Dārgākas izejvielas spiež celt cenas

2011. gada 29. novembris plkst. 8:05
Sadaļa: Pārtika
Dalies ar šo rakstu

Jaunie izejvielu piegāžu līgumi pārtikas ražotājiem paredz pat 49 % sadārdzinājumu, līdz ar to cenas veikalos var ievērojami celties.

Līdz šim vecie līgumi ļāvuši stabilizēt situāciju un cenas nepaaugstināt. Lai arī valda ekonomiskā recesija, izejvielu sadārdzinājuma dēļ lielākie saldumu un olu ražotāji plāno celt cenas par 5 – 15 %, bet maiznieki pagaidām to darīt nav iecerējuši. Atsevišķi ražotāji norāda, ka iedzīvotāju pirktspēja jau tā ir salīdzinoši zema, tāpēc cenu palielināšana var būt bīstama pašiem ražotājiem.

Dārgāku izejvielu dēļ Latvijā lielākais saldumu ražotājs būs spiests paaugstināt cenas gatavajai produkcijai. NP Foods, kas nodrošina vienotu vadību un attīstību a/s Laima, a/s Staburadze, a/s Gutta, SIA Staburadzes Konditoreja un SIA Saldumu Tirdzniecība, beidzoties iepriekš noslēgtajiem ilgtermiņa izejvielu iepirkšanas līgumiem, noslēdzis jaunus iepirkumu līgumus, kā rezultātā nāksies palielināt gatavās produkcijas cenas. Kā informē NP Foods, krasi pieaugušas cukura cenas - pat par 49%, sviesta - par 14%, kviešu miltu - par 9%, arī lazdu riekstu cena paaugstinājusies par 27%. Kopējās aplēses liecina, jaunais iepirkums veidos vidējo pašizmaksas sadārdzinājumu par 8%, jo izejvielu tirgus nav labvēlīgs.

Dārgākus graudus šogad spiests iepirkt arī olu ražotājs a/s Balticovo, kā rezultātā, visticamāk, celsies cenas produkcijai. Cik liels cenu kāpums gaidāms, pagaidām nav zināms.

Tikmēr situācija maizes tirgū var attīstīties pēc cita scenārija. Visticamāk maizei cenu pieaugums nesekos, jo tendences rāda, ka graudiem cenas nepieaug, cukuram šobrīd pat samazinās, bet taukvielām tās ir stabilas, situāciju komentē Roga – Agro valdes priekšsēdētājs Valdis Circenis. Ņemot vērā, ka pēdējā gada laikā izejvielu cenas ir kāpušas, maiznieki tomēr nav gatavi cenas palielināt, jo konkurence saglabājas augsta, līdz ar to neviens no lielākajiem spēlētājiem nav gatavs mainīt savas pozīcijas, jo tirgus daļa var sarukt.

Dalies ar šo rakstu

Populārākās ziņas

Nepalaid garām