DB Viedoklis

Db viedoklis: Zaķa/Kaķa gadam aizejot, Pūķa gadam atnākot...

Dienas Bizness, 29.12.2011

Karikatūra: Agris Liepiņš, Dienas Bizness

Jaunākais izdevums

http://www.db.lv/uploads/ck/images/Clipboard02(358).jpg

Aizejot kārtējam gadam, allaž ir bijusi vēlme saprast vai vismaz nojaust, kādas pārmaiņas nesīs turpmākie 12 mēneši. It īpaši jau ņemot vērā, ka dažādos līmeņos 2011. gads Latvijā ir ticis raksturots kā izaugsmes periods.

Protams, salīdzinot ar pirmskrīzes periodu jeb tā sucamajiem treknajiem gadiem, piedzīvotā izaugsme ir stipri vien niecīga, bet droši vien tie ir stipri vien nesalīdzināmi lielumi.

Jau nākamajā gadā, sagaidot 2011. gada kopējos ekonomiskās attīstības rādītājus, droši vien radīsies sajūta, ka Latvija ir pilnībā izrāpusies no krīzes bedres un turpmākais ceļš vedīs stabili augšup. Proti, salīdzinot ar krīzes gadiem, šogad tiešām ir bijusi vērojama zināma izaugsme. Arī nākamā gada pirmais ceturksnis būs ar gana pozitīvu tendenci, ko gan radīs nevis straujš ekonomikas pieauguma turpinājums, bet drīzāk gan šā gada panākumu inerce. Jāņem vērā, ka, tieši sākot ar nākamo gadu, pasaule izjutīs gan ASV ekonomikas samazināšanās, gan arī eirozonas parādu krīzes sekas. Fakts, ka daļa eirozonas slīgst dziļā krīzē, nevar neatstāt nopietnas sekas, turklāt Eiropas valstu ekonomisti prognozē, ka situācijā, kad būs iespējams runāt par kaut cik reālu izaugsmi, šīs zonas valstis varētu atgriezties agrākais 2013. gadā. Vienkārši sakot, pietiekami daudzās ekonomiski ietekmīgās valstīs tiks mēģināts īstenot konsolidācijas procesus, kas būs līdzīgi tiem, ko pēdējos dažus gadus ir piedzīvojusi Latvija. Šādi procesi nenovēršami ietekmēs visu pasauli, un, domājams, visi beidzot ir aptvēruši, ka Latvijas attīstība ir ļoti cieši saistīta ar notikumiem citās ekonomikās. Tas nozīmē, ka, jau sākot ar nākamā gada otro ceturksni, situācija varētu kļūt saspringtāka, bet attīstības tempi ir prognozējami mērenāki.

Divi lielākie prognozētāji mūsu platuma grādos šajā sakarā droši vien ir Ministru kabinets un Latvijas Banka, no kuriem viens nākamgad ekonomikas izaugsmi paredz 2,5%, bet otrs - ne vairāk par 1% no IKP. Jāatzīst, ka tuvāk realitātei acīm redzami ir Latvijas Banka. Mūsu valsts ekonomikas attīstība pēdējo gadu laikā ir mērķtiecīgi virzīta uz eksporta veicināšanu, kas arī ir izdevies. Tomēr, ņemot vērā, ka pietiekami daudzi eksporta tirgi plāno samazināt savus tēriņus, būs jāspēj vienlaikus strādāt, nepalielinot darbību un meklējot arvien jaunus tirgus. Savukārt, runājot par iekšējo patēriņu, jāteic, ka tas diez vai pieaugs, ar ko būtu jārēķinās gan tirgotājiem, gan arī ražotājiem, kuru darbība ir orientēta uz iekšējo tirgu.

