Cukura reforma nenoris, kā plānots

2006. gada 21. novembris plkst. 16:51
Autori:
Sadaļa: Ražošana
Dalies ar šo rakstu

Komisāre Marianna Fišere Bēla, kura atbild par lauksaimniecību un lauku attīstību, pirmdien aicinājusi lauksaimniecības ministrus un cukura ražošanas nozares pārstāvjus pielikt visas pūles, lai pārstrukturēšana šajā nozarē būtu sekmīga. "Cukura ražotājiem, kas nav konkurētspējīgi, viņu pašu interesēs, kā arī tirgus līdzsvarošanas dēļ tagad ir jāizstājas "no spēles", tāds ir mūsu reformas racionālais pamatojums," teikusi komisāre M. F. Bēla.

Būtisks pagrieziena punkts ES cukura ražošanas nozares reformēšanā bija 2006. gada 1. jūlijā, kad tika izveidots pārstrukturēšanas fonds, kuru finansē no cukura ražotāju līdzekļiem, lai padarītu šo ražošanas jomu konkurētspējīgāku, Db.lv informēja Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā. Pasākuma mērķis ir izņemt no apgrozības kvotu, kuras apjoms ir aptuveni 6 miljoni tonnas, tādējādi pēc četru gadu pārejas perioda radot tirgus līdzsvaru.

Pirmajā darbības gadā atbilstīgi pārstrukturēšanas plānam tika atteikti aptuveni 1,5 miljoni tonnu kvotas. Pieteikumu iesniegšanas termiņš 2007./2008. gadam ir 2007. gada 31. janvāris, bet, ņemot vērā, ka konsultācijas ar ieinteresētajām personām varētu ilgt līdz pat 45 dienām, pārstrukturēšanas plāni ir jāpublisko decembra sākumā. Spriežot pēc šobrīd paziņotā, nodoms par atteikšanos attiecas tikai 0,7 miljoniem tonnu cukura 2007./2008. gada kvotas ietvaros, kas ir krietni mazāk nekā nepieciešams tirgus līdzsvarošanai.

"Līdz šim atteiktais daudzums ir krietni mazāks, nekā bijām plānojuši, izstrādājot reformu. Ja šis ir galīgais rezultāts, pārpalikums būs 4,5 miljonu tonnu, kas atbilst 25 % kvotas 2007./2008. tirdzniecības gadā. Šai situācijā Komisija nav gatava palīdzēt nozarei. Sadarbībā ar dalībvalstīm cukura ražošanas nozares pārstāvjiem pašiem ir jāuzņemas atbildība par pārstrukturēšanas procesa veicināšanu. Ja pārstrukturēšanas plāns neizdosies, visi zina, kas notiks - citu fondu cukura ražošanas nozares pārstrukturēšanai nebūs, un mums līdz 2010. gadam būs jāpiemēro kvotu lineārs samazinājums," sacījusi komisāre. Papildu informācija par šo reformu pieejama Komisijas tīmekļa vietnē, lapā par cukura reformu:
http://ec.europa.eu/agriculture/capreform/sugar/index_en.htm

Dalies ar šo rakstu

Populārākās ziņas

Nepalaid garām