Cilvēki pērk patēriņa preces nevis mājokļus, lai gan to pieejamība palielinās

2011. gada 14. decembris plkst. 13:23
Dalies ar šo rakstu

Mājokļu pieejamība Rīgā uzlabojas, tomēr cilvēki joprojām nesteidz iegādāties īpašumus, secina Swedbank

Šī gada trešajā ceturksnī mājokļu pieejamības indekss Rīgā bijis 141, kas ir labāks nekā Viļņā (105), bet nedaudz sliktāks kā Tallinā (144), izriet no Swedbank Baltijas Mājokļu pieejamības indeksa. Indekss tiek publicēts ik ceturksni, un tā mērķis ir parādīt, kā mainījusies mājokļu pieejamība. Indekss atspoguļo hipotētiskas mājsaimniecības spēju iegādāties (bet ne pārdot) «standarta» mājokli Baltijas valstu galvaspilsētās. Indekss ietver kredītu apkalpošanas izmaksas, bet neiekļauj mājokļa uzturēšanas izdevumus, piemēram, komunālos un nodokļu maksājumus.

3.ceturksnī indekss Rīgā bijis 141.1 – tas nozīmē, ka mājsaimniecība var atļauties lielāku mājokli nekā «standarta» gadījumā, kad indekss ir 100. Indeksa starpību Tallinā un Viļņā pamatā ir ienākumu atšķirības, bet mājokļu cenas un procentu likmes hipotekārajiem kredītiem šajās pilsētās ir aptuveni vienādas. Savukārt indekss Rīgā ir līdzīgs Tallinas indeksam, jo zemākus mājsaimniecību ienākumus Rīgā kompensē par aptuveni 30% zemākas mājokļu cenas.

Gada laikā mājokļu pieejamības indekss Rīgā pieaudzis no 134.8 uz 141.1, kas skaidrojams ar dzīvokļu vidējās cenas samazinājumu par 1.6%, kredītu procentu likmju kritumu par 9 bāzes punktiem, kā arī neto vidējās darba algas pieaugumu par 2.4%.

Lai gan mājokļu pieejamība ir uzlabojusies, iedzīvotāji nesteidzas iegādāties mājokļus, aktivitāte tirgū saglabājas vārga. «Pirmkārt, jauns mājoklis var nebūt vajadzīgs. Otrkārt, ir nepietiekams ienākumu vai uzkrājumu līmenis. Treškārt, neskatoties uz mājokļa pieejamības uzlabojumu, mājsaimniecības nejūtas drošas uzņemties ilgtermiņa saistības un izvēlas ienākumu kāpumu iztērēt īstermiņa vajadzībām. To varējām redzēt šī gada mazumtirdzniecības apgrozījuma pieaugumā,» skaidro Swedbank galvenais ekonomists Latvijā Mārtiņš Kazāks.

Db.lv ziņoja, ka arī SEB banka mājokļu pieejamības indekss uzrāda pozitīvu virzītu; līdzīgs secinājums ir par mājokļu pieejamību Baltijas valstu galvaspilsētās. SEB Mājokļa pieejamības indekss Rīgā šā gada trešajā ceturksnī bijis aptuveni 43.3 m², kas ir nedaudz vairāk nekā šā gada otrajā ceturksnī. Igaunijas galvaspilsētā Tallinā atbilstošais dzīvokļu pieejamības indekss ir 48.8 m², savukārt Viļņā – tikai 34.7 m².
 

Dalies ar šo rakstu

Populārākās ziņas

Nepalaid garām