Citiem vārdiem sakot - aizejošais ir bijis mērenas izaugsmes gads, un nākamā gada uzdevums būs noturēt līdz šim sasniegto tādā līmenī, kādā tas ir bijis pēdējo 12 mēnešu laikā. Tas nav viegls uzdevums, bet nav arī nekas neizdarāms. Turpmākā gada laikā svarīgākais ir spēt savlaicīgi un efektīvi reaģēt uz dazādiem pasaules ekonomikā notiekošiem procesiem, kā arī neizdarīt pārsteidzīgus secinājumus, piemēram, neapdomīgi neņemt jaunus kredītus vai sperot citus tamlīdzīgus soļus.

Komentāri

Pievienot komentāru
Citas ziņas

Portāls: deklarācija rāda, ka Zaķis spēj iztikt ar 75 latiem mēnesī

Ritvars Bīders, 06.06.2012

Dzintars Zaķis

Foto: Lita Krone / LETA

Jaunākais izdevums

Ja ticēt oficiālajai valsts amatpersonas deklarācijai, kas atrodama Valsts ieņēmumu dienesta publiskajā datu bāzē, Saeimas deputāts Dzintars Zaķis, kurš otrdien plašāku ievērību guva ar savu «likumīgās nodokļu apiešanas shēmu» auto iegādē, pērn spējis iztikt ar vidēji 75 latiem mēnesī pēc nodokļu nomaksas, vēsta portāls Pietiek.com.

Kā rāda deputāta amatpersonas deklarācijas, 2010. gadā viņam bijuši ievērojami uzkrājumi skaidrā naudā – nepilni 42 tūkstoši latu, kā arī 10 tūkstoši eiro Swedbank. Savukārt 2011. gadā deputāta skaidrās naudas uzkrājumi iztērēti, savukārt kontos Swedbank esošā summa, pārrēķinot latos, bijusi 25,5 tūkstoši latu.

Gada laikā deputāta aizdevums paša firmai SIA Datoru centrs palielinājies no 22,7 tūkstošiem latu līdz 57,2 tūkstošiem latu. Savukārt Zaķa oficiālie gada ienākumi Saeimā (ieskaitot saņemtās kompensācijas) un no Swedbank maksātajiem procentiem bijuši nepilni 18,5 tūkstoši latu «uz rokas».

Komentāri

Pievienot komentāru
Citas ziņas

Portāls: deputāts Zaķis piegādātājis informāciju ceļu būves miljonāram

Dienas Bizness, 07.06.2012

Avots: Pietiek.com

Jaunākais izdevums

Papildus valsts amatpersonas pienākumu pildīšanai Saeimas deputāts, Vienotības frakcijas vadītājs Dzintars Zaķis reizēm veic arī pastnieka pakalpojumus: izmantojot savu statusu, viņš izprasa no ierēdņiem informāciju un pēc tam to nogādā pretrunīgi vērtētiem miljonāriem.

Kā raksta portāls Pietiek.com, tā rīcībā nonākušie dokumenti, kas jau nodoti Valsts ieņēmumu dienestam un Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam, atklāj gadījumu, kad šā gada martā Zaķis no Ekonomikas ministrijas amatpersonas saņēmis informāciju par diviem objektiem Jūrmalā un to nodevis tālāk būvuzņēmuma A.C.B. saimniekam Valdim Lejniekam.

Elektroniskā pasta vēstule rāda – šā gada 13. martā Ekonomikas ministrijas Juridiskā departamenta direktores vietnieks Kaspars Lore ar pavadvārdiem «kā telefoniski vienojāmies, pārsūtu VAS Privatizācijas aģentūra informācijas lapu par nekustamo īpašumu Jūras ielā 49 un Vikingu ielā 3, Jūrmalā» nosūtījis uz Zaķa elektroniskā pasta adresi apjomīgu informāciju par šiem diviem īpašumiem.

Komentāri

Pievienot komentāru
Nodokļi

Dombrovskis uzdos FM rast risinājumus, kā auto iegādē ierobežot PVN nenomaksāšanas shēmas

LETA, 15.06.2012

Jaunākais izdevums

Saistībā ar atklātībā nākušo gadījumu, kad partijas Vienotība Saeimas frakcijas vadītājs Dzintars Zaķis iegādājies sev automašīnu, pērkot to uz sava uzņēmuma vārda, premjerministrs Valdis Dombrovskis (V) lūgs Finanšu ministriju strādāt pie tā, lai ierobežotu šādas nodokļu optimizācijas shēmas.

