Cūkkopji paliek bez atbalsta maksājumiem

2012. gada 17. februāris plkst. 8:18
Sadaļa: Ražošana
Dalies ar šo rakstu

Daļai cūkaudzētāju pērn secen gājuši atbalsta maksājumi par ciltsdarbu. Cūkkopji par notikušo ir nemierā un grib zināt skaidrus spēles noteikumus. Z/s Sirmēni vadītāja Ligita Silaraupa Lauksaimnieku organizāciju padomes (LOSP) sēdē pauda sašutumu par radušos situāciju, ka cūku rašošanas saimniecības palikušas bez ciltsdarba atbalsta. «Kāpēc gribam gaļas ražotājsaimniecības pielīdzināt ciltsdarba saimniecībām? Kritēriji tiek uzstādīti pārāk augsti. Tā ir dubultmorāle,» sacīja L. Silaraupa.

Arī Latvijas lauksaimniecības kooperatīvu asociācijas valdes priekšsēdētājs un Vidzemes agroekonomiskās kooperatīvās sabiedrības direktors Indulis Jansons zināja teikt par vismaz trīs saimniecībām, kas nav Latvijas Cūku audzētāju asociācijas biedri un palikuši bez atbalsta, kas sarežģītajā ekonomiskajā situācija būtu ļoti vajadzīgs. «Pērn cūkkopji saņēma neadekvātu cenu par saražoto, tāpēc šis atbalsts ir ļoti svarīgs. Šie maksājumi nav mazi un tie ir izšķiroši. Turklāt mēneša laikā vēl joprojām nav rasts nekāds risinājums,» LOSP sanāksmē norādīja I. Jansons, piebilstot, ka cūkkopības nozare nav sakārtota.

To, ka cūkaudzētājiem atbalsts par ciltsdarbu pērn tika piešķirts tāpat kā iepriekšējos gados, norādīja Latvijas Cūku audzētāju asociācijas valdes priekšsēdētājs Dzintars Veide. Skaidrojot situāciju, ZM Valsts atbalsta plānošanas nodaļas vadītāja vietniece Biruta Ingiļāvičute uzsvēra, ka no 2009.gada valsts atbalstu par ciltsdarbu var saņemt arī preču ražošanas saimniecības. Ar katru gadu atbalsts tiek palielināts – 2010. gadā tas bija 6 %, pērn – 8 %, bet šogad 10 %. Ciltsdarba maksājums par sivēnmāti ir 88 Ls apjomā. Tiesa, gada nogalē bija steidzami jāapgūst papildu līdzekļi un kopējais maksājums uz vienu šķirnes sivēnmāti sasniedza 318 Ls. B. Ingiļāvičute  uzsver, ka visi nozares uzņēmumi par valdības noteikumiem ir informēti, taču ne visi vēlas pildīt prasības. Jāpiebilst, ka pēdējos gados cūkkopības nozare kopumā saņēmusi 12 miljonus latu lielu atbalstu.

Visu rakstu lasiet laikrakstā Dienas bizness.

Laikraksta abonentiem elektroniskā versija DB arhīvā.

 

Dalies ar šo rakstu

Populārākās ziņas

Nepalaid garām