Pārtika

Cik patiesībā maksā banāns

Anda Asere, 10.04.2017

Foto: Evija Trifanova/LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Godīgā tirdzniecība jeb fairtrade ļauj ražotājam saņemt godīgu samaksu par savu darbu, nodrošinot pieklājīgas algas darbiniekiem un saudzējot vidi; dzīvojot globāli saistītā pasaulē, mūsu izvēles ietekmē otrā pasaules malā notiekošo, pirmdien raksta laikraksts Dienas Bizness.

Kozela Freizere (Kozel Fraser), Vējpuses salu lauksaimnieku asociācijas (Windward Islands Farmers Association, WINFA) koordinatore un Fairtrade eksperte, uzskata, ka lielākais ekonomiskais ieguvums no fairtrade kustības ir godīga cena gan pircējam, gan ražotājam, kas nosedz visas izmaksas, lai saražotu preci, arī darbinieki saņem algu, kas ir lielāka par minimālo.

«Ekonomiska vērtība ir arī dabas un dzīvības saglabāšana. Cik izmaksā saglabāt mežus, bites, čūskas? Jāsaprot, ka, izvēloties lētāko, nākotnē maksāsim dārgāk. Ja kaut kas ir lēts, tad ir liela iespējamība, ka ražošanas procesā nenotiek rūpēšanās par vidi, netiek palīdzēts iesaistītajiem cilvēkiem dzīvot veselīgu dzīvi un pabarot savu ģimeni. Cena, ko maksājam par precēm, ir savienota ar nākotni. Rezultāts obligāti nav jāredz šodien, lēmuma pieņemšanas brīdī. Tāpēc, izvēloties preci, ir svarīgi skatīties ne vien uz cenu, bet arī pievērst uzmanību tam, kur tā ir ražota, kādi ir darba apstākļi, kas notiek ar apkārtējo vidi,» viņa uzsver.

K. Freizeres skatījumā, ilgtspēja ir nepārtraukta attīstība, un vienīgais veids, kā nākotnē turpināt attīstīties sociāli un ekonomiski, ir pasargāt vidi, pārliecinoties, ka cilvēks ir attīstības iniciatīvu centrā. Vaicāta, vai sistēmai ir saistība ar bioloģiskiem produktiem, K. Freizere skaidro, ka tas tā ir, bet ne visiem ražotājiem ir iespēja iegūt bioloģisko sertifikātu.

Visu rakstu Cik patiesībā maksā banāns lasiet 10. aprīļa laikrakstā Dienas Bizness.