Citas ziņas

Dažādos kritērijus maksātnespējas pieteikuma iesniegšanai

, 09.02.2010

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Tieslietu ministrijas (TM) izstrādātie grozījumi un papildinājumi jaunajam Maksātnespējas likumam paredz dažādot kritērijus maksātnespējas pieteikuma iesniegšanai.

Priekšlikums paaugstina kritērijus maksātnespējas pieteikuma iesniegšanai pret SIA un akciju sabiedrību. Līdzšinējo nenokārtoto parādsaistību, kuras pārsniedz 1.5 tūkstošus latu, vietā paredzēts, ka juridiskās personas maksātnespējas pieteikumu varēs iesniegt, ja parādsaistību pamatsumma pārsniegs trīs tūkstošus latu.

Pārējiem subjektiem nenokārtoto parādsaistību apmērs pieteikuma iesniegšanai nepārsniegs 1.5 tūkstošus latus. Priekšlikums esot izstrādāts, ievērojot kapitālsabiedrību apgrozības apmērus, salīdzinājumā ar citām juridiskajām personām. Kā arī tas un neļaus maksātnespējas pieteikumu izmantotu kā parādu piedzīšanas instrumentu.

Savukārt attiecībā uz fiziskas personas maksātnespēju, likumā tiek piedāvāts izslēgt iespēju kreditoram iesniegt fiziskās personas maksātnespējas procesa pieteikumu gadījumos, kad trīs mēnešu laikā nav bijis iespējams izpildīt dokumentu par parāda piedziņu no parādnieka. Kā arī, ja bijuši apstākļi, kad izpildu dokumenta pilnīga izpilde nebūs iespējama, jo parādniekam nav mantas, uz kuru varētu vērst piedziņu.

Kā norāda priekšlikumu autori, ievērojot šī brīža ekonomisko situāciju valstī, pastāv iespēja, ka fiziskās personas maksātnespējas pieteikumu var izmantot ļaunprātīgi, tādēļ šādas situācijas pēc iespējas jānovērš.

Kopumā TM speciālisti izstrādājuši vairāk nekā 40 priekšlikumus likumprojekta precizēšanai un papildināšanai. Par daļu no šiem priekšlikumiem citas ministrijas vai organizācijas izteikušas iebildumus, tādēļ valdība aicinās Saeimas atbildīgo komisiju turpināt diskusiju par atsevišķiem priekšlikumiem.

Komentāri

Pievienot komentāru