Darbinieku trūkumu izjutīs visas nozares

2018. gada 03. janvāris plkst. 11:01
Sadaļa: Ekonomika
Dalies ar šo rakstu

2018. gads darba tirgū būs patiešām spraigs; uzņēmumiem sagaidāms darbaspēka izmaksu kāpums, kas ir saistīts ar vērienīgajām izmaiņām nodokļu jomā, trešdien raksta laikraksts Dienas Bizness.

Darba tirgus kopumā būs ļoti aktīvs – darba devēji meklēs veidus, kā konkurēt cīņā par kvalificētiem speciālistiem, kā optimizēt procesus un strādāt gudrāk ar esošo personāla sastāvu. Ņemot vērā augošo pieprasījumu pēc darbiniekiem un arvien izteiktāku darbaspēka trūkumu, atalgojums augs strauji, vēl vairāk paaugstinot darbaspēka izmaksas un radot galvassāpes uzņēmējiem, izriet no DB ekspertu aptaujas.

Darba tirgus uzkaršana un darbaspēka trūkums 2018. gadā būs aktuāli izaicinājumi visās trijās Baltijas valstīs, atzīst Swedbank ekonomiste Agnese Buceniece. «Šo faktoru ietekmē bezdarba līmenis turpinās samazināties Latvijā un Lietuvā, un gaidāms, ka gadā vidēji tas būs attiecīgi ap 7,5% un 6,8%. Savukārt Igaunijā bezdarba līmenis šogad palielināsies līdz vidēji 7,5%, kas saistīts ar reformām, darba tirgū vairāk iesaistot cilvēkus ar invaliditāti. Ņemot vērā, ka darbaspēka resurss izsīkst, darba devējiem kļūs grūtāk atrast piemērotus speciālistus, kā rezultātā nodarbināto skaitā būtisku pieaugumu neredzēsim,» prognozē A. Buceniece.

Paredzams, ka atalgojums Baltijas valstīs joprojām augs strauji, vēl vairāk paaugstinot darbaspēka izmaksas. «Vidējās bruto darba samaksas pieaugumu Latvijā vēl vairāk pastiprinās minimālās algas paaugstināšana (no 380 uz 430 eiro), tāpat gaidāms straujš algu kāpums medicīnā strādājošajiem. Darbaspēka nodokļu mazināšana nodrošinās sparīgu neto algu kāpumu, bet ar to, visdrīzāk, būs par maz, lai noņemtu spriedzi no darba devējiem un ļautu viņiem nogaidīt ar algas celšanu. Pēc Swedbank prognozēm, vidējā bruto alga Latvijā nākamgad augs par aptuveni 9%, bet neto alga – par 11%,» informē A. Buceniece. Savukārt Lietuvā un Igaunijā vidējās algas pieauguma temps nedaudz noplaks un būs attiecīgi ap 7% un 5,3%.

Visu rakstu Darbinieku trūkumu izjutīs visas nozares lasiet trešdienas, 3.janvāra laikrakstā Dienas Bizness!

Dalies ar šo rakstu