Daudzdzīvokļu mājas iemītniece: baidos, ka man kāds ķieģelis var uzkrist uz galvas 

Bauskas novada Gailīšu pagasta Pāces iedzīvotājus satrauc daudzstāvu mājas avārijas stāvoklis, tāpēc viņi lūdz pašvaldības palīdzību. Sešstāvu dzīvojamā ēka būvēta 1978. gadā, un tās sliktais stāvoklis draud ar ārsienas fragmentu nobrukšanu, vēsta reģionālais medijs Bauskas Dzīve.

Dienas Bizness, 23.10.2014
1/3

Sešstāvu dzīvojamā ēka būvēta 1978. gadā, un tās sliktais stāvoklis draud ar ārsienas fragmentu nobrukšanu.

Foto: Ivars Bogdanovs

Mājai jau ilgāku laiku ir plaisas ārsienā, kas radušās, atdaloties ēkas pilastriem. «Šķirbas kļūst arvien lielākas. Pa kādam apmetuma gabalam kāpņu telpā jau ir nokritis. Es eju pa iekšējo malu, jo baidos, ka man kāds ķieģelis var uzkrist uz galvas,» situāciju raksturojusi ceturtā stāva iemītniece Miroslava Stiranko.

Kaimiņiene Alla Ruķere piebildusi, ka nelielas šķirbas ārsienā izveidojušās pirms vairākiem gadiem. Esot grūti novērtēt, cik ātri tās palielinās, tomēr nedrošība ir. «Esam rakstījuši visiem, kam vien varam. Atbrauc, paskatās, novērtē un aizbrauc. Bet mums te bail dzīvot! Zolitūdē veikals sabruka, vai mums arī jāpiedzīvo līdzīga nelaime, lai atbildīgās personas sāktu rīkoties?» vaicā A. Ruķere.

Pāces 4. mājas sētniece Angelita Ropiņa Bauskas Dzīvei paskaidrojusi, ka mājā ir 30 dzīvokļu. Dažos no tiem iemītnieku neesot, taču īpašnieks ir katram.

Pašu spēkiem iedzīvotājiem novērst draudošo situāciju nav pa spēkam. Daudziem nav darba, citi ir pensionāri, ir arī parādnieki, kas nemaksā apsaimniekošanas izdevumus.

Gailīšu pagasta pārvaldes vadītājs Aleksandrs Gurkovskis izpētījis situāciju, ticies ar mājas iedzīvotājiem. Eksperti novērtējuši avārijas situācijas novēršanas iespējamos tehniskos risinājumus, darbu izmaksas. Ir jānostiprina avārijas stāvoklī esošie pilastri ar metāla skavām. Tas varētu izmaksāt ap 6000 eiro.

Mājas iemītniekiem šādu līdzekļu vai finanšu uzkrājumu nav. Tādēļ pašvaldībai lūgts finansēt avārijas stāvokļa remontu. Šovasar sapulcē panākta vienošanās, ka ikviens no 30 dzīvokļu īpašniekiem piecu gadu laikā kompensēs izmaksas. Katram dzīvoklim tie būtu nepilni 200 eiro, mēnesī nedaudz vairāk par trim eiro. «Ja pašvaldība pieņems lēmumu par šādu palīdzību, domāju, ka lielākā daļa iemītnieku to varēs samaksāt,» skaidrojusi M. Steranko.

Otrdienas, 21. oktobra, pēcpusdienā novada domē atbildīgie speciālisti tikās ar mājas pārstāvjiem, lai lemtu par problēmas risināšanu. Novada administrācijas juridiskās nodaļas vadītājs Modris Mākulēns Bauskas Dzīvei skaidrojis, ka situācija nav tik vienkārša.

Likuma «Par palīdzību dzīvokļa jautājumu risināšanā» 27. pantā noteikts, ka pašvaldība var sniegt palīdzību dzīvojamās mājas vai dzīvokļu īpašniekiem, piešķirot finansējumu renovācijai, ja nama tehniskais stāvoklis atzīts par bīstamu cilvēku dzīvībai vai veselībai. Tiktāl Pāces iedzīvotāju vēlmi varētu apmierināt. Taču kārtību, kādā sniedz šādu palīdzību, pašvaldība nosaka savos saistošajos noteikumos. Bauskas novada domei šādu saistošo noteikumu pašlaik nav.

Novada domes izpilddirektors Jānis Kalinka atturīgi vērtējot šādu ieceri, norādot, ka māja nav pašvaldības īpašums, teju visi dzīvokļi ir privatizēti. Iedzīvotāji līdz šim neesot paveikuši visu iespējamo, lai nodibinātu mājas apsaimniekošanas biedrību. Neesot nekas darīts, lai uzkrātu naudu remontiem. Izprotot stāvokļa nopietnību, pašvaldība tomēr negribētu kļūt par privātīpašuma apsaimniekošanā pieļauto nepilnību novērsēju, paudusi amatpersona.

Jaunākais izdevums