Daudzdzīvokļu namu renovāciju kavē īpašnieku bailes

2017. gada 28. septembris plkst. 14:21
Dalies ar šo rakstu

Dzīvokļu īpašniekiem trūkst informācijas par namu renovācijas iespējām, tāpēc viņi baidās uzņemties saistības, ceturtdien laikraksta Dienas Bizness organizētajā forumā Siltuma un aukstuma ražošanas ekonomika uzsvēra starptautiskās uzņēmumu grupas Civinity Latvija valdes loceklis Ardis Pāvilsons.

«Īpašnieki baidās no parādsaistībām un īpašumu zaudēšanas, tomēr ir jāsaprot, ka, uzņemoties saistības un renovējot māju, īpašumu zaudēt nav iespējams,» atklāj Pāvilsons. Dzīvokļu īpašnieki namu apsaimniekotājiem uzticas pamazām - ja tiek veikti nelieli uzlabojumi, kuru rezultātā cilvēki ir apmierināti, katru nākamo lēmumu pieņemt ir vieglāk.

Lai daudzdzīvokļu namā tiktu veikta renovācija, par to jānobalso vismaz 2/3 jeb 66,67% no visiem dzīvokļu īpašniekiem. Lēmumu var pieņemt kopsapulces laikā vai veicot aptaujas. Diemžēl lēmuma pieņemšanā iesaistīt visus dzīvokļu īpašniekus ir sarežģīti, jo pastāv vairāki faktori, kas kavē komunikāciju. Daudzi dzīvokļu īpašnieki ir devušies ārpus valsts vai izīrējuši savus dzīvokļus trešajām personām. Pāvilsons stāsta, ka, lai aptaujātu pilnīgi visus dzīvokļu īpašniekus, namu apsaimniekotājiem jāiegulda ļoti liela enerģija, tomēr rezultāti var būt dažādi.

Lēmuma pieņemšanu negatīvi ietekmē arī fakts, ka nama renovācija atmaksājas tikai pēc 10 gadiem. «Dzīvokļu īpašniekiem taustāmu labumu gribas sajust uzreiz, pēc iespējas ātrāk. Jo sevišķi šis faktors ietekmē vecāka gada gājuma cilvēkus, kuri nedomā tālā nākotnē,» uzsver Pāvilsons.

Šobrīd jau izskanējušas vairākas versijas, ko būtu nepieciešams mainīt likumdošanā, lai atvieglotu lēmuma pieņemšanas procesus. Pāvilsons uzskata, ka ar dzīvokļa īpašniekiem nepieciešams komunicēt, sniedzot tiem viegli uztveramu un saprotamu informāciju, kā arī palīdzot dokumentu sagatavošanā.

Pāvilsons uzsver, ka, ja valsts vai pašvaldība nepiedāvās papildu mehānismus iedzīvotāju aktivizēšanai, jautājumu sakārtošanai un risināšanai, pastāv bažas, ka lielās ēkas Rīgā un citās pilsētās netiks renovētas.

Dalies ar šo rakstu

Populārākās ziņas

Nepalaid garām