Citadele: ekonomikas izaugsme nākamgad varētu sasniegt 4,5% 

Ārējie riski Latvijas ekonomikas izaugsmei pakāpeniski mazinās un 2014. gadā izaugsmes tempi varētu paātrināties līdz 4,5%.

Zanda Zablovska, 2013. gada 31. jūlijs plkst. 11:52

Foto: LETA

Tā DB prognozē bankas Citadele ekonomiste Simona Striževska. Atbilstoši bankas progozēm šogad iekšzemes kopprodukta (IKP) pieaugums varētu būt tuvu 3,5%. «Nozīmīgo atbalstu ekonomikas izaugsmei, visticamāk, turpinās sniegt uz iekšējo patēriņu orientētās nozares. Kaut arī atsevišķie ekonomikas sektori turpina izjust ārējā pieprasījuma atslābumu, ārējie riski Latvijas ekonomikas izaugsmei pakāpeniski mazinās,» skaidro S. Striževska.

Eirozonas uzņēmēju un patērētāju noskaņojuma rādījumos parādoties uzlabojuma pazīmes, arī pēdējie eirozonas augstākas frekvences rādījumi liecinot par iespējamo pagriezienu pozitīvajā virzienā. Saskaņā ar bankas Citadele bāzes prognozi, 2014. gadā Latvijas ekonomikas izaugsmes tempi varētu paātrināties līdz 4,5%.

DB jau rakstīja, ka Finanšu ministrija (FM), gatavojoties vidēja termiņa budžeta ietvara 2014. - 2016. gadam, kā arī 2014. gada budžeta sagatavošanai, atjaunojusi tautsaimniecības attīstības prognozes vidējam termiņam. IKP pieaugums šogad un nākamgad tagad tiek prognozēts 4,2% apmērā, kas ir par 0,2 procentpunktiem vairāk nekā iepriekš. Swedbank vecākā ekonomiste Lija Strašuna DB norādīja, ka FM prognozes šim gadam ir diezgan reālistiskas, tomēr 2014. gada prognozes pašlaik izskatās piesardzīgas. Vidējā termiņā Latvijas ekonomikai ir visas iespējas pieaugt 4-5% apmērā, prognozē a/s SEB banka makroekonomikas eksperts Dainis Gašpuitis.

Inflācijas prognozi 2014. gadam FM nav mainījusi un saglabājusi 2,3% apmērā,kamēr banku analītiķi runā par 2,9% un pat augstāku rādītāju. L. Strašuna skaidro, ka cenu kāpumu lielā mērā noteiks izejvielu cenu dinamika pasaulē: «Ja naftas un pārtikas cenas nākamgad lēnām augs un elektrības tirgus liberalizācija mājsaimniecībām notiks aprīlī, tad vidējais patēriņa cenu kāpums 2014. gadā varētu būt nedaudz virs 3%.»

«Saskaņā ar mūsu bāzes scenāriju, nākamgad vidējā gada inflācija paātrināsies līdz 2,5% līmenim, ko daļēji varētu noteikt atsevišķo specifisko faktoru ietekme, proti, tirgotāju pielāgošanās norēķiniem eiro valūtā, iespējamais elektroenerģijas cenu kāpums mājsaimniecībām, un citi,» atklāj S. Striževska. Šogad banka Citadele gada vidējo inflāciju prognozē tuvu 0,5%, bet FM savas prognozes samazinājusi līdz 0,4%.

 

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Tevi varētu interesēt
2013. gada 26. jūlijs plkst. 15:43

Banku sektors kopumā 2013. gada pirmajā pusgadā strādāja ar peļņu 77,7 miljonu...

2013. gada 25. jūlijs plkst. 15:30

Latvijas pāreju no lata uz eiro patlaban atbalsta gandrīz puse uzņēmēju, liecina...

2013. gada 24. jūlijs plkst. 7:55

No 2008. gada līdz šim amerikāņu korporācijai piederošā GE Money Bank Latvijā...

2013. gada 23. jūlijs plkst. 11:25

Katram trešajam ceļotājam no Latvijas uz ārzemēm ir savlaicīgi nenokārtotas parādsaistības,...

2013. gada 19. jūlijs plkst. 17:42

Atbilstoši stratēģijai, kas paredz apdomīgu un atbildīgu iziešanu no Latvijas tirgus,...

Nepalaid garām

«Mēs pārejam uz iknedēļas drukātā izdevuma formātu. Izmaiņas Dienas Biznesā ir vajadzīgas....

SIA Marine Digital System mērķis ir automatizēt procesus ostās, jūrniecības pakalpojumos...

Darbu sākusi latviešu uzņēmēju dibināta nekustamo īpašumu aģentu platforma «Big Bang Realty»,...

Kompāniju pārņemšanas un apvienošanās (M&A) darījumu jomā lielu aktivitāti tuvākajā laikā...

Lūšu dravā viesos aicina tos, kuri vēlas ko vairāk uzzināt par bišu...

Par spīti lietotāju skaita sarukumam, sociālais tīkls draugiem.lv vēl joprojām ir pelņu...