Latvijas radio raidījumā Krustpunktā Dombrovskis šodien uzsvēra, ka viena lieta ir nosodīt konkrēto gadījumu, bet otra lieta ir skatīties, kas ir sistemātiski jālabo, lai šāda veida nodokļu optimizācijas mazinātu.

«Ir labi diskutēt par Zaķi, bet ir jāpaskatās konceptuāli. Es aicināšu Finanšu ministriju sagatavot priekšlikumus, kādā veidā ierobežot iespēju šādā veidā izvairīties no nodokļu sloga samazināšanas,» teica premjers.

Viņš arī norāda, ka nevar runāt par izvairīšanos no nodokļu nomaksas, jo viss it kā esot likumīgi, tomēr šāda shēma valstī ir plaši izplatīta, līdz ar to Finanšu ministrijai būtu jāstrādā pie risinājumiem, kā šādas shēmas ierobežot.

Komentāri

Pievienot komentāru
Foto

Latvijas «trakākais automobiļu ražotājs» apvilcis Bentley ar čūskas ādu

Gunta Kursiša, 12.10.2012

Avots: Dartz

Jaunākais izdevums

Rīdziniekiem piederošais automašīnu ražotājs Dartz, kura iespaidīgās automašīnas «filmējušās» Holivudas filmā un kura spēkratus iekāro arī pasaulslaveni mūziķi, nolēmis nosvinēt gaidāmo Čūskas gadu, apvelkot Bentley markas automašīnu ar čūskas ādu.

Jaunā automašīna nodēvēta par Bentley SS (saīsinājums no snake skin (čūskas āda)), un patlaban ir saražotas četras šādas automašīnas, savukārt plānos ir radīt vēl sešas ar čūskas ādu apvilktas automašīnas. Viena no Bentley SS markas automašīnām nesen tika pārdota kādam Lielbritānijas futbolistam, Db.lv stāstīja Kannās bāzētā uzņēmuma Elite Wrap, kas veica automašīnas «ietīšanu» čūskas ādā, izpilddirektors un īpašnieks Igors Daļeckis.

Viņš norāda, ka par automašīnām izrādīta liela interese, kā piemēru minot Francijas un Lielbritānijas futbola klubu spēlētājus. Tomēr paredzēts, ka šāda veida automašīnas tiks ražotas ierobežotā daudzumā.

Komentāri

Pievienot komentāru
Citas ziņas

Valsts kontroliera amatam pieteiktas divas kandidātes - Rutkovska un Krūmiņa

LETA, 08.01.2013

Foto: SXC

Jaunākais izdevums

Ņemot vērā, ka koalīcija nevienojās par vienu pretendentu valsts kontroliera amatam, Saeimā šim amatam pieteiktas divas kandidātes - Vienotības virzītā zvērinātā revidente Iveta Rutkovska un Reformu partijas un nacionālās apvienības Visu Latvijai!-Tēvzemei un brīvībai/LNNK virzītā Valsts kontroles padomes locekle Elita Krūmiņa, informē Saeimas Preses dienests.

Vēl šorīt koalīcijas partiju līderi sacīja, ka viņiem izdosies vienoties par vienu pretendentu valsts kontroliera amatam, taču šo nodomu neizdevās realizēt.

Pēc Vienotības frakcijas sēdes tās vadītājs Dzintars Zaķis paziņoja, ka abas kandidātes ir vienlīdz spēcīgas, tomēr pēc Vienotības frakcijas kolēģu vienbalsīga lēmuma šim amatam tiks virzīta arī Rutkovska, kas nozīmē, ka diskusijas par to, kura kandidāte ir stiprāka, vēl turpināsies. Saskaņā ar Zaķa teikto «kvalitatīvām diskusijām par Valsts kontroles nākotni» būtu jānotiek arī Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijā. Rezultātā koalīcija vēlāk varētu tomēr vienoties par vienu kandidātu šim amatam.

