DB Viedoklis

DB viedoklis: Māris Kučinskis: «Kur mēs esam?»

Raivis Bahšteins, DB galvenās redaktores vietnieks, 18.10.2016

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Maskējoties aiz cerības par efektīvāku ēnu ekonomikas apkarošanu, nodokļu ieņēmumus valsts gatavojas palielināt drīzāk uz uzņēmēju rēķina

Lai arī šis Ministru kabinets vismaz formāli demonstrē nebijušu atvērtību sadarbībai ar uzņēmēju organizācijām, tomēr draudzīgam rokasspiedienam pastieptā valdības roka brīžam liekas tikai kā politiska māņu kustība. Intervijā Latvijas Radio Ministru prezidents Māris Kučinskis gan aizrāda, ka uzņēmēji, paužot bažas par jauno valsts budžetu un nodokļiem, runā tukšu. Finanšu ministrija plāno IKP palēcienu nākamajā gadā, pateicoties dūšīgākai ēnu ekonomikas apkarošanai un Eiropas Savienības fondu maisa sprukšanai vaļā, kas par teju 10% uzsildīšot nodokļu ieņēmumus. Vēlmi nodokļu ieņēmumus palielināt par pusmiljardu eiro ļoti skeptiski vērtē biznesa pārstāvji, prognožu par strauju attīstību vietā izvirzot ekonomikas stagnācijas turpināšanos. Lūk, tur arī esam. Turklāt jāņem vērā dažādi paņēmieni, ar kuriem valdība nevis sekmē, bet ierobežo uzņēmēju darbu, kas atspoguļojas nodokļu likmju palielināšanā un ar nodokli apliekamās bāzes paplašināšanā.

Runājot par nodokļu izmaiņām, par kurām iecerēts vienoties līdz nākamā gada 1. aprīlim, premjers nāk klajā ar interesantu atziņu par to, ka vajadzēs vienoties par to, «kur mēs esam». Uzņēmēju pārmetumus izprast esot grūti un tā esot vien tāda pieeja «teikt, ka ir slikti», pie kuras «jāpierod». Pēc premjera domām vienīgais negludums valdības un uzņēmēju attiecībās ir pērn ieviestais solidaritātes nodoklis, kas pēc ilgām diskusijām tā arī netika atcelts. Valdības vadītājs paliek pie sava, ka «faktiski taču neviens nodoklis neceļas, runa ir tikai par atsevišķām nodevām». Taču no iedzīvotāja un uzņēmēja skatu punkta ir pilnīgi vienalga, kā definē jaunu obligātu maksājumu, jo jāmaksā būs tik un tā. Kā iepriekš DB norādīja Latvijas Neatkarīgo mežizstrādātāju asociācijas Izpilddirektors Artūrs Bukonts, ar transporta nozari saistītie nodokļi un nodevas aug nesamērīgi strauji un klaji traucē ne tikai transporta, bet arī citu nozaru darbu. Piemēram, grozījumi Autoceļu lietošanas nodevas likumā neparedz jaunu nodokli, tomēr paredz palielināt maksājumu. Tas atsevišķiem uzņēmumiem varētu pat pārsniegt desmit tūkstošus eiro. Notikumu attīstība pēc nodokļu, atvainojiet, nodevu sloga palielināšanas var novest ne tikai pie ērcīga garastāvokļa vienas vai citas kompānijas šefam, bet arī pie tā, ka kaut kur laukos mežizstrādes darbinieki var palikt bez darba. Citas darbavietas apkaimē varbūt nav, rūpnīcu vietā ceļmalās ir pamestas mājas, tāpēc cilvēki vai nu nodzeras vai ņem kājas pār pleciem.

Pamatojot faktu, ka nodokļu sloga palielinājums ir kļuvis neizbēgams gadu no gada, M. Kučinskis uzskaita valsts tēriņus par izglītību un veselību, bet valsts pārvaldi gan nepiemin. Gribētu dzirdēt ne tikai mūžīgo «palielināsim», bet arī kādu svaigāku vārdu ar pretēju nozīmi, attiecinot to uz valsts tēriņiem un spītīgi lielo pārvaldes aparātu. Vēlreiz atsaucoties uz premjeru, jāpiekrīt, ka «nevar būt tā, ka visiem viss ir ļoti labi».

Komentāri

Pievienot komentāru