviešanas

2015. gada 11. septembris plkst. 10:29
Autors: Db.lv
Sadaļa: Viedokļi
Dalies ar šo rakstu

Bezalkoholisko dzērienu ražotājs SIA CIDO Grupa aicina Vides aizsardzības un reģionālās attīstības minsitriju (VARAM) pārskatīt pieņemto lēmumu par atteikšanos ieviest depozīta sistēmu dzērienu iepakojumam. Savukārt attiecībā uz dalīto atkritumu sistēmu ministrijai būtu jāpieņem «gudri » lēmumi – sistēmas tarifus ir jāregulē SPRK, bet atkritumu savākšanas reģenācijas normas pārtikas ražotājiem nedrīkst paaugstināt.

Inese Lielpinka, SIA « CIDO Grupa» pārstāve: «Mēs aicinām atbildīgo ministriju, nozares asociācijas un tirgotājus vēlreiz sēsties pie sarunu galda un atsākt pārrunas par valstij tik nepieciešamās depozīta sistēmas ieviešanu. VARAM lēmums atteikties no dzērienu iepakojuma depozītsistēmas izveides bija negaidīts trieciens dzērienu ražotājiem, kuri kopā ar ministriju un tirgotājiem jau vairāk nekā desmit gadus strādāja pie tās ieviešanas, turklāt tai bija jāsāk darboties jau šajā gadā. Mēs, pārtikas industrija, vēl joprojām esam pārliecināti, ka depozīta sistēma, kas veiksmīgi darbojas ārvalstīs, būtu labākais risinājums dzērienu iepakojumu savākšanai un apkārtējai videi, bet atteikšanās no ieceres to ieviest ir ministrijas īstermiņa redzējums, kas var nākotnē Latvijai nozīmēt Eiropas Savienības soda sankcijas par nespēju izpildīt noteiktus kritērijus atkritumu savākšanā. »

Turklāt dzērienu ražotājiem ir svarīgi, lai atbildīgā ministrija pieņem gudrus lēmumus attiecībā uz pastāvošo dalīto atkritumu savākšanas sistēmu, kas neuzliktu papildu finansiālo slogu ražotājiem, kā rezultātā varētu sadārdzināties produkcijas izmaksas. Pirmkārt, sabiedrības interesēs ir regulēt dalītās atkritumu savākšanas sistēmas tarifus, ko apstiprinātu atbildīgās institūcijas, piemēram, Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK). Otrkārt, būtiski būtu saglabāt līdzšinējās atkritumu savākšanas reģenācijas normas pārtikas ražotājiem un tās nepaaugstināt, kas pretējā gadījumā nozīmētu papildu izmaksas gan ražotājiem, gan pircējiem.

Latvijā jau vairāk nekā dekādi politiķi un ierēdņi lemj par depozīta sistēmas dzērienu iepakojumam ieviešanu. Ja Igaunijā tā veiksmīgi darbojas jau desmit gadus un Lietuvā aktīvi norit sagatavošanās darbi tās ieviešanai no nākamā gada, tad Latvijā par vidi atbildīgā ministrija VARAM pavasarī pēc daudzu gadu darba paziņoja nozarei negaidītu lēmumu - pilnībā atteikties no šīs ieceres.

Nozarei nav izprotams šāds ministrijas lēmums, jo īpaši ņemot vērā, ka 2013.gada aprīlī tika parakstīts memorands starp ražotājiem, tirgotājiem un VARAM par depozīta sistēmas dzērienu iepakojumam ieviešanu. Pēc diskusijām un pārrunām vairāku gadu garumā atbildīgā ministrija bija izstrādājusi visām pusēm pieņemamu risinājumu, kas ir līdzīgs sistēmai, kāda šobrīd sevi pilnībā attaisnojusi Igaunijā. Jauno depozīta sistēmu bija akceptējis Ministru kabinets un nozare kopumā.
 

Dalies ar šo rakstu