Finanses

Dānijas mājokļu tirgus – ārpus kontroles

Žanete Hāka, 22.07.2016

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Dānijas lielākais hipotekāro kredītu devējs brīdina – pastāv risks, ka valsts mājokļu tirgus var iziet ārpus kontroles, īpaši pilsētās, ņemot vērā, ka negatīvās ilgtermiņa procentu likmes veicina aizņēmēju pārliecību, raksta Bloomberg.

«Ja esam konkrēti, pastāv briesmas, ka dāņi patlaban akli skatās uz iespēju, ka likmes nākotnē atkal varētu pieaugt,» sacījis Nykredit galvenais analītiķis Tore Stramers, piebilstot, ka tas palielina risku, ka mājokļu cenas strauji kritīs tad, kad procentu likmes sāks atkal augt.

Dānijas Centrālā banka negatīvas likmes noteica jau pirms četriem gadiem. Tās vadītājs Tomass Borgens uzsvēris, ka likmes netiks celtas pozitīvā teritorijā vismaz līdz 2018.gadam, turklāt Lielbritānijas izstāšanās no ES arī Eiropas Centrālajai bankai liks likmes turēt zem nulles vēl ilgāku laika periodu nekā iepriekš tika plānots.

Dānija negatīvu likmju periodā dzīvo visilgāk, tādēļ tā nevar pārņemt citu valstu pieredzi un redzēt sekas, kādas rodas, turot likmes tik zemā līmenī.

Patlaban dzīvokļu cenas Dānijā ir aptuveni 5% virs 2006.gada līmeņa, kad tās sasniedza augstāko līmeni. Toreiz burbulis plīsa un dzīvokļu cenas līdz 2009.gadam saruka par aptuveni 30%.