Komentāri

Pievienot komentāru
Citas ziņas

Valsts kontroliera amatam pieteiktas divas kandidātes - Rutkovska un Krūmiņa

Dienas Bizness, 08.01.2013

Jaunākais izdevums

Ņemot vērā, ka koalīcija nevienojās par vienu pretendentu valsts kontroliera amatam, Saeimā šim amatam pieteiktas divas kandidātes - Vienotības virzītā zvērinātā revidente Iveta Rutkovska un Reformu partijas un nacionālās apvienības Visu Latvijai!-Tēvzemei un brīvībai/LNNK virzītā Valsts kontroles padomes locekle Elita Krūmiņa, aģentūru LETA informēja Saeimas Preses dienestā.

Vēl šorīt koalīcijas partiju līderi sacīja, ka viņiem izdosies vienoties par vienu pretendentu valsts kontroliera amatam, taču šo nodomu neizdevās realizēt.

Pēc Vienotības frakcijas sēdes tās vadītājs Dzintars Zaķis paziņoja, ka abas kandidātes ir vienlīdz spēcīgas, tomēr pēc Vienotības frakcijas kolēģu vienbalsīga lēmuma šim amatam tiks virzīta arī Rutkovska, kas nozīmē, ka diskusijas par to, kura kandidāte ir stiprāka, vēl turpināsies. Saskaņā ar Zaķa teikto kvalitatīvām diskusijām par Valsts kontroles nākotni būtu jānotiek arī Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijā. Rezultātā koalīcija vēlāk varētu tomēr vienoties par vienu kandidātu šim amatam.

Komentāri

Pievienot komentāru
Finanses

71% strādājošo pensijas vecumā labprāt ceļotu

Žanete Hāka, 07.02.2013

Jaunākais izdevums

Lielākā daļa no pašreizējiem darbspējīgā vecuma cilvēkiem aizejot pensijā, labprāt ceļotu, – tā norādījis 71% aptaujāto, liecina Swedbank veiktais pētījums.

Savukārt 41% labprātāk brīvos līdzekļus tērētu rūpēm par bērniem un mazbērniem.

Tomēr aprēķini liecina, ka pašreizējiem darbspējīgā vecuma cilvēkiem aizejot pensijā, viņu ienākumi nākotnē var sarukt uz pusi. Jautāti, no kā šādā gadījumā viņi atteiktoes, 47% būtu gatavi atteikties no izdevumiem izklaidei un atpūtai, 40% samazinātu tēriņus pārtikas un mājsaimniecības precēm, bet 36% mazāk tērētu apaviem un apģērbam.

Patlaban strādājošie visvairāk naudas tērē pārtikas un mājsaimniecības preču iegādei – tā norādījuši 76% aptaujātie. Tam seko komunālie un citi maksājumi par mājokli – 65%, transporta izmaksas -53%, kā arī izdevumi veselības aprūpei – 33%, kredīta vai līzinga maksājumiem – 33%.

Komentāri

Pievienot komentāru
Foto

Rīdzinieku Dartz radījis jaunu, vienu miljonu vērtu «luksusa tanku»

Gunta Kursiša, 28.02.2013

Foto: Dartz

Jaunākais izdevums

Latvijas uzņēmējiem piederošais ekskluzīvo automašīnu ražotājs Čūskas gadu sagaidījis godam, radot «luksusa tanku» - Dartz Black Snake.

Dartz Black Snake izveidota uz Mercedes GL 63 AMG bāzes, un braucamrīkam ir 5,5 litru V8 bi-turbo dzinējs. Tāpat, iegādājoties automašīnu, iespējams izvēlēties kādu no iekšējās apdares materiāliem, piemēram, čūskādu, krokodilādu, strausu ādu vai vaļu dzimumlocekļu ādu. Savukārt «luksusa tanka» grīdas apdarē izmantota baltās haizivs āda. Automašīnas virsbūve rotāta ar zeltu, bet, ja ir vēlme, iespējams to izrotāt arī ar dimantiem.

