DB viedoklis: Gribot pilnīgu taisnīgumu, var sanākt netaisnīgi

Autori: Līva Melbārzde, DB galvenā redaktora vietniece
2015. gada 29. jūnijs plkst. 8:59

Ieviešot ES vienotu nodokļu likmi uzņēmumiem, tiks atņemtas priekšrocības jaunākajām un mazākajām dalībvalstīm

Eiropas Komisijas un Eiropas Parlamenta līmenī ar jaunu sparu ir uzliesmojušas diskusijas par vienoto uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN) visā Eiropas Savienībā. Pagaidām notiek diskusijas par kopējās konsolidētā uzņēmumu ienākuma nodokļa bāzes izveidi. Taču, kā to var noprast, šis ir tikai pirmais solis un mērķis ir panākt, lai visā ES uzņēmumi maksātu vienādus nodokļus, turklāt tajā valstī, kurā ienākumi ir gūti, nevis, piemēram, Luksemburgā, kuras ilggadīgā uzņēmumiem draudzīgā nodokļu sistēma ir kā dadzis acī vairākām citām ES dalībvalstīm, kas tagad ar šo un līdzīgām iniciatīvām mēģina nosvērt svaru kausus sev par labu.

Briselē, argumentējot par labu vienotam UIN, gaisu tricina kaismīgas, populistiskas runas par to, ka nevar ļaut vienai ES dalībvalstij ar nodokļu priekšrocībām aplaupīt citas ES valstis – vajag visiem vienādi. Var jau saprast vāciešus – šīs valsts nodokļu maksātāji veic lielākās iemaksas ES struktūrfondos, no kuriem savukārt barojas citas, mazāk spēcīgās ES dalībvalstis. Tomēr, būsim godīgi, ko nozīmē visiem vienāda uzņēmumu ienākuma nodokļa likme? Tikai to, ka tā tiks «pievilkta» atbilstoši augstākajām likmēm ES. Kā mazās un ekonomiski vājākās ES dalībvalstis lai sev vispār piesaista kādu investoru, ja tām tiks atņemta iespēja «spēlēt» ar pievilcīgākām nodokļu likmēm?

Uz ko tad balstās, piemēram, Īrijas savulaik gūtie ekonomiskie panākumi? Kāpēc viņu zemē atrodas pašlaik viena no spēcīgākajām aviokompānijām Eiropā – Ryanair? Kāpēc IT gigants Apple dibināja tieši Īrijā savu meitaskompāniju? Kāpēc mazajā Luksemburgā šobrīd ir tik augsts labklājības līmenis? Tāpēc, ka šīs valstis izmantoja iespēju ES ietvaros brīvi konkurēt ne tikai ar precēm, bet arī ar nodokļu sistēmām – šīm valstīm bija tik gudri politiķi, kas mācēja izdomāt legālas shēmas, lai pagrieztu naudas plūsmas savas valsts virzienā. Ja šo iespēju saknē nocērt, Austrum­eiropas un Dienvideiropas valstīm dzīve kļūs ievērojami grūtāka. Runājot līdzībās, tas būtu tāpat kā iesācējam - amatierim sacensībās nostāties uz vienas starta līnijas ar pasaules čempionu, mēģinot ar viņu konkurēt. Turklāt tas notiek situācijā, kas no ģeopolitiskā viedokļa jau tā nav vienkārša – Krievijas sankcijas pierobežas valstis, loģiski, skar daudz smagāk nekā Centrāleiropas spēcīgās ekonomikas. Arī pati Eiropas Savienība un eirozona cīnās ar iekšējām krīzēm – ar rūpju bērnu Grieķiju, vairāku valstu vai to daļu atdalīšanās tieksmēm utt. Nedomāju, ka vienota uzņēmumu ienākuma nodokļa ieviešana spriedzi ES iekšienē mazinās. Visticamāk, būs tieši otrādi. Tāpēc gribētos redzēt, ka Latvijā atrodas tādi politiķi, kas ir gatavi parādīt mugurkaulu un stingri nostāties pret šādu Latvijas intereses apdraudošu iniciatīvu.