Jaunākais izdevums

Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrs Raimonds Čudars (JV) daļēji apturējis Bauskas un Preiļu novadu teritoriju plānojumus, viņaprāt, prettiesisku atjaunojamo energoresursu ražošanas ierobežojumu dēļ, aģentūru LETA informēja Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) Sabiedrisko attiecību nodaļā.

Ministrs konstatējis būtiskas juridiskas un saturiskas nepilnības, tādēļ izdevis rīkojumus par Bauskas novada teritorijas plānojuma un Preiļu novada teritorijas plānojuma saistošo noteikumu darbības apturēšanu daļās, kas bez pietiekama datu, izpētes un tiesiska pamatojuma nosaka nesamērīgus ierobežojumus atjaunīgo energoresursu (AER) attīstībai, komercdarbībai un privātpersonu tiesību īstenošanai.

"Teritorijas plānojumiem jābalstās datos, un to risinājumiem jābūt samērīgiem un tiesiski pamatotiem. Pašvaldībām ir liela rīcības brīvība teritorijas plānošanas jomā, tomēr nedrīkst noteikt neskaidrus, nepamatotus vai pārmērīgus liegumus, kas būtiski ierobežo personu tiesības uz īpašumu un kavē kopējo valsts mērķu sasniegšanu," norāda Čudars.

VARAM, vērtējot abu pašvaldību plānojumus, secināja, ka tajos noteiktie ierobežojumi nav savietojami ar novadu ilgtspējīgas attīstības stratēģijās noteikto ekonomikas specializāciju, kas vērsta uz AER ražošanu.

Ņemot vērā valsts politiku, kas vērsta uz AER ražošanas attīstības veicināšanu, plānojumi satur risinājumus, kas kopumā būtiski ierobežo AER attīstību, nonākot pretrunā ar valsts mērķiem enerģētiskās neatkarības stiprināšanā un pārejā uz atjaunojamiem resursiem.

Teritoriju plānojumos konstatētas būtiskas saturiskas neatbilstības apbūves noteikumos un plānojuma grafiskajā daļā, tostarp noteikti plaši aizliegumi un ierobežojumi vēja elektrostaciju un saules paneļu parku izvietošanai arī teritorijās, kur valsts regulējums šādu attīstību pieļauj.

Tāpat noteiktas teritorijas ar īpašiem noteikumiem, kurās aizliegta AER ražošana, tai skaitā pašpatēriņam, aptverot būtisku daļu pašvaldības teritorijas, vienlaikus tas nav pamatots ar datos balstītu izvērtējumu un nav samērīgs.

Vairākos gadījumos noteikumi formulēti tiesiski nenoteikti, ar subjektīvi interpretējamiem kritērijiem, kas apgrūtina personām iespēju prognozēt tiesiskās sekas un kavē attīstības ieceru īstenošanu.

Bauskas novada domes priekšsēdētājs Aivars Mačeks (NA), komentējot ministra lēmumu, sacīja, ka jautājums par vēja parkiem novadā jau ilgstoši raisa sabiedrības interesi un diskusijas. Viņš informēja, ka vairāk nekā desmit attīstītāji vēlas būvēt vēja parkus novadā.

Pēc viņa paustā, valstī nav noteikts vēja elektrostaciju (VES) regulējums, tāpēc pašvaldības katra "cīnās kā māk". Vietvara, tostarp deputāti un pašvaldības speciālisti, plāno sīkāk iepazīties ar VARAM atzinumu par plānojumu, sniedzot plašāku komentāru.

"Vajadzētu izdot vienotu skatījumu uz visu valsti, lai mēs, pašvaldības, nemocītos lieki un netērētu finanšu resursu, lai pierādītu, vajag vai nevajag šos vēja parkus," vērtēja Mačeks.

LETA jau ziņoja, ka SIA "EWE Neue Energien 2" Valsts vides dienestam (VVD) iesniedzis ieceri par 17 VES izbūvi Bauskas un Jelgavas novadu teritorijās, un VVD ir sācis ietekmes uz vidi novērtējuma (IVN) procedūru.

Pašvaldība pērn oktobrī sniedza VVD oficiālu atbildi, norādot, ka lielākā daļa plānotā vēja parka teritorijas atrodas nacionālās nozīmes lauksaimniecības zemēs, kur šāda būvniecība nav pieļaujama. Arī novembrī sniegtajā atzinumā pašvaldība atkārtoti uzsvēra, ka iecere neatbilst spēkā esošajam teritorijas plānojumam un zonējums nav maināms.

Dānijas vēja enerģijas grupā "Eurowind Energy" ietilpstošās Latvijā reģistrētās meitassabiedrības plāno būvēt divus vēja parkus Dienvidkurzemes novadā, kā arī Bauskas un Jelgavas novados, liecina informācija likvidētās Enerģētikas un vides aģentūras mājaslapā par VVD piemēroto IVN procedūru.

Savukārt Preiļu novadā AS "Latvenergo" plāno vēja elektrostaciju parka "Riebiņi" būvniecību.

Ekonomika

Aptur un sola pārstrādāt Jūras aizsargājamo teritoriju dabas aizsardzības plānu

LETA,11.12.2025

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Raimonds Čudars (JV) sola pārstrādāt Jūras aizsargājamo teritoriju dabas aizsardzības plāna priekšlikumu, informēja ministra padomniece komunikācijas jautājumos Sabīne Spurķe.

Ņemot vērā iesaistīto pušu, tai skaitā piekrastes zvejnieku un ūdens sporta pārstāvju paustos viedokļus par Dabas aizsardzības plānā ietvertajiem priekšlikumiem aizsargājamām jūras teritorijām un to aizsardzības un izmantošanas noteikumiem, sabiedriskā apspriešana par Jūras aizsargājamo teritoriju dabas aizsardzības plānu ir apturēta.

Līdz ar to šī brīža Dabas aizsardzības plāna priekšlikumi netiks virzīti tālāk un tiks turpināts darbs pie plāna izstrādes.

Kā ziņots, decembra sākumā Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) Salacgrīvas birojā notika aizsargājamo jūras teritoriju dabas aizsardzības plāna sabiedriskā apspriešana.

Kā informēja DAP projekta "Life Reef" vadītāja Ilze Sabule, dabas aizsardzības plāna uzdevums ir saskaņot dabas aizsardzības un saimnieciskās darbības intereses, nodrošinot dabas vērtību saglabāšanu, kā arī netraucētu attīstību.