Uzņēmuma Dartz īpašnieks Leonards Jankelovičs norādījis, ka Dartz automašīnas ir «21. gadsimta meistardarbs», kas tā īpašnieku pasargās ne tikai no lodēm, ja nepieciešams, bet arī būs izdevīgs no finansiālā viedokļa jeb, citiem vārdiem, neesot vērts iegādāties luksusa automašīnu, «ja tas būs kārtējais Rolls-Royce Phantop Drophead Coupé Ricā», L. Jankelovičs pauda ārvalstu medijam forbes.com. Automašīnai tiek paredzēti panākumi Ķīnas tirgū, kas kļūst arvien bagātāka un kurā cilvēki arvien vairāk meklē iespējas iegādāties ko unikālu.

Komentāri

Pievienot komentāru
Pasaulē

Dienvidkorejieši, aizejot no svarīga kopprojekta ar Ziemeļkoreju, ņem līdzi visu, ko vien var

Jānis Rancāns, 29.04.2013

Foto: Reuters/Scanpix

Jaunākais izdevums

Dienvidkorejas un Ziemeļkorejas kopīgi izveidoto Kesongas industriālo kompleksu sākuši pamest pēdējie dienvidkorejiešu pārstāvji, tādējādi pilnībā pārtraukts darbs vienā no svarīgākajiem pārrobežas projektiem starp abām Korejām.

Kesongas industriālais komplekss tika izveidots pirms desmit gadiem un kalpoja par simbolu abu Koreju sadarbībai. Ziemeļkoreja iepriekš nāca klajā ar dažādiem pret Dienvidkoreju un ASV vērstiem draudiem, tādējādi saasinot situāciju pussalā.

Aprīļa sākumā Ziemeļkoreja pavēstīja, ka no Kesongas industriālā kompleksa atsauks savus strādniekus, kā arī aizliegs tajā ierasties Dienvidkorejas strādniekiem. Komunistiskā režīma oficiālā ziņu aģentūra KCNA pauda uzskatu, ka dienvidi kompleksu izmantojot konfrontāciju organizēšanai un īstenošanai. Minētais industriālais komplekss ar darba vietām nodrošināja ap 50 tūkstošiem ziemeļkorejiešu un valstij ļauj nopelnīt miljoniem ASV dolāru.

Komentāri

Pievienot komentāru
Atpūta

Apzīmējums ar telefonu uzņemtam pašportretam kļuvis par labāko angļu valodas jaunvārdu

Gunta Kursiša, 19.11.2013

Pašportretu jeb «selfie» uzņem Formula One braucējs Alonso.

Foto: REUTERS/SCANPIX

Jaunākais izdevums

Oksfordas valodnieki atzinuši, ka «selfie» ir 2013. gada labākais jaunvārds angļu valodā, vēsta BBC.

Līdz ar šo atzinumu jaunvārds «selfie» iekļauts arī Oksfordas angļu valodas vārdnīcas (Oxford English Dictionary) tiešsaistes versijā.

Vārda saknes meklējamas sociālo mediju telpā, kur tas izmantots, lai apzīmētu ar sīkrīku uzņemtu pašportretu. Tāpat «selfie» apzīmē arī ar fotokameru uzņemtu pašportretu.

Pētnieki uzskata, ka vārda izplatība angļu valodas lietošanā gada laikā ir augusi par 17%.

Citu vārdu starpā, kas tika nominēti «gada vārda» titulam, ir bijis arī vārds «twerk», kas apzīmē īpašu deju kustību, ko popularizējusi amerikāņu dziedātāja Mailija Sairusa (Miley Cyrus) un «binge-watch» - apzīmējums pārliekai televīzijas skatīšanai.

Komentāri

Pievienot